Karolina Bajsarowicz
03.11.2015
Scenariusz zajęcia w gr. I „Krasnoludki”, dzieci 3-letnie
Temat: „Kapryśna pogoda- deszcz”
Cele ogólne:
• Kształtowanie umiejętności uważnego obserwowania
• Pogłębienie wiedzy o deszczu i wodzie
Cele szczegółowe:
• Uważnie obserwuje rośliny, bierze udział w obserwacjach eksperymentalnych
• Określa ilość mniej, więcej, układa według ilości
• Wystukuje rytm, rozróżnia natężenie i tempo
• Rozpoznaje i nazywa dźwięki ulewę i deszcz
Metody: rozmowa, obserwacja, zadań stawianych do wykonania
Formy: zbiorowa, indywidualna
Środki dydaktyczne: nagranie CD ulewy i deszczu, odtwarzacz CD, tamburyno, dwa podobne kwiaty(Skrzydłokwiaty), 4 ilustracje chmur z różną ilością kropli deszczu, kredki, karty pracy(wykropkowane krople deszczu)
Przebieg:
1. „Co to za odgłosy?”. Nauczycielka przygotowuje dzieci do uważnego słuchania zagadek, skupia uwagę poprzez masaż uszu, następnie włącza nagranie deszczu i ulewy, prosi dzieci o opisanie wrażeń słuchowych i odgadnięcie, następnie włącza nagranie ponownie.
2. Zabawa ruchowa, naśladowanie przez dzieci deszczu wystukując paluszkami o dywan lub kolanka w różnym natężeniu(deszczyk, ulewa).
3. „Więcej i więcej”- wybrane dzieci na prośbę nauczycielki układają ilustracje chmurek z kroplami deszczu w kolejności od najmniejszej ilości do największej.
4. Zabawa ruchowa „Chmury na niebie. Wszyscy wstają i naśladują ruchem i sposobem poruszania ogromną, ciężką chmurę, która za chwilkę wypuści krople deszczu. Dzieci poruszają się po sali, gdy wspólnie policzą: jeden, dwa, trzy- dzieci kucają, następnie powoli wstają- woda paruje i znów naśladują chmurę.
5. „Do czego jest potrzebna woda?” – nauczycielka zadaje to pytanie dzieciom, technika burzy mózgów
6. Eksperyment. Nauczycielka przedstawia dzieciom dwa Skrzydłokwiaty podobnej wielkości, jeden będzie próbą eksperymentalną, drugi kontrolną, stawia je w widocznym miejscu, Aby sprawdzić czy woda i deszcz na pewno jest potrzebne roślinom do wzrostu, jeden z tych kwiatów będzie podlewany a drugi przez tydzień będzie bez wody, zadaniem dzieci i nauczycielki będzie obserwowanie czy zachodzą jakieś zmiany w wyglądzie tych kwiatów. [Na zakończenie eksperymentu obie rośliny będą znów podlewane].
7. „Kropelki”- ćwiczenie grafomotoryczne. Nauczycielka zaprasza dzieci do stolików. Wyjaśnia polecenie, rozdaje karty pracy. Zadaniem dzieci jest połączenie wykropkowanych kropel deszczu, a następnie wybrać niebieską kredkę i je pokolorować.
8. Zakończenie zajęć, porządkowanie stolików, odkładanie kredek, zasuwanie krzeseł