X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 3038
Przesłano:

Na czym polega racjonalne odżywianie? Scenariusz lekcji wychowawczej

/ścieżka prozdrowotna/

Cele ogólne:

1. Rozumienie zależności między sposobem odżywiania się a zdrowiem.
2. Poznanie zasad racjonalnego odżywiania.
3. Kształtowanie postaw prozdrowotnych.
4. Wyrabianie poczucia odpowiedzialności za własne zdrowie.

Cele operacyjne:

1. Pogłębianie wiedzy na temat wartości odżywczej owoców i warzyw
oraz ich roli dla organizmu.
2. Uświadomienie uczniom na czym polega racjonalne odżywianie.
3. Wyrobienie zdrowych nawyków żywieniowych.
4. Uświadomienie roli higieny i estetyki przygotowania posiłków dla naszego samopoczucia.
5. Kształtowanie umiejętności:
• Organizacyjnych
• Współpracy w grupie
• Przygotowania i porządkowania stanowiska pracy.
6. Kształtowanie nawyków dzielenia się posiłkiem z innymi.
7. Zwrócenie uwagi na kulturę zachowania się przy stole.

Metody /aktywizujące/:

• Praca z tekstem
• Dyskusja
• Praca w grupach

Formy organizacji lekcji:

• Faza wprowadzająca – teoretyczna / na lekcji poprzedzającej/
• Faza praktyczna – ćwiczenia

Środki dydaktyczne:

1. „Atlas warzyw i owoców” / „Jem kolorowo”/.
2. „Gotuj kolorowo z Paskalem” / zbiór przepisów kulinarnych/.
3. „Gotuj kolorowo z Paskalem” / film na DVD/.
4. Plakaty ukazujące piramidę żywieniową.
5. Naczynia, przybory kuchenne, ściereczki, fartuchy, serwetki.
6. Warzywa, owoce, przyprawy, dodatki.


Tok lekcji:

1. Przygotowanie stanowisk pracy.
2. Umycie rąk, owoców i warzyw, założenie fartuchów.
3. Praca w grupach – przygotowanie sałatek.
4. Podanie do stołu
• Zwrócenie uwagi na estetykę posiłku.
• Wspólne spożywanie.
• Wzajemne częstowanie się sałatkami.
• Zwrócenie uwagi na kulturę bycia przy stole

Faza podsumowująca

Ewaluacja – uczniowie oceniają wyniki pracy własnej i kolegów odpowiadając na pytania:
• Która sałatka smakowała Wam najbardziej?
• Która sałatka była najbardziej kolorowa i apetyczna?
• Który zespół najładniej podał do stołu?
• Czy podobała się Wam taka forma zajęć?

Na koniec uczniowie wspólnie porządkują salę i zmywają naczynia.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.