Scenariusz zajęć
Grupa wiekowa: dzieci 2,5 i 3 letnie
Data: 11.06.2015 r.
Nauczyciel: Beata Rychlewska
Temat kompleksowy: Dlaczego powietrza nie widać?
Temat zajęć: Powietrze w urządzeniach – zajęcia badawcze.
Cele dydaktyczne
Dziecko :
zapoznaję się z działaniem odkurzacza i suszarki,
dostrzega działanie ciepłego powietrza, stosuje określenia : zimne – ciepłe
manipuluje zgromadzonymi przedmiotami i wprawia lekkie przedmioty w ruch, określa co jest ciężkie, a co lekkie.
Cele wychowawcze:
Dziecko:
zgodnie bawi się z rówieśnikami
wdraża się do sprzątania po skończonej zabawie
Metody pracy:
Słowna: zagadka
Oglądowa: obserwacja i pokaz
Czynna: samodzielnego doświadczenia, zadań stawianych dziecku
Formy pracy:
zbiorowa, indywidualna, zespołowa
Środki dydaktyczne:
odkurzacz, suszarka, papierowe krążki, dwie lalki, miska z wodą lub rozpylacz do wody, nagranie odgłosu wiatru, pompki, wachlarze, lekkie przedmioty, zabawki, zdjęcia dzieci, tablica ze słońcem i chmurą.
Literatura:
Guła Alicja, „Jak po sznurku. Program wychowania przedszkolnego.”, Didasko
Kucharska Dorota, Surowiec Elżbieta, „ Kolekcja przedszkolaka. Plan pracy i szkice zajęć. Trzylatki.”, Nowa Era
Przebieg:
1. Piosenka na powitanie „Witam was”. Dziecko siada w siadzie skrzyżnym się w kole i wita się z kolegami.
2. Rozmowa nt odkurzacz zainspirowanej zagadką wiersza B. Kołodziejskiego w formie zagadki pt. „Odkurzacz”. Omówienie zasady działania odkurzacza i jego bezpiecznego używania. Dziecko rozwiązuje zagadkę i odpowiada na pytania : Co robi odkurzacz?, W jaki sposób zbiera śmieci? , Kto może używać odkurzacza.
3. Zabawa ruchowa pt. „Wiatraczki”. Dziecko naśladuje ruch wiatraczka, kręci wokół własnej osi.
4. Zabawa badawcza pt. „Ciepłe i zimne powietrze”. Dziecko dostrzega działanie ciepłego powietrza, stosuje określenia: zimne – ciepłe, szybko – wolno.
5. Zabawa manipulacyjna pt. „Siła powietrza”. Dziecko manipuluje zgromadzonymi przedmiotami i wprawia lekkie przedmioty w ruch, określa co jest ciężkie, a co lekkie.
6. Podsumowanie i wspólne sprzątanie sali.Dziecko utrwala przyswojone wiadomości i wdraża się do sprzątania po skończonej zabawie.
7. Ewaluacja - Dziecko ocenia zajęcia .