Numer: 30469
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Cyfra 8 - Metoda Dobrego Startu M.Bogdanowicz. Scenariusz zajęć

SCENARIUSZ ZAJĘĆ - METODA DOBREGO STARTU M.BOGDANOWICZ - CYFRA 8

CELE ZAJĘĆ:
rozwijanie orientacji w schemacie ciała i przestrzeni;
rozwijanie pamięci wzrokowej, słuchowej, doskonalenie koordynacji wzrokowo-słuchowej;
doskonalenie analizy i syntezy słuchowej;
poznanie cyfry 8, utrwalenie liczenia w zakresie 8, utrwalenie liczebników porządkowych
w zakresie 8;
kształtowanie umiejętności aktywnego słuchania ze zrozumieniem;
rozwijanie motoryki małej i dużej motoryki;
kształtowanie umiejętności pracy i przestrzegania zasad obowiązujących podczas zajęć dydaktycznych.

METODY PRACY: słowna, czynna, poglądowa.

FORMA ORGANIZACYJNA: praca zbiorowa, praca indywidualna.

ŚRODKI DYDAKTYCZNE: wierszyk dotyczący cyfry 8, rysunek – ośmiornica, piosenka „Lewy bok, prawy bok”, sprzęt CD, polecenia do ćwiczeń ruchowych - losy, woreczki z grochem, wzory polisensoryczne, zestawy do pracy indywidualnej - karty pracy, gra logopedyczna „Buźki” wyd. Harmonia, materiały plastyczne.

LITERATURA:
M.Bogdanowicz „Metoda Dobrego Startu we wspomaganiu rozwoju, edukacji i terapii pedagogicznej”, Gdańsk, wyd. Harmonia, 2014,
M.Bogdanowicz, M.Barańska, E.Jakacka „Metoda Dobrego Startu. Od wierszyka do cyferki”, Gdańsk, wyd. Harmonia, 2012.


PRZEBIEG ZAJĘĆ:

ZAJĘCIA WPROWADZAJĄCE:

1. Odgadnijcie kto jest dzisiaj naszym gościem?
W głębinach mórz i oceanów
już wiele razy ją widziano.
Mówią, że dziwnym jest stworzeniem,
bo ma aż osiem długich ramion.
Jej ciało - osiem nóg i głowa,
i w tym odpowiedź już się chowa.
Powitanie z wykorzystaniem ośmiornicy.

2. Ćwiczenia usprawniające orientację w schemacie ciała i przestrzeni.
Powitań ciąg dalszy – powitania różnymi częściami ciała,
piosenka „Lewy bok, prawy bok”, „Głowa, ramiona, kolana, pięty”,
zabawa kształtująca orientację przestrzenną - „Gdzie znajduje się ośmiornica?”,

3. Nauka wierszyka:
To jest właśnie ośmiornica,
takie bardzo dziwne zwierzę,
które ma aż osiem macek!
Gdy policzę, to uwierzę.
Dzieci osłuchują się z wierszem, który ma im towarzyszyć podczas zajęć.

4. Ćwiczenia językowe i rozmowa inspirowana rymowanką.
ośmiornica- w jakim środowisku żyje?, czym są macki?, ile ma ramion?
określenie głoski w nagłosie w słowie ośmiornica,
wymienianie innych wyrazów rozpoczynających się głoską o.

5. Ćwiczenia matematyczne.
dokonanie prostej klasyfikacji obrazków na trzy zbiory – koniki morskie, ośmiornice, ryby;
tworzenie zbiorów 8-elementowych,
określanie liczebników porządkowych.

ZAJĘCIA WŁAŚCIWE:

1. Ćwiczenia ruchowe
Polecenia do ćwiczeń przygotowane są w formie losów:
wykonaj osiem podskoków,
idź osiem kroków do przodu,
uważaj jesteś na linie – wykonaj osiem kroków idąc na palcach,
stań na jednej nodze i policz do ośmiu.

2. Ćwiczenia ruchowo-słuchowe
dzieci mówiąc wierszyk wystukują rytm samodzielnie i w parach,
wystukiwanie rytmu na woreczkach z grochem.

3. Ćwiczenia ruchowo-słuchowo-wzrokowe
prezentacja i omówienie budowy wzoru cyfry 8 – dzieci odpowiadają na pytania: jak wygląda cyfra 8, do czego jest podobna, co im przypomina,
prezentacja poprawnego sposobu pisania cyfry 8 z równoczesnym wypowiadaniem wiersza;
uczenie się polisensoryczne – wodzenie palcem po różnorodnych wzorach.

4. Wykonanie karty pracy – samodzielne wyklejenie cyfry 8, wykonanie karty matematycznej.

ZAJĘCIA KOŃCOWE:

„Różne minki ośmiornicy”- ćwiczenia logopedyczne usprawniające narządy artykulacyjne na podstawie zabawy logopedycznej „Buźki”. Pochwalenie dzieci za aktywny udział
w zajęciach.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.