Scenariusz zajęć zintegrowanych dla dzieci sześcioletnich z zakresu edukacji przyrodniczej w oparciu o przewodnik metodyczny "Moje 6 lat"
z wykorzystaniem książki "Moje 6 lat. Bawię się i uczę".
Temat: Zapoznanie z cyklem rozwojowym motyla na podstawie wiersza D. Gellner „Gąsienica-tajemnica” oraz historyjki obrazkowej.
Cel główny:
- poszerzenie wiadomości dotyczących zwierząt
Cele operacyjne:
dziecko:
- posiada podstawowe informacje na temat życia zwierząt – cykl rozwojowy motyla,
- wypowiada się na określony temat kończąc rozpoczęte zdanie,
- wyróżnia głoski w wygłosie wyrazów i dokonuje syntezy wyróżnionych głosek,
- odtwarza ruchem nastrój muzyki,
- czyta tekst ze zrozumieniem,
- numeruje kolejno obrazki od 1 do 6,
Metody: aktywizujące – krasnoludek, zabawowo-naśladowcza, przekaz słowny,
Formy: praca zbiorowa jednolita, praca indywidualna jednolita, praca indywidualna zróżnicowana,
Środki dydaktyczne: obrazki do ułożenia wyrazu motyl z ostatnich głosek (dom, oko, kot, narty, rogal, grzebienie), wiersz D. Gellnerowej Gąsienica-tajemnica, ilustracje historyjki obrazkowej przedstawiającej cykl rozwojowy motyla, sylwetki motyli (po dwie dla dziecka do założenia na palce rąk),wydrukowane zdanie Gdybym był motylem, to ..., teksty do czytania ze zrozumieniem, instrukcje – dwa poziomy (I – z podręcznika s. 57, II – o wyższym stopniu trudności dla chętnych dzieci).
Przebieg zajęć:
1. Odgadnięcie tematu zajęć poprzez ułożenie wyrazu "motyle" z ostatnich liter nazw obrazków.
2. Słuchanie wiersza D. Gellnerowej „Gąsienica – tajemnica”.
Idzie ścieżką gąsienica
Kokon się na wietrze chwieje
kolorowa tajemnica
niby nic się już nie dzieje.
Krótkich nóżek mnóstwo ma,
Gąsienica w środku śpi,
jedną robi pa, pa, pa.
Zatrzasnęła wszystkie drzwi.
Do widzenia, do widzenia,
Aż tu nagle – patrzcie teraz,
czary – mary, już mnie nie ma.
ktoś kokonu drzwi otwiera.
Nitką się owinę cała.
Macha na nas skrzydełkami,
I w kokonie będę spała.
Kto to jest? – Powiedzcie sami!
3. Naśladowanie ruchów gąsienicy i motyla podczas powtórnego słuchania wiersza.
4. Wyjaśnienie pojęć: kokon, samiec, samica.
5. Oglądanie obrazków historyjki. Ustalenie kolejności zdarzeń i ułożenie obrazków zgodnie z etapami rozwojowymi motyla. Opowiedzenie historyjki.
6. Ćwiczenia ruchowo - graficzne z wykorzystaniem aktywnego słuchania muzyki wg Batii Strauss –– ilustrowanie ruchami rąk z nałożonymi na palce sylwetkami motyli linii melodycznej „Laryssa”George Zamfira (fletnia pana).
7. Ekspresja słowna: Gdybym był (była) motylem, to...
8. Kształcenie umiejętności czytania ze zrozumieniem: kolorowanie rysunku motyla zgodnie z przeczytaną instrukcją.
9. Ewaluacja: Ponumerowanie obrazków historyjki zgodnie z etapami rozwojowymi motyla.