X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 30500
Przesłano:

Poznajemy bliżej skrzydlatych przyjaciół - scenariusz zajęć

Temat: Poznajemy bliżej skrzydlatych przyjaciół.

Rodzaj aktywności (edukacje)
- aktywność przyrodnicza
- aktywność polonistyczna
- aktywność społeczna

Cele:
- buduje zdania poprawne pod względem gramatycznym,
- czyta wyrazy i proste zdania,
- spokojnie oczekuje na swoją kolej podczas wypowiedzi kolegów,
- uważnie słucha i wykonuje polecenia nauczyciela,
- posługuje się nazwami ptaków,
- wskazuje, które ptaki odlatują na zimę, przylatują a które pozostają,
- poznaje zasady i uczestniczy w nowej formie zabawy – quiz,
- współpracuje w zespole,
- udziela prawidłowej odpowiedzi (logiczne myślenie)

Formy pracy:
- zbiorowa,
- indywidualna

Metody:
- czynne,
- słowne,
- oglądowe.

Środki dydaktyczne: ziarna, zdjęcia ptaków, napisy do czytania globalnego, napisane dużą czcionką zdania, tabliczki z różną ilością ptaszków, sylwetki ptaków, słońca, domu, walizki.

Literatura:
– program edukacji wczesnoszkolnej WSiP
- Tropiciele, poradnik nauczyciela cz. 2, WSiP, Warszawa 2012
- http:/www.superkid.pl

I. Część wstępna
1. Wprowadzenie tematu – przekazanie słoiczka z pożywieniem dla ptaków.

II. Część główna
1. „ Gdzie jesteś ptaszku?” – zabawa dydaktyczna przy zdjęciach.
Dzieci siedzą w półkolu, a nauczyciel prezentuje uczniom napisy. Osoba wyznaczona odczytuje i nakleja wyraz na odpowiednich planszach ( słońce- ptaki odlatujące do ciepłych krajów, domek- pozostające w kraju, walizka- przylatujące na zimę do Polski).

2. „ Zgadnij kim jestem?” – czytanie zdań –zagadek.
Dzieci losują zdania. Po odczytaniu kolejno podchodzą do tablicy i przyczepiają je pod odpowiednim ptakiem.
Przylatuję na zimę do Polski.
Odlatuję do ciepłych krajów.
Mieszkam w Polsce przez cały rok.
Jestem szarym „Elemelkiem”.
Mam czerwony brzuszek.
Nazywali mnie „Brzydkim kaczątkiem”
Lubię owoce jemioły.
Jestem lekarzem drzew.
Moim smakołykiem jest słonina.
Mam długie czerwone nogi i dziób.
Mówią, że wybieram się za morze.
Zimą mój dom zamienia się w lodowisko.
Zakładam gniazda na murach gospodarstw.
Mówią, że jestem najlepszym śpiewakiem.
Moja żona we łzach czekała z kolacją.
Jestem wesołym porannym śpiewakiem.

3. Quiz „ Czy wiesz dlaczego ptaki wędrują?”
Nauczyciel dzieli, poprzez odliczanie, dzieci na trzy zespoły ( bocian, wróbel, gil).
Uczniowie dokonują wyboru kapitana drużyny, który otrzymuje tabliczki z różną ilością ptaków (1,2,3). Nauczyciel czyta kolejno pytania, dla każdej z drużyn. Jeśli odpowiedź jest prawidłowa, zespół otrzymuje punkt.

Pytania:
1. Ptaki wędrują, ponieważ:
a) zimą w Polsce robi się tłoczno
b) brakuje im zajęcia i trochę się nudzą
c) zimą jest mniej pożywienia
2. Gdy ziemia pokrywa się lodem i śniegiem:
a) owady i larwy wypełzają ze swoich norek
b) owady i larwy znajdują sobie ciepłe schronienie
c) owady i larwy odlatują do ciepłych krajów
3. Niektóre ptaki przylatują na zimę do Polski, ponieważ:
a) w ich rodzinnych stronach jest upalnie i sucho
b) wracają do swych starych gniazd, żeby wychować potomstwo
c) zima w ich rodzinnych stronach jest o wiele sroższa, niż u nas
4. Ptaki zimujące w Polsce żywią się między innymi:
a) warzywami i ziarnami znalezionymi na polach uprawnych
b) nasionami szyszek oraz owocami jemioły i dzikiej róży
c) pąkami liści i kropelkami ciepłej żywicy
5. Ptaki, które wracają po zimie, trafiają do swych starych gniazd, ponieważ:
a) mają doskonałą orientację w przestrzeni
b) znają na pamięć mapę Polski
c) znaczą gniazda swoim zapachem jeszcze przed wylotem
6. Jak nazywamy ptaki, które nie podróżują?
a) wędrowne
b) osiadłe
c) leniuchy

III. Zakończenie

1. Rozdanie kart pracy i omówienie zadań do wykonania.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.