Opracowała: mgr Patrycja Cholch
SCENARIUSZ ZAJĘĆ OTWARTYCH
GRUPA IV
Data: 13.04.2016 r.
Temat tygodniowy: Wiosna w ogródku.
Temat dnia: Wiosenne prace w ogrodzie.
Cel ogólny:
1. Wspomaganie dzieci w rozwijaniu uzdolnień oraz kształtowanie czynności intelektualnych potrzebnych im w codziennych sytuacjach i w dalszej edukacji.
2. Budowanie dziecięcej wiedzy o świecie społecznym, przyrodniczym i technicznym oraz rozwijanie umiejętności prezentowania swoich przemyśleń w sposób zrozumiały dla innych.
( Podstawa programowa wychowania przedszkolnego dla przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych oraz innych form wychowania przedszkolnego.
Rozporządzenie MEN z dnia 30 maja 2014 r. w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego).
Cele szczegółowe:
Dziecko:
• słucha piosenki;
• posługuje się nazwami narzędzi ogrodniczych;
• rozwija logiczne myślenie;
• rozumie, czego roślina potrzebuje do wzrostu;
• potrafi posadzić nasionka,
Metody( wg M. Kwiatkowskiej):
- Słowne
- Czynne
- Percepcyjne
Formy( wg M. Kwiatkowskiej):
- Zajęcia edukacyjne
- Zabawa
Środki dydaktyczne:
• program wychowania przedszkolnego „Od przedszkolaka do pierwszaka. Program wychowania przedszkolnego” wyd. WSiP;
• płyta cd z nagraniem „Wiosna i pan ogrodnik”, obrazki przedstawiające narzędzia ogrodnicze, karteczki z zagadkami słownymi, ziemia, doniczki, nasiona roślin, woda, gazety, jednorazowe rękawiczki; kolorowe kartki papieru, flamaster, taśma klejąca, patyczki;
Przebieg zajęć:
1. Powitanie dzieci i rodziców. Zaproszenie do wspólnej zabawy „Chodźcie do koła”. (Chodźcie do koła piosenka nas woła, wszystkie dzieci zapraszamy i na ciebie też czekamy. Tere, fere fruuu, tere fere fruu.)
2. Uważne słuchanie piosenki „Wiosna i pan ogrodnik”. Rozmowa na temat tekstu piosenki, kierowana pytaniami nauczyciela: Co wiosna z panem ogrodnikiem robili w ogródku?, Jakich narzędzi ogrodniczych używali?, Które z narzędzi służą do kopania?, Do czego używamy grabi, sekatora, kosiarki?, Co wiosna i pan ogrodnik razem uzgadniali?, Co powiedziało do nich słonko?.
3. Zagadki słowne Ewy Stadtmuller „W ogródku” (nasionka, grabie, łopata, konewka, ogrodnik, ślimak, dżdżownica).
4. Zabawa orientacyjno- porządkowa „Ogrodnik”. (Ach jak przyjemnie i jak wesoło, ogrodnik bawi się, się, się. Raz nóżka prawa, raz nóżka lewa, do przodu, do tyłu i raz, dwa, trzy.)
5. „Sadzimy warzywa”- działanie dzieci. Dzieci podzielone na 3 zespoły, sadzą pietruszkę, szczypior czosnkowy i koper w przygotowanych wcześniej doniczkach z ziemią. Pamiętają o kolejnych czynnościach- umieszczeniu nasion w ziemi, podlaniu i postawieniu w kąciku przyrodniczym tak, aby miały dostęp do promieni słonecznych.
6. Sprzątnie stolików po skończonej pracy, czynności samoobsługowe
w łazience.
7. Ewaluacja zajęć. Dzieci wybierają wg własnego uznania uśmiechniętą lub smutną buźkę, w zależności od tego, jak podobały im się zajęcia.