Scenariusz zajęć
Grupa wiekowa: dzieci 3,5 i 4 letnie
Nauczyciel: Beata Rychlewska
Temat kompleksowy: Nasze zabawki
Temat zajęć: „Kosmiczna zabawka – praca techniczna”
Cele dydaktyczne
Dziecko :
podaje rozwiązanie zagadki,
konstruuje rakietę ze zgromadzonych materiałów,
Cele wychowawcze:
Dziecko:
sprząta po skończonej pracy
bawi się wykonaną zabawką.
Metody pracy:
Czynna:
zadań stawianych dziecku,
samodzielnych doświadczeń;
Słowna:
zagadka
żywego słowa,
objaśnienia,
instrukcja
Percepcyjna:
bezpośrednie spostrzeganie i przeżywanie w wyniku obserwacji i bezpośredniego udziału.
Formy pracy:
zbiorowa, indywidualna
Środki dydaktyczne:
odgłos startującej rakiety, ilustracje muzyka elektroniczna Jean Michel Jarre , rolka papieru toaletowego, kolorowy papier, krepa, klej.
Literatura:
Guła Alicja, „Jak po sznurku. Program wychowania przedszkolnego.”, Didasko
Przebieg zajęć:
1. Powitanie ( dzieci stoją w kole)
- Dzieci witają się wskazanymi częściami ciała : łokciami, jedną ręką, drugą ręką itd.
2. Zaproszenie dzieci, aby usiadły w kręgu.
3. Rozwiązanie zagadki pt. „Rakieta”
Z ziemi do gwiazd
mknie pocisk złoty,
szybszy niż wiatr
i samoloty.
Rozmowa n/t zagadki, ilustracji i przypomnienie tematu kompleksowego.
4. Zaproszenie dzieci do stolików po wysłuchaniu nagrania startu rakiety.
5. Zabawa naśladowcza przy stole pt. „Start rakiety”
Zadaniem dzieci jest uderzanie o stolik wskazaną częścią ręki i demonstracja startu rakiety wstaniem od stolika.
6. Wykonanie rakiety z rolki po papierze toaletowym po instrukcji n-la. Dzieci oklejają rolkę papierem i doklejają elementy rakiety takie jak okna, skrzydła, płomienie.
7. Wyprawa w kosmos – zabawa z wykonanymi rakietami.
Przygotowanie do startu..
Odliczanie przed startem od 10 do 0.
Wierszyk o starcie rakiety. Zadaniem dziecka jest wspólne odliczanie
z n-lem od 10 do 0 (start rakiety). autor nieznany
10 Na placu właśnie trwa odliczanie i już rakieta mocy dostaje
9 zwiększyć obroty i pobór paliwa
8 już para z niej się wydobywa
7 włączyć czujniki i zabezpieczenia
6 Halo, jak mnie słyszycie, Ziemia?
5 Cała załoga jest już gotowa
4 Uwaga, Uwaga! Można startować!
3 Już odpadły boczne przypory
2 Dym i hałas zrobił się spory
1 Siła potężna ją w górę wyrwała
0 W kosmiczną misję wystartowała
8. Podziękowanie za wspólną zabawę – ewaluacja. Dzieci określają czy podobały się im zajęcia.