Scenariusz zajęcia
w grupie dzieci 3, 4 – letnich.
Prowadząca: Ewa Maziarz
Data: 20.11.2015 r.
Temat: Jesienne nastroje – pomysły na deszczową pogodę. Stosowanie form i metod pracy wspierających kreatywność dzieci. Wykorzystanie elementów metody Froebl’a.
Cele ogólne:
- rozwijanie u dzieci ekspresji słownej, ruchowej, plastycznej,
- rozwijanie kreatywnych postaw,
- zachęcanie do wspólnej zabawy,
- wytwarzanie podczas zajęć miłej i radosnej atmosfery.
Cele operacyjne:
- dziecko wypowiada się na określone tematy,
- chętnie uczestniczy we wspólnych zabawach (muzyczno - ruchowych, plastycznych),
- jest kreatywne,
- słucha nauczyciela i właściwie reaguje na jego polecenia,
- rozwija umiejętność współpracy i współdziałania w grupie.
Forma organizacji: grupowa, zespołowa, indywidualna.
Metody:
czynna – uczestnictwo w zabawach muzyczno – ruchowych, plastycznych.
słowna – objaśnienia, polecenia.
aktywizujące – pobudzanie aktywności słownej i ruchowej dziecka.
Pomoce: dary froebelowskie, chusta animacyjna, karty do stemplowania.
Przebieg:
1. Przywitanie. Nauczycielka wita się z dziećmi słowami – „Witam dzieci, które mają uśmiechnięte buzie”, „Witam dzieci, które chcą się z nami wesoło pobawić”, itp. Dzieci machają do n – ki.
2. Ćwiczenie grafomotoryczne połączone z rozwijaniem mowy i rytmu „Deszczyk pada”. Nauczycielka mówi do dzieci, że „My w czasie deszczu nie nudzimy się. Bawimy się np. kolorowymi piłeczkami”.
3. Zabawa z piłeczkami (Dary Froebla). Nauczycielka recytuje krótka rymowankę. „Dwanaście małych kolorowych piłeczek w pudełeczku śpi. Eryk obudź żółta piłeczkę właśnie ty”. Dziecko pokazuje sposób w jaki może „obudzić” piłkę (podrzuca, głaszcze, mówi coś do piłki, itp.).
4. Zabawy z chustą animacyjną. Falowanie chustą w taki sposób aby piłki nie wypadły. Celowanie piłeczką do otworu w chuście.
5. „Pod kolorowym parasolem”. Nauczycielka zaprasza pod parasol (chustę) dzieci, które trzymają kolor czerwony, niebieski, itp.
6. Zabawa relaksująca „Złapane kropelki deszczu”. Dzieci podają sobie kubeczek napełniony woda w taki sposób aby nie rozlać wody.
7. Praca plastyczna „Pada deszcz” – stemplowanie kartą na dużych arkuszach papieru (praca w grupie).
8. Układanie kolorowych parasoli z różnego rodzaju klocków (Dary Froebla). Po zajęciach, dla chętnych dzieci.