”Przedszkolak bezpieczny na drodze” scenariusz zajęć z zakresu bezpiecznego zachowania się na drodze dla wszystkich grup przedszkolnych„
( Scenariusz opracowały : mgr Paulina Flasza, mgr Helena Kozak )
CEL GLÓWNY: zna zasady właściwego zachowania się na drodze
1. CELE OPERACYJNE:
( dziecko: umie, wie, potrafi, zna)
- umie kulturalnie zachować się podczas przedstawienia teatralnego
- zna zasady bezpiecznego poruszania się po drodze
- wie na jakim świetle można przechodzić przez ulicę
- uważnie słucha
- rozumie treść inscenizacji
2. CELE SZCZEGÓŁOWE:
- integrowanie się z dziećmi ze wszystkich grup
- nawiązywanie serdecznych, życzliwych kontaktów z dziećmi ze wszystkich grup przedszkolnych
- przestrzeganie norm, zasad bezpieczeństwa oraz reguł obowiązujących w ruchu ulicznym
- zacieśnianie kontaktów interpersonalnych z grupą poprzez wspólny udział w zabawach ruchowych
- przyswajanie nawyków kulturalnego zachowywania się
- aktywne uczestniczenie w przedstawieniu oraz pogadance
3. Środki dydaktyczne :
- parawan
- kukiełki
- sygnalizacja świetlna
- przejście dla pieszych
- znaki drogowe
- zagadki
- przykładowe pytania do pogadanki
- podkłady muzyczne do zabaw
- odtwarzacz CD
Przebieg :
1. Powitanie przedszkolaków. Przedstawienie kukiełek występujących w przedstawieniu.
2. Piosenka „Uwaga światło czerwone” w wykonaniu dzieci 5 letnich
3. Inscenizacja przedstawienia pt. „ Jak Paw przez jezdnię przechodził”
4. Pytania dotyczące treści bajki
5. „Zebra”- zabawa dramowa
6. Quiz Prawda czy fałsz
7. Zagadki
8. Rozdanie nagród uczestnikom konkursu „Wielkanocna kartka świąteczna”
9. Pożegnanie
1. Piosenka „Uwaga światło czerwone”
1. Czy to duże miasto, wioska czy osada
Kto uważnie chodzi ten pod nic nie wpada
Kolorowe światła obok skrzyżowania
Jedno przyjść pozwoli
Drugie przejść zabrania
Ref: Bądżmy uważni bądźmy ostrożni
2 Przejście przz ulice nie jest trudną sprawą
Najpierw spójrzmy w lewo
Potem spójrzmy w prawo
Jeśli nic nie jedzie można iść bezpiecznie
Ten drogowy przepis trzeba znać koniecznie
Ref: Bądżmy uważni bądźmy ostrożni
3 Ten czerwony sygnał przejść nam nie pozwala
Gdy czerwonym okiem patrzy na nas z dala
A zielony sygnał oko ma zielone
Mówi bardzo proszę przejdż na drugą stronę
Ref: Bądżmy uważni bądźmy ostrożni
Inscenizacja przedstawienia pt. „ Jak Paw przez jezdnię przechodził”
Paw:
Jestem paw, dumny paw
Wszystko wiem najlepiej.
Nie chcę słuchać zbędnych rad
Dobrze o tym wiecie.
Jestem taki piękny, ach
Tak dostojne chodzę
Podziwiajcie mnie całego
Wszyscy dookoła.
Podziwiajcie mnie całego
Wszyscy dookoła.
I os.: Wiewiórka
Witaj pawiu, co tam słychać????
Dokąd dziarsko zmierzasz????
Paw:
Idę właśnie na herbatkę do małego jeża.
II os.: Zajączek
Czy pamiętasz o przepisach????
Paw:
Co mi przyjdzie z tego
Niech kierowcy uważają na pawia dumnego
Przy okazji w piłkę zagram
Na szerokiej jezdni, bo to miejsce
Wyjątkowe, dla mnie i dla dzieci.
III os.: Jeż
Piłka, jezdnia!!! ... o nie, nie
Więc posłuchaj teraz mnie.
Nar.:
Doszedł paw do skrzyżowania
I choć światło miał czerwone,
On na jezdnię wejść chciał zaraz
Żeby przejść na drugą stronę.
Lecz ktoś krzykną.
I os.: Wiewiórka
Stój, co robisz????
Poczekaj chwileczkę
Wszak przez jezdnię się przechodzi
Tylko na zielonym świetle.
Chór:
Piosenka „ Uwaga - czerwone światło”
Nar.:
A paw odparł dumnym głosem.
Paw:
Mnie to nie dotyczy
Ja na każdym świetle mogę
Chodzić po ulicy
Bo mam ogon taki piękny, taki kolorowy,
Że na jego widok stają wszystkie samochody
Zresztą zobacz sam!
Nar.:
Wszedł na jezdnię,
Chociaż światło było wciąż czerwone.
Wtem usłyszał pisk hamulców.
Paw:
Ratunku!!!!!!!
Nar.:
Skoczył w górę,
Uszedł z życiem
Lecz już bez ogona.
Nar.:
Długo płakał i powtarzał, patrząc do lusterka
Paw:
Bez ogona wyglądam jak kurka.
Nar.:
Z tej bajeczki morał taki mój drogi kolego.
Jezdnia nie jest do zabawy, dla pawia dumnego!!!!
Jeśli chcesz na drugą stronę przejść bardzo bezpiecznie
To pamiętaj o przepisach i zielonym świetle.
4. Pogadanka na temat obejrzanego przedstawienia.
Nauczycielki ponownie przedstawiają lalki występujące w przedstawieniu. Jednocześnie Prowadzą z dziećmi krótką pogadankę na temat obejrzanego przedstawienia. Rozmowa ma charakter kierowany.
- czy potraficie powiedzieć czy Dumny Paw prawidłowo przechodził przez ulicę?
- czy Paw przestrzegał zasad bezpieczeństwa?
- czy stosował zasady ruchu drogowego?
- czy właściwie przechodził przez ulicę?
- czy na jezdni lub w jej pobliżu po której poruszają się pojazdy można się bawić?
- co trzeba zrobić aby bezpiecznie przechodzić przez ulicę?
- na jakim świetle można przechodzić przez ulicę?
- jak prawidłowo i bezpiecznie przechodzić przez ulicę gdy nie ma sygnalizacji świetlnej?
- jak inaczej nazywamy przejście dla pieszych?
5. Zebra Zabawa dramowa ( Przejście przez pasy)
Nauczycielki zapraszają chętne dzieci do udziału w zabawie .
Na środku sali wyznaczone jest przejście dla pieszych – pasy. Na sygnał „zielone światło” dzieci przechodzą przez jezdnię. Na sygnał „czerwone światło” dzieci stoją na poboczu chodnika.
6. Quiz Prawda czy Fałsz
Nauczycielki wypowiadają głośno zdania. Jeśli zdanie jest prawdziwe dzieci podnoszą zielone kółeczko jeśli fałszywe podnoszą czerwone kółeczko
Można przebiegać przez ulicę.
Należy przechodzić przez przejście dla pieszych na zielonym świetle
- Na ulicy można grać w piłkę.
Dzieci nie mogą same przechodzić przez jezdnie.
- Należy przechodzić przez ulicę na czerwony świetle
- Jeździmy w samochodzie siedząc w foteliku i przypinamy się pasami?
Dziecko może kierować samochodem?
Nosimy światełka lub ubranie z odblaskami, aby być widocznym na drodze?
6.Odgadywanie zagadek o tematyce bezpiecznego poruszania się po drodze. Zagadki odczytują nauczycielki np.:
„Stoi na drodze, na jednej nodze.
Kolorowym wzrokiem ruchem kieruje:
Jednych przepuszcza, innych zatrzymuje”.(sygnalizator świetlny)
„Czarno- biała, w paski cała,
zamiast biegać po Afryce,
przejść pomaga przez ulicę”.(zebra)
„Stoją przy drogach na długich nogach
Nauczyć mogą, jak jeździć drogą” ( znaki drogowe)