SCENARIUSZ LEKCJI W KLASIE PIERWSZEJ
1. Prowadząca: Iwona Kwaśny
2. Data - 06.04.2016r.
3.Temat lekcji – Rozmowa na temat wiosennych prac polowych w oparciu o ilustracje.Rozwiązywanie zagadek za pomocą zmysłu dotyku i smaku.Tworzenie własnych zagadek o warzywach.Podkreślenie roli właściwego odżywiania dla naszego zdrowia. Analiza i synteza słuchowa wyrazów z dwuznakiem „cz”,nauka pisania liter i izolacji i w połączeniu z innymi literami.Rozwiązywanie zadań tekstowych w zakresie 17.
4.Czas trwania zajęć –2 godziny
5.Cel szczegółowy:
- rozmowa na temat wiosennych prac polowych,
- rozwiązywanie zadań matematycznych,
- udzielanie odpowiedzi na zadawane pytania,
- rozwiązywanie zagadek za pomocą zmysłu smaku i dotyku,
- czytanie tekstu ze zrozumieniem,
- tworzenie zagadek słownych,
- dzieli wyrazy na głoski,sylaby,
- pisanie nowo poznanej litery w izolacji i w połączeniu z innymi literami,
- rozwiązywanie zadań z treścią.
6.Cele operacyjne:
uczeń potrafi:
- dokonać analizy i syntezy wzrokowo – słuchowej wyrazów,
- napisać literę „ cz, Cz” w izolacji i w połączeniu z innymi literami ,
- przeczytać z odpowiednią intonacją krótki tekst,
- rozwiązać zadania matematyczne w zakresie 17 i więcej,
- rozwiązać zagadki wykorzystując zmysł dotyku i smaku,
- tworzyć zagadki słowne .
uczeń wie:
- jak poprawnie wymówić i zapisać wyrazy, w których występuje dwuznak „cz”;
- właściwie zachowywać się na lekcji,
- przyjąć właściwą postawę w ławce,
- uczeń wie, że spożywanie owoców i warzyw jest zdrowe dla naszego organizmu,
- jakie narzędzia używamy podczas wykonywania prac polowych.
uczeń rozumie:
- treść przeczytanej czytanki,
- reguły obowiązujące w społeczności szkolnej i klasowej.
7.Metody: praca z tekstem, ćwiczenia, rozmowa, pokaz, opis, zabawowa.
8.Formy pracy: indywidualna, zespołowa.
9.Środki dydaktyczne: ilustracje , zeszyt do kaligrafii , kartoniki – prostokąty czerwone, i niebieskie, karta z alfabetu ( litera „ cz”), magnetofon, zeszyt, napisy,stroje dla dzieci,narzędzia do prac polowych, „Elementarz XXI w”.
PRZEBIEG LEKCJI:
1. Powitanie. Przedstawienie inscenizacji pt. „Powitanie wiosny” przez dzieci klasy pierwszej.
2. Rozmowa na temat wiosennych prac polowych, narzędzi używanych do pielęgnacji roślin .Podkreślenie znaczenia spożywania warzyw i owoców dla naszego zdrowia.
4. „Do czego potrzebne nam zmysły?” rozpoznawanie i nazywanie wybranych warzyw za pomocą zmysłu dotyku i węchu.Umieszczenie właściwego napisu przy kolejnym warzywie.
5. Zapoznanie dzieci z nową literą „Cz,cz” na podstawie wyrazu podstawowego „czosnek”.
6. Analiza i synteza słuchowo – wzrokowa wyrazu podstawowego:
- zwrócenie uwagi na to, że poznana litera to dwuznak, składa się z dwóch liter, ale stanowi jedną głoskę,
- wybrzmiewanie sylab, głosek, wypowiadanie całego wyrazu,
- liczenie sylab,głosek,
- wypowiadanie kolejnych głosek (spółgłoska – klaśnięcie, samogłoska-
rozłożenie rąk ),
- liczenie samogłosek i spółgłosek,
- wyodrębnienie nowej litery w wyrazie podstawowym niebieskim kolorem,
- wyszukiwanie wyrazów z „ cz” w nagłosie, śródgłosie i wygłosie,
- nauka pisania litery w odosobnieniu i w połączeniu z innymi literami.
( pisanie: palcem w powietrzu,palcem na dywanie,palcem po grysiku),
- pisanie litery„cz”w „Kaligrafii”.
7. Czytanie przez dzieci czytanki o pracach wiosennych na wsi, wskazanie bohaterów, nazywanie wykonywanych przez nich czynności.Omówienie znaczenia pracy ludzi na wsi.
8. „Niekonwencjonalne wykorzystanie przedmiotów to moja specjalność”
Improwizacje ruchowe przy muzyce z rekwizytami ( konewka, grabki, łopatka, wiaderka).
9. „Najbardziej lubię” opisywanie ulubionych warzyw i owoców przez chętne dzieci i odgadywanie ich nazw przez pozostałe dzieci.
10.Rozwiązywanie zadań tekstowych , zapisywanie działań w zeszycie
Udzielanie poprawnych odpowiedzi.
11.Podsumowanie lekcji, nagrodzenie aktywności uczniów, zadanie pracy domowej.