Konspekt zajęć otwartych
Temat: Zbieramy grzyby – rozmowa oraz zabawy dydaktyczne w oparciu o wiersz „Grzybobranie” Joanny Kuciary
Cele ogólne:
•Poznanie wybranych gatunków grzybów jadalnych oraz trujących (borowik, kurka, kozak, maślak, rydz, muchomor) – budowa, występowanie
•Wdrażanie do uważnego słuchania tekstu, rozumienia i wyciągania wniosków
•Wspieranie procesów koncentracji uwagi, rozumienia poleceń nauczyciela
•Rozwijanie percepcji wzrokowej – spostrzegawczości i pamięci wzrokowej
•Rozwijanie procesów analizy i syntezy słuchowej
•Rozwijanie umiejętności przeliczania obiektów, stosowania liczby naturalnej w aspekcie kardynalnym, odtwarzania liczebności zbiorów,
•Doskonalenie sprawności manualnej oraz koordynacji wzrokowo – ruchowej
Wskaźniki:
Dziecko:
- Rozpoznaje i nazywa wybrane gatunki grzybów jadalnych i trujących, zna konsekwencje spożycia grzyba trującego
- Zapamiętuje polecenia i instrukcje
- Używa poprawnych form fleksyjnych
- Dokonuje analizy i syntezy sylabowej prostych wyrazów, wyodrębnia głoskę w nagłosie
- Posługuje liczebnikami głównymi, tworzy zbiory o podanej mocy
- Kreśli znaki literopodobne
- Śpiewa i porusza się zgodnie z poleceniem zawartym w zabawie
- Wykonuje pracę z zakresu papieroplastyki – wycina i łączy elementy zgodnie z poleceniem
Metody:
•Podające – instrukcja, pokaz
•Poszukujące – rozmowa poszukująca
•Ekspresyjne – m. zadań
•Praktycznego działania – m. zadań wytwórczych
Formy: zbiorowa, zespołowa, indywidualna
Środki wspomagające działanie:
Zdjęcia wybranych gatunków grzybów wraz z podpisami, naturalny okaz grzyba – koźlarz, koszyk, chustka, emblematy grzybów – borowiki, kozaki, rydze, maślaki, kurki, muchomor, nagranie CD piosenki „Zbieramy grzyby”, kredki, nożyczki, klej, zróżnicowane karty pracy – 5 – latki, 4 – latki, 3 - latki
Przebieg zajęć:
1.Lekcja ciszy: dzieci podają sobie w kole koszyk przykryty serwetą w którym znajduje się grzyb jadalny: kozak. Dzieci za pomocą zmysłu węchu i dotyku rozpoznają co znajduje się w koszyku.
2.Rozmowa po wysłuchaniu wiersza "Grzybobranie” J. Kuciary
Raz, dwa, trzy tu borowik stoi,
Wyczyścimy, umyjemy
I na obiad smacznie zjemy.
A tu kurka a tu gąska,
Będzie dobra z nich przekąska.
Idąc dalej w gęsty las,
Grzyby rosną aż po pas.
Wchodząc w brzózki i dębiny,
Kozaki czerwienią się jak maliny.
Tu podgrzybek tu prawdziwek,
Uzbieramy, ususzymy
I na zimę zostawimy.
Pytania do wiersza: Jakie grzyby wystąpiły w wierszu? Gdzie rosną grzyby? Dlaczego zbieramy grzyby? Jak przetwarzamy grzyby, aby były gotowe do konsumpcji?
3.Na tablicy ilustracje grzybów: kurki, borowika, maślaka, kozaka, rydza oraz muchomora (nie wszystkich). Także wyrazy do globalnego czytania, podpisy. Dzieci nazywają oraz opisują wygląd poszczególnych grzybów.
Dokonywanie analizy i syntezy sylabowej wyrazów. Wyróżnianie głoski w nagłosie.
4.Rozmowa na temat grzybów: nauczyciel zadaje pytania:
Gdzie występują grzyby? Czy dany grzyb jest trujący? Czy jadalny?
Nauczyciel zwraca uwagę dzieci na budowę grzyba.
5.Zabawa ruchowa "Grzyby do koszyka” dzieci-kosze oraz dzieci-grzyby. Na przerwę w muzyce dzieci-grzyby ustawiają się przy odpowiednim "koszu" w liczbie wskazującej przez daną cyfrę.
6.Zabawa przy piosence "Zbieramy grzyby”. Dzieci w dużym kole, podczas refrenu tworzą małe kółeczka.
7.Praca przy stolikach: dzieci 5- letnie przyklejają odpowiednią liczbę grzybów do koszyka. Przeliczają grzyby małe i duże, wyznaczają sumę. Następnie wycinają koszyk. Dzieci 4 - letnie wykonują muchomora (praca przestrzenna). Dzieci 3 - letnie doklejają grzyby na karcie pracy, kolorują trawkę.
8.Pożegnanie gości