SCENARIUSZ ZAJĘĆ OTWARTYCH DLA RODZICÓW
W GRUPIE 5-LATKÓW „SKRZATÓW”
Data: 25.02.2016 r.
Prowadzące: Marta Lewandowska, Katarzyna Sobiech
Temat: „Wesołe zabawy z literkami”
Cele ogólne:
- utrwalanie poznanych liter drukowanych i pisanych,
- rozwijanie aktywności twórczej dzieci.
Cele szczegółowe:
- dziecko potrafi wyszukać wskazane litery wśród innych,
- rozumie różnice pomiędzy głoską a literą,
- odszukuje drukowane odpowiedniki wielkich i małych liter pisanych,
- uczestniczy w śpiewie grupowym,
- stara się samodzielnie wykonać zadania do pracy indywidualnej.
Metody pracy:
- czynne
- słowne
- oglądowe
- aktywizujące
Formy pracy:
- zespołowa
- indywidualna
- zbiorowa
Środki dydaktyczne:
Piosenki nagrane na płycie CD, plansze przedstawiające wszystkie litery alfabetu, kostka literowa, sztaluga z literami ukrytymi pod kartkami papieru, komputer, rzutnik, ekran, kartoniki z literami, puzzle literowe, włóczka, plansze z konturem poszczególnych liter, obrazki przedstawiające przedmioty, których nazwy rozpoczynają się na różne litery.
Przebieg zajęć:
1. „Piosenka o literkach” – wprowadzenie w tematykę zajęć
Wspólne odśpiewanie piosenki o alfabecie przez wszystkie dzieci. Dzieci mają w rękach plansze przedstawiające poszczególne litery – wstają w odpowiednim momencie piosenki.
2. „Gra w litery”
Zadaniem dzieci jest wymienić wyraz zaczynający się literą wyrzuconą na kostce do gry.
3. „Zgaduj – zgadula”
Nauczyciel odsłania fragmenty liter wiszących na tablicy. Zadaniem dzieci jest odgadnięcie ukrytej litery, a następnie dopasowanie do niej tej samej, ale małej lub wielkiej litery (dzieci wybierają spośród liter rozłożonych na dywanie).
4. „Gdzie jest litera?”
Nauczycielka zawiesza na tablicy kilka wyrazów, w których brakuje liter, a zadaniem dzieci jest odgadnięcie brakujących liter i uzupełnienie wyrazów o te litery.
5. „Bal literowych par”
W „literowym pudełku” znadują się kartoniki z literami wielkimi i małymi, pisanymi oraz drukowanymi. Dzieci losują po jednym kartoniku. Trzymając w ręce kartonik swobodnie interpretują ruchem linię melodyczną utworu instrumentalnego. Na przerwę w muzyce i hasło „litera szuka pary” dzieci szukają kolegi z kartonikiem, na którym jest odpowiednik wylosowanej przez niego litery. Literowe pary tańczą w kołach przy muzyce.
6. „Włóczkowy alfabet”
Dzieci losują po jednym kartonie z wielką lub małą literą pisaną. Następnie układają jej kształt z włóczki strając się robić to po śladzie litery na kartonie. Każde dziecko odczytuje „napisaną przez siebie literę” mówiąc np. „napisałem małą literę a”.
7. „Szukaj obrazka”
Na dywanie rozłożone są obrazki, nauczycielka wybiera z alfabetu literę, a zadaniem dzieci jest znaleźć jak najwięcej obrazków rozpoczynających się tą literą.
8. „Jak brzmią literki”
Wspólne zaśpiewanie piosenki o literach i głoskach z wykorzystaniem prezentacji multimedialnej na rzutniku.
9. „Literowe puzzle”
Każde z dzieci otrzymuje zestaw puzzli przedstawiających literę. Zadaniem dzieci jest ułożenie ich, przyklejenie do kartonu oraz narysowanie po drugiej stronie przedmiotu zaczynającego się na podaną literę.
10. Podsumowanie
Wręczenie dzieciom nagród – każde dziecko otrzymuje medal łowcy literek. Podziękowanie rodzicom za udział w zajęciach.