SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z EDUKACJI PRZYRODNICZEJ
DLA KLASY I SP
opracowany przez mgr Annę Malinowską
„ SPACER NA OGRÓDKI DZIAŁKOWE”
CEL OGÓLNY: Kształcenie umiejętności odpowiedniego przygotowania się na zajęcia w plenerze, rozwijanie samodzielności oraz odpowiedzialności za siebie, kształcenie umiejętności zachowania się w grupie na wolnej przestrzeni, zachowanie zasad bezpieczeństwa
CELE OPERACYJNE:
- dzielenie się własnymi doświadczeniami (z pobytu na działkach z innymi),
- zdobywanie wiedzy na temat roli działki w życiu człowieka,
- rozwijanie wiedzy na temat zadań wykonywanych na działkach i sprzętu potrzebnego do prac wykonywanych na działce,
- nazywanie narzędzi wykorzystywanych do pracy w ogródku działkowym ,
- kształcenie umiejętności odpowiedniego ubierania się na spacer w zależności od pogody, pory roku.
METODY: pogadanka, pokaz, praktycznego działania- spacer.
FORMY PRACY: praca z całą grupą, w parach, indywidualna.
POMOCE: wiersz pt: „ Gajówka”- http://www.pzd.rybnik.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=295&Itemid=316,
tablica multimedialna, ilustracje prac w ogrodzie i narzędzi.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Spotkanie w kręgu – zapoznanie dzieci z tematem zajęć. Wyjaśnienie pojęcia ogród, działka . Nauczyciel opowiada o ogrodach działkowych, o pracy w gródku. Czytanie fragmentu wiersza pt: „ Gajówka”
Ogród „Gajówka” tak się nazywa,
ogród, gdzie się odpoczywa.
Tutaj chętnie przyjeżdżamy
i tak wolny czas spędzamy.
Właśnie tu swą działkę mam,
chętnie jeżdżę, gdy czas mam.
Można tu się zrelaksować
lub coś sobie wyhodować.
Każdy sieje to co chce,
potem z apetytem zje.
Wszędzie rosną witaminki
dla chłopczyka i dziewczynki.
* * *
2. Rozmowa z dziećmi na temat wiersza.
- O czym jest wiersz?
- Co można robić na działce( ogrodzie)?
3. Oglądanie ilustracji na tablicy multimedialnej dotyczących pracy na działce.
3. Rozmowy, ukierunkowane pytaniami nauczyciela, na temat ilustracji.
4. Zapoznanie z narzędziami wykorzystywanymi do prac w ogródku.
5. Zaplanowanie spaceru i wyjście na pobliskie działki.
6. Powrót z działek i zadanie pracy domowej. Narysuj lub namaluj swój własny ogródek.