X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 30444
Przesłano:
Dział: Świetlica

Prowadzimy zdrowy tryb życia - scenariusz zajęć świetlicowych

Klasy: I-III
Data: luty

Cele ogólne:
- uświadomienie, jakie znaczenie dla człowieka ma zdrowie;
- zachęcenie dzieci do spożywania zdrowej żywności;
- rozwijanie umiejętności pracy w grupach.

Cele operacyjne. Uczeń:
- wie, jaka żywność jest zdrowa dla organizmu, a jaka mu szkodzi;
- rozumie konieczność ograniczania słodyczy;
- wie, w których produktach spożywczych występują ważne składniki pożywienia;
- zna „Talerz Zdrowego Żywienia”;
- rozwiązuje zagadki o tematyce zdrowotnej;
- potrafi zaśpiewać piosenkę.

Metody pracy:
- rozmowa kierowana;
- praktycznego działania;
- oglądowe.

Formy pracy:
- indywidualna;
- zespołowa;
- grupowa.

Środki dydaktyczne:
- makieta „Talerza Zdrowego Żywienia”;
- płyta CD z piosenka pt.: „Sałatka”;
- papierowe talerze;
- kolorowe gazety;
- klej, nożyczki;
- zagadki;
- kartoniki z napisami: TAK, NIE


Przebieg zajęć:

I. Część wstępna:

1. Przywitanie pani dietetyczki i dzieci.
2. Zapoznanie uczestników z tematem zajęć.

II. Część zasadnicza:

1. Rozmowa z panią dietetyczka na temat: „Co to jest Talerz Zdrowego Żywienia”.
2. Śpiewanie piosenki pt.: „Sałatka” M. Komińskiej.
3. Wypowiedzi uczniów dotyczące tempa, nastroju i treści piosenki. Wyjaśnienie dlaczego sałatki jarzynowe są zdrowe (zawierają witaminy).
4. Zabawa „Prawda czy plotka?”.
Dzieci otrzymują kartoniki z napisami TAK, NIE. Używają ich do oznaczania prawdy lub fałszu w podanych zdaniach:
„Na drzewach rośnie szarlotka”,
„Jedzenie owoców jest zakazane”,
„Gruszki należy myć przed obraniem”,
„Śliwki są jasnoróżowe, a jabłka kwadratowe”,
„Z winogron robi się sałatkę”,
„W kompocie można znaleźć łopatkę”,
„Owoce są bardzo zdrowe”.
5. Rozwiązywanie zagadek słownych o warzywach i owocach ( cebula, burak, marchewka, jabłko, ogórek, pietruszka, kapusta, arbuz, dynia).

III. Część końcowa:

1. Dzieci w grupach wycinają ilustracje zdrowych produktów z kolorowych czasopism i przyklejają je na papierowe „Talerze zdrowego Żywienia”.
2. Omówienie prac – zwrócenie uwagi czy wszystkie produkty, które znalazły się na talerzach są zdrowe?
3. Podziękowanie pani pielęgniarce za przybycie.


Literatura:
H. Pienschke, Twórcze myślenie jako metoda aktywizująca uczniów, www.poradnia.wrocław.pl
M.M Skrobacz, Nasza klasa. Przewodnik metodyczny klasa 0, część I, Grupa Edukacyjna MAC S.A., Kielce 2007

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.