Scenariusz uroczystości ,,Dzień Szalonej Skarpetki"
Grupa wiekowa:4,5-latki
Data: 1 kwiecień 2016r(Prima Aprilis)
Temat: Dzień Szalonej Skarpetki
Cel ogólny:
- rozbudzanie twórczości u dzieci
- wykorzystanie przedmiotów codziennego użytku do rozwijania umiejętności matematycznych, muzycznych, językowych, plastycznych
- zachęcanie do aktywności fizycznej
Cele szczegółowe:
- dziecko dobiera przedmioty w pary, klasyfikuje na podstawie koloru i wzoru
- uważnie słucha, koncentruje uwagę
- rozwija sprawność manualną (chwyt pęsetkowy)
- przestrzega zasad zdrowej rywalizacji
- jest sprawne ruchowo
- pląsa do muzyki klasycznej
- umiejętnie buduje wypowiedź słowną (tworzy opis przedmiotu)
- czerpie radość z działalności plastycznej (tworzy pacynkę)
- sprawnie posługuje się nożyczkami
- bierze udział w zabawach teatralnych
Czy noszenie dwóch różnych skarpet jest problemem?
W naszej grupie ...nie....
Dlaczego by nie wykorzystać świetnych pomysłów przedszkolaków do aktywnej zabawy doskonalącej zdolności językowe, matematyczne czy sprawność manipulacyjną.
Ogłaszam uroczyście dzień 1 kwietnia 2016r Dniem Szalonej Skarpetki. Zapraszam wszystkich przedszkolaków do ubrania w tym dniu dwóch różnych skarpet. To będzie początek wspaniałej zabawy.
Przebieg:
1. Powitanie wierszem ,,Moje nogi lubią harce"
Moje nogi lubią harce, (energiczne przebieranie nogami)
lubią pograć na gitarce, (naśladowanie gry na stopach)
lubią drapać się po uszku, (dotykanie stopami uszu)
mówią hello, hello brzuszku! ( machanie stopami, ew. dotykanie brzuszka drugiej osoby)
2. Uroczysta prezentacja skarpet. (Dzieci siedzą w kole. Prezentacja odbywa się przy dowolnej muzyce).
3. Zabawa doskonaląca zmysł wzroku ,,Skarpetki do pary". Segregowanie przyniesionych przez nauczyciela różnorodnych skarpet, łączenie w pary.)
4. Poszukiwanie zaginionej skarpetki, czyli ,,Ciepło-zimno".
5. Zabawa manipulacyjna, wdrażająca do przestrzegania zasad zdrowej rywalizacji- Rozwieszanie skarpet na sznurku do bielizny za pomocą spinaczy w dwóch drużynach(na czas).
6. Taniec stóp-taniec radości do dowolnego utworu muzyki klasycznej. (Dzieci leżą na plecach, do tańca zapraszamy tylko stopy).
7. Zgadnij czyja? Doskonalenie spostrzegawczości oraz umiejętności tworzenia opisów- opowiadanie o wybranej skarpecie-wskazywanie na stopie którego dziecka się ona znajduje.
8. Zabawa plastyczna z wykorzystaniem włóczki, pomponów, ruchomych oczek oraz skrawków materiałów ,, Pacynka ze skarpet".
9. Zabawa teatralna z wykonanymi pacynkami ,,W skarpetkowie".
autor: mgr Wioleta Mueller-Konieczny