Numer: 30472
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Dzień Marchewki - scenariusz zajęć dla dzieci 5-6-letnich

Dzień Marchewki – scenariusz zajęć
dla
dzieci 5 i 6-letnich

Cele ogólne:
• promowanie zdrowego stylu życia,
• przezwyciężanie niechęci dzieci do spożywania niektórych pokarmów,
• uczestniczenie w zabawach ruchowych,
• integracja grupy,
Cele szczegółowe operacyjne (dziecko):
• poznaje cechy marchewki zmysłami: smaku, dotyku, wzroku
• wymienia korzyści, jakie płyną ze spożywania marchwi,
• spożywa surową marchew i ciasto z dodatkiem marchwi,
• rozwija inwencję plastyczno-muzyczną,
• uczestniczy w zabawach, odreagowuje napięcie emocjonalne

Metody: pedagogika zabawy, metoda mapy pojęciowej, rozmowa kierowana, metoda praktycznego działania
Formy: indywidualna, zbiorowa
Środki dydaktyczne: czapki z pomarańczowej bibuły dla każdego dziecka, duży tekturowy karton z ilustracją Marchewkowej Panienki, teledysk do piosenki „Marchewkowe pole”, plansza z ilustracją w formie mapy pojęciowej „Jakie witaminy zawiera marchew?”, kartka z konturem marchewki dla każdego dziecka, marchew, płyta CD z piosenką „Witaminki”, wykałaczki, marchew, jabłka i banany pokrojone w plastry, okrągłe biszkopty.


Przebieg zajęć:

1. Zabawa powitalna „Witam was...”
Dzieci stoją w dwóch kołach, twarzami do siebie i śpiewają: Wszyscy są, witam Was (ukłon), zaczynamy już czas, jestem ja (wskazanie na siebie), jesteś ty (wskazanie na partnera stojącego naprzeciw) raz, dwa, trzy (klaśnięcie w dłonie partnera, krok dostawny osoby).

2. Rozdanie dzieciom pomarańczowych czapeczek.
3. Rozwiązanie zagadki:

Ma pomarańczową suknię
i zielony kubraczek...
soczek z tej panienki
przepyszny ma smaczek!
/marchewka/

4. Oglądanie marchewek przyniesionych przez dzieci, określanie: zapachu, koloru, kształtu, faktury, smaku.
5. Przedstawienie dzieciom bohaterki dnia – MARCHEWKOWEJ PANIENKI, która zaprasza dzieci do wspólnej zabawy.
6. Rozmowa kierowana z dziećmi. Marchewkowa Panienka zwraca się do dzieci: Chciałabym się z wami zaprzyjaźnić, dlatego opowiem wam o sobie.

- Czy wiecie kochane dzieci, gdzie rosną marchewki?
-Czy chcecie obejrzeć takie marchewkowe pole? Zapraszam wszystkie dzieci do tańca.

Swobodne improwizacje taneczne przy piosence „Marchewkowe pole”.

- Czy lubicie jeść marchewkę?
- Jakie dania z marchewki przygotowują wasze mamy?
- Dlaczego należy jeść marchewkę?
(Marchewkowa Panienka pokazuje dzieciom ilustrację w formie mapy pojęciowej opowiadając o witaminach, zawartych w tym zdrowym warzywie.) Zobaczcie sami ile mam witamin:
Witamina A - dobrze działa na oczy i skórę.
Witamina B – również bardzo dobrze wpływa na wzrok, pomaga brzuszkowi w trawieniu pokarmu.
Witamina H – sprawi, że wasza skóra i wasze włosy będą pięknie i zdrowo wyglądały.
Witamina C – obroni was przed chorobami, pomoże wam szybko wyzdrowieć.
Witamina E – dobrze wpływa na serce
Marchewka to nie tylko przysmak ludzi, ale również zwierząt.
- Jakie zwierzęta jedzą marchewkę?
/zające, króliki, krowy, kozy, konie, sarny.../

7. Zabawa „Ciepło – zimno”: nauczyciel przed zajęciami chowa na sali cztery marchewki. Chętne dzieci kolejno szukają marchewek, a reszta grupy udziela im wskazówek: ciepło (blisko) - zimno (daleko).

Swobodne improwizacje taneczne przy piosence „Witaminki”

8. Wykonanie „Marchewkowych koreczków”. Nauczyciel proponuje dzieciom wykonanie zdrowej przekąski – koreczków. Dzieci nabijają przygotowane składniki na wykałaczki.
9. Wspólna degustacja koreczków i marchewkowych ciasteczek upieczonych przez mamy.
10. Ewaluacja: dzieci otrzymują od nauczyciela kartki z konturem marchewki. Rysują dookoła marchewki obrazki ilustrujące to, czego dowiedziały się na zajęciach o tym warzywie - tworzenie własnej mapy pojęciowej.


Opracowała: Marzena Bania

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.