Scenariusz zajęć otwartych pt. „Zwyczaje wielkanocne”
CELE OGÓLNE: - Zapoznanie dzieci z tradycją Świąt Wielkanocnych; - Zacieśnienie więzi emocjonalnych między dziećmi, rodzicami, nauczycielem; - Utrwalenie posiadanej przez dzieci wiedzy nt. tradycji wielkanocnych ; - Tworzenie warunków do podejmowania aktywności twórczej;
CELE OPERACYJNE: - Odczuwa zadowolenie ze swojej pracy i potrafi podzielić się tym z rodzicami, panią, kolegami;
- Aktywnie uczestniczy w zajęciach;
- Umie współpracować w grupie z kolegami i rodzicami;
- Odpowiada na zadane pytania;
- Rozwiązuje zagadki;
- Potrafi ułożyć sylwety jajek w kolejności rosnącej, malejącej;
- Prawidłowo określa stosunki przestrzenne;
- Prawidłowo reaguje na polecenia;
- Układa puzzle;
- Rozróżnia kolory: żółty, czerwony, niebieski, zielony;
- Estetycznie wykonuje prace plastyczno - techniczne;
METODY: - czynne - zadań stawianych do wykonania, ćwiczeń; - percepcyjne - obserwacji i pokazu; - słowne - rozmowa, swobodne wypowiedzi dzieci;
FORMY: - zabawy z całą grupą - indywidualna
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
Ilustracje o tematyce świątecznej, magnetofon, płyta CD, wydmuszka na patyczku, koszyk, jajeczka plastikowe, pisanki, cyfry, talerzyki, piórka, kartki świąteczne, pudełko
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. „Powitanie” – zabawa integracyjna.
Nauczycielka i dzieci stoją w kole. Podają sobie kolejno wydmuszkę na patyczku i mówią słowa powitania, pięknie się przy tym uśmiechając: Maciek wita Anię, Ola wita Huberta itd.
2. „Jakie to święta ?” – wprowadzenie do tematu zajęć.
Na tablicy znajdują się kolorowe sylwety pisanek z różną ilością wzorów (figury geometryczne). Dzieci przeliczają je, następnie układają pisanki wg wzrastającej liczby wzorów. Nauczycielka odwraca pisanki (na każdej pisance jedna litera), dzieci odczytują nazwę świąt: WIELKANOC.
3. Wiersz „Wielkanoc”.
Słuchanie fragmentów wiersza „Wielkanoc”.
Moja babcia i mój dziadek
mają na wsi dom, ogródek,
konia, kozę, psa, kurczęta,
kury, kaczki i kaczęta.
Odkąd dobrze już pamiętam,
zawsze tam spędzamy święta.
Bo Wielkanoc, tak jak wiosna,
na wsi zawsze jest radosna.
Babcia, ciocie oraz mama
w kuchni robią coś od rana,
w wielkim piecu ogień płonie,
garnki stoją przy kominie. (...)
Moja siostra z kuzynkami
już kosz niesie z pisankami.
Tak jest zawsze, że przy święcie
każdy jakieś ma zajęcie. (...)
W wielkim koszu baranek, pisanki, chleb z solą,
cukrowy zajączek, szyneczka, baleron
zielone gałązki, czerwone wstążeczki,
chorągiewka z krzyżykiem i drobne kwiateczki. (...)
A u babci w domu, w największym pokoju
stół nakryty serwetą żółtego koloru.
Na nim na talerzach potrawy gorące,
na środku płaski koszyk, w nim pisanki lśniące.
Tuż obok na deseczce brązowej, drewnianej
stoi upieczony chlebowy baranek.
Wszyscy zachwyceni i choć uśmiechnięci,
to się czasem zdarza, że łza się zakręci.
Babcia bierze święconkę i jajkiem się dzieli,
zaczyna od dziadka, a potem – po kolei. (...) Omówienie treści wiersza. Zadawanie pytań pomocniczych: O jakich świętach jest mowa w wierszu? Kto opowiada o świętach na wsi? Co przygotowują mama, babcia? Co znajduje się w koszyczku wielkanocnym? Czym dzielimy się podczas śniadania wielkanocnego? Kto w wierszu zaczyna składać życzenia świąteczne?
4. Zabawa „Literowe pisanki".
Dzieci dobierają się parami. Jedno z nich „rysuje" palcem na plecach koleżanki lub kolegi pisankę, którą ozdabia dowolną literą. Drugie dziecko odgaduje, jaka to litera. Następnie dzieci zamieniają się rolami.
5. Zabawa dydaktyczna „Znajdź parę”. Dzieci szukają swojej pary – pisanek do kurczątek w tym samym kolorze i wzorze. Dzieci z pisanki, które nie mają swojej pary tworzą hasło: pisanki.
6. Zabawa dydaktyczna „O którym jajku mówię?".
Nauczycielka prezentuje różnie ozdobione jajka wielkanocne. Dzieci przyglądają się im. Nauczycielka opisuje wybrane jajko, a dzieci zgadują, które jajko pasuje do opisu, przyporządkowują cyfrę. Następnie dzieci kontynuują zabawę.
7. Rozwiązywanie zagadek. Dzieci rozwiązują zagadki o tematyce świąt Wielkanocnych. Dzieci wraz z rodzicami są w kole, przy dźwiękach muzyki podają sobie pisankę. Gdy muzyka umilknie dziecko, które jest w posiadaniu pisanki losuje z koszyka zagadkę, która jest ukryta w otwieranym jajeczku. Po odgadnięciu zagadki pisanka dalej krąży po kole.
Białe, żółte, malowane, Jak się nazywa skorupka od jajek
I kraszane i pisane, Co na Wielkanoc świetnie się nadaje?
Na Wielkanoc darowane. (pisanka)
Nie miauczą, lecz kwitną, białe albo szare.
Znajdziesz je na wierzbie, gdy się kończy marzec. (bazie)
Upleciony ze słomy, z wikliny, chętnie nosi owoce, jarzyny.
Podwieczorek też weźmie czasem, a i grzyby przyniesie z lasu. (koszyk)
Żółciutkie kuleczki za kurą się toczą.
Kryją się pod skrzydła, gdy wroga zobaczą. (kurczątka)
Nie ma nóg, tylko „skoki”, nie ma oczu tylko „trzeszcze”,
śpi w kotlinie niegłębokiej, kocha lasy i pól przestrzeń. (zajączek)
Przeważnie jestem biały i na stole leżę.
Kładą na mnie sztućce, stawiają talerze. (obrus)
Ten prawdziwy na śniadanie wychodzi na łąkę,
ten cukrowy raz do roku ozdabia święconkę. (baranek)
Tańczy się go żwawo, parami lub w kole,
inny - słodki leży na świątecznym stole. (mazurek)
8.Zabawa ruchowa z elementem orientacji „Wielkanocne zajączki”.
Na dywanie rozłożone sylwety pisanek między którymi dzieci będą się poruszać podczas muzyki, a na przerwę w muzyce – słuchają poleceń nauczyciela i stają: na pisance, przed pisanką, za pisanką, podnoszą w górę, szukają swojej pary itp. Następnie dzieci – zajączki tworzą zbiory z jajek, przeliczają, określają gdzie więcej, mniej, przyporządkowują cyfrę do zbioru. Przed zabawą n-ka zamienia dzieci „w zajączki” słowami:
Hokus - pokus, ecie – pecie, zajączkami zostaniecie. Już zajączków cały tłum skacze zwinnie: szur, szur, szur.
9.„Dwie Kaczuszki” – zabawa ruchowa przy muzyce pani Agnieszki Loska.
Dzieci dobierają się w pary jako „kaczuszki”, tańczą razem w rytm muzyki.
10. Zabawa „Ułóż puzzle”.
Puzzle – kartki wielkanocne schowane są w kopertach, dzieci wyciągają wszystkie elementy i układają.
11. Zabawa ruchowa „Ciasto" (z rodzicami) - zabawa przy muzyce (wg pedagogiki zabawy klanzy). Dzieci naśladują ruchem czynności wykonywane przy pieczeniu ciasta.
12. Masażyk relaksacyjny (z rodzicami).
Stary niedźwiedź mocno śpi i o wiośnie śni:
Śniła mu się pisaneczka ta co cała jest w kropeczkach (uderzenia paluszkami- kropki)
Była też w paseczki (rysujemy paseczki)
I w wesołe krateczki (rysujemy krateczkę)
Ta w malutkie ślimaczki (rysujemy ślimaczki)
I żółciutkie kurczaczki (rysujemy kurczaczki - kółko, kółko, nóżki, dzióbek)
Cii... wiosna, wiosna ach to ty! (całymi dłońmi)
13.„Wielkanocny quiz”. Dzieci rozwiązują kolejne zadania, np.: Zadanie 1. W jakim dniu tygodnia idziemy ze święconką do kościoła? ( karteczki z wyrazami: wtorek, piątek, sobota; wybrane dziecko podnosi odpowiedź) Zadanie 2. Co nie pasuje do koszyczka wielkanocnego? (W kopercie 3 obrazki: baranek, chleb, karp) Zadanie 3. W jaki dzień tygodnia przypada śmigus-dyngus? (W kopercie 3 wyrazy: wtorek, poniedziałek, środa) Zadanie 4. Jakie są symbole Świąt Wielkanocnych? (W kopercie obrazki do wyboru: choinka, baranek, pisanka, mikołaj, koszyczek, bombka, wiosna, zima, zajączek) Zadanie 5. W którym dniu tygodnia dzielimy się jajkiem i składamy sobie życzenia? (W kopercie 3 wyrazy: czwartek, niedziela, poniedziałek) Zadanie 6. Ile jest sylab w wyrazach: pisanka, święconka, Wielkanoc? (W kopercie kartoniki z 2, 3 i 4 kropkami)
14.Praca plastyczna „Kurki” z wykorzystaniem papierowych, okrągłych talerzyków, piórek i kolorowego papieru. Wycięcie z papieru dziubka, przyklejenie oczu i przyklejenie kawałków bibuły oraz piórek.
15.Ewaluacja.
- „Jajeczko Ci powie”: Dzieci dostają kolorowe jajeczka. Mają za zadanie narysować na nich uśmiechniętą lub zmartwioną buzię i przyklejają do koszyka wielkanocnego. W ten sposób oceniają zajęcia, mówią, co im się podobało, co ich rozbawiło, a co sprawiło trudność.
- Podziękowanie za udział w zajęciach.