KONSPEKT LEKCJI
Temat: Żywienie młodzieży.
1. Cele lekcji
Po zakończonych zajęciach uczeń powinien:
1.Wiadomości (cel poznawczy):
- wymieniać zasady żywienia młodzieży
- wymieniać produkty pożądane w żywieniu młodzieży
- wymieniać produkty niepożądane w żywieniu młodzieży
2. Umiejętności (cel kształcący):
- wyciągać błędy popełniane w żywieniu młodzieży na swoim przykładzie
3. Postawa (cel wychowawczy):
- uświadamiać rówieśników o skutkach niewłaściwego żywienia młodzieży
- posiadać świadomość znaczenia prawidłowego żywienia młodego organizmu
2. Metoda i forma pracy
Metody pracy :
metoda asymilacji wiedzy (podająca):
- wykład z prezentacją multimedialną "Żywienie młodzieży"
metoda samodzielnego dochodzenia do wiedzy (metoda problemowa)
Forma lekcji: lekcja poświęcona opracowaniu materiału, jedna jednostka lekcyjna
3. Środki dydaktyczne
prezentacja multimedialna "Żywienie młodzieży"
podręczniki: 1. Zasady żywienia. Planowanie i ocena. Hanna Kunachowicz, Irena Nadolna i inni , WSiP, 2013r.
2. Podstawy Żywienia Człowieka, D. Gerwińska i inni, Wydawnictwo FORMAT, Warszawa 2004
4.Przebieg lekcji
SCENARIUSZ LEKCJI:
Faza przygotowawcza
1. Czynności organizacyjne (sprawdzenie listy obecności) - 2 minuty
2. Sprawdzenie wiadomości z ostatnich lekcji - 10 minut
Faza realizacyjna
3. Nawiązanie do lekcji związanej z zasadami układania jadłospisów. - 3 minuty
4. Podanie i omówienie nowego tematu - 20 minut
5. Zapisanie dyspozycji w zeszycie - 5 minut
Faza podsumowująca
6. Powtórzenie wiadomości -5 minut
RAZEM 45 minut
ad. 1. Sprawdzenie obecności według dziennika lekcyjnego.
ad. 2. Sprawdzenie wiadomości z ostatnich lekcji dotyczących:
żywienia dzieci w wieku 1-3 lat, żywienie dzieci w przedszkolach
Przykłady pytań kierowanych do uczniów w ramach sprawdzenia wiadomości z poprzednich lekcji:
- przedstaw zalecenia w żywieniu dzieci w wieku 1-3 lat
- wymień czego należy unikać i czego nie należy stosować w żywieniu dzieci w wieku 1-3 lat
- omów zasady żywienia dzieci w przedszkolach
ad. 3. Nawiązanie do lekcji związanej z zasadami układania jadłospisów.
Uczniowie (młodzież) oceniali swój własny sposób odżywiania i zapisywali w formie jadłospisu przez okres dziesięciu dni. Jadłospisy oceniali według metody punktowej i wyciągali wnioski na lekcji.
ad. 4. Podanie i omówienie tematu z wykorzystaniem prezentacji.
Temat lekcji: Żywienie młodzieży.
W czasie omawianego tematu należy zwrócić uwagę na następujące zagadnienia:
- zasady żywienia młodzieży
- produkty pożądane w żywieniu młodzieży
- produkty niepożądane w żywieniu młodzieży
- błędy popełniane w żywieniu młodzieży
- skutki niewłaściwego żywienia młodzieży
ad.5. Zapisanie dyspozycji w zeszycie.
Zasady żywienia młodzieży:
1. W żywieniu młodzieży należy uwzględnić produkty ze wszystkich grup np. zwiększoną ilość pieczywa i produktów zbożowych gotowanych, surowych owoców i warzyw, mleka i przetworów z mleka.
2. Wzrasta zapotrzebowanie na produkty zawierające :
- pełnowartościowe białko
- Ca, Fe, P, Mg,
3. Żywienie powinno być urozmaicone
4. Ilość posiłków: 4 posiłki w ciągu dnia, równe przerwy pomiędzy posiłkami
5. Wskazane jest ograniczenie:
- ilości spożywanego tłuszczu zwierzęcego
- cukru
- cholesterolu
- soli
6. Produkty pożądane w żywieniu młodzieży to:
- owoce
- warzywa
- sałatki warzywne z niewielkim dodatkiem oleju
- soki
- jogurty
- wszelkie napoje mleczne
- niesolone orzechy
- płatki zbożowe
- mleko i przetwory z mleka
7. Wprowadza się różne techniki sporządzania potraw
8. Obowiązuje umiar w stosowaniu używek
ad. 6. Powtórzenie wiadomości. Utrwalenie nowego materiału w celu sprawdzenia stopnia jego opanowania.
5. Bibliografia:
- podręcznik:1. Zasady żywienia. Planowanie i ocena. Hanna Kunachowicz, Irena Nadolna i inni , WSiP, 2013r. 2.Podstawy Żywienia Człowieka, D. Gerwińska i inni, Wydawnictwo, FORMAT, Warszawa 2004
TREŚĆ ZAWARTA W PREZENTACJI MULTIMEDIALNEJ.
Zasady żywienia młodzieży:
1. W żywieniu młodzieży należy uwzględnić produkty ze wszystkich grup np. zwiększoną ilość pieczywa i produktów zbożowych gotowanych, surowych owoców i warzyw, mleka i przetworów z mleka.
2. Wzrasta zapotrzebowanie na produkty zawierające :
- pełnowartościowe białko
- Ca, Fe, P, Mg,
3. Żywienie powinno być urozmaicone
4. Ilość posiłków: 4 posiłki w ciągu dnia, równe przerwy pomiędzy posiłkami
5. Wskazane jest ograniczenie:
- ilości spożywanego tłuszczu zwierzęcego
- cukru
- cholesterolu
- soli
6. Produkty pożądane w żywieniu młodzieży to:
- owoce
- warzywa
- sałatki warzywne z niewielkim dodatkiem oleju
- soki
- jogurty
- wszelkie napoje mleczne
- niesolone orzechy
- płatki zbożowe
- mleko i przetwory z mleka
7. Wprowadza się różne techniki sporządzania potraw
8. Obowiązuje umiar w stosowaniu używek
Błędy popełniane w żywieniu młodzieży:
1. Upodobania kulinarne Polaków
2. Nieodpowiednie nawyki żywieniowe
a) spożywamy za dużo:
- tłuszczu i tłustych potraw
b) spożywamy za mało:
- produktów zbożowych, mleka i przetwory z mleka, ryb, ziemniaków, owoców i warzyw (szczególnie strączkowych)
3. Brak spożywania I i II śniadań
4. Dojadanie między głównymi posiłkami: słodycze, żywność typu „fast food”, napoje
gazowane
Skutki niewłaściwego żywienia młodzieży:
1. Niedobory:
- pełnowartościowego białka
- Ca, Fe,
- witamin, głównie A i C
2. Zmniejszona sprawność fizyczna i umysłowa
3. Niedokrwistość
4. Krzywica
5. Próchnica
6. Zmniejszona odporność organizmu na infekcje, choroby zakaźne, czynniki toksyczne i rakotwórcze