Konspekt zajęć
Temat zajęcia: Kubek, pasta i szczoteczka
Grupa wiekowa: 2,5-3 latki
Podstawa programowa: P4/2, P9/2, P13/1, P14/5.
Cele ogólne:
- kształtowanie nawyków higienicznych,
- zapoznanie się z przyborami do mycia zębów
Cele szczegółowe:
Dziecko:
- uważnie słucha wiersza,
- stara się udzielić odpowiedzi na zadane pytanie,
- potrafi wymienić przedmioty potrzebne do mycia zębów,
- doskonali liczenie w dostępnym zakresie,
- wykonuję prace plastyczną,
- tworzy komplet w tym samym kolorze: kubek, pasta i szczoteczka,
- uważnie słucha i wykonuję polecenia nauczyciela.
Środki dydaktyczne: wiersz ,,Czyścioszek'', obrazki przedstawiające szczoteczki, pasty i kubków, klej
Metody: czynna, słowna, oglądowa.
Formy: praca z całą grupą, indywidualna.
Przebieg zajęcia:
1.Słuchanie wiersza ,,Czyścioszek''
Mam mydełko i ręczniczek,
Mycie rączek dzielnie ćwiczę.
Wiem, gdzie w kranie woda płynie,
Swoją buzie sam umyję.
Rączki, buzię, zęby też.
Co mam w kubku, czy już wiesz?
W kubku mam szczoteczkę swoją,
Żeby ząbki myć wesoło!
Szczotka z pastą za pan brat,
Taki ze mnie czysty skrzat!
2. Rozmowa na temat wiersza
- Czego używamy do mycia rąk i buzi? (mydła i pasty)
- Co jest potrzebne do mycia zębów? (kubek z woda, szczotka, pasta)
3. Zabawa dydaktyczna ,,Przybory do mycia zębów''
Dzieci nazywają przedmioty wycięte z kolorowego papieru: kubek, pasta i szczoteczka i określają do czego służą. Zadaniem dzieci jest dobrać komplety w takich samych kolorach. Liczą przedmioty z których składa się komplet i określają jego kolor.
4.Praca przy stoliku ,,Kubek, pasta i szczoteczka'' .
Naklejanie na kartce pasty, szczoteczki do mycia zębów i kubeczka. Ozdabianie kubeczka kolorowymi kółkami.
5.Zorganizowanie wystawy prac i oglądanie swoich prac zgromadzonych na jednym stoliku.