Scenariusz zajęć otwartych z udziałem rodziców prowadzonych
w Przedszkolu Miejskim Nr 11 z Oddziałami Integracyjnymi w Pabianicach
Temat zajęć: Wielkanoc w moim domu.
Termin: 22.03.2016r.
Grupa: IX integracyjna (5-, 6-, 7-latki)
Miejsce: sala gimnastyczna
Osoba prowadząca: Anna Łukasik-Frątczak, Anna Pacyniak-Gieranowska
Cel ogólny:
- Zapoznanie dzieci z tradycjami Świąt Wielkanocnych
Przewidywane efekty:
Dziecko:
- układa obrazek z części;
- wypowiada się na określony temat;
- reaguje na sygnał dźwiękowy podczas zabawy ruchowej;
- przelicza w dostępnym dla siebie zakresie;
Metody pracy:
- aktywizujące
- czynne (zadania stawiane do wykonania),
- oglądowe (pokaz),
- słowne (rozmowa, zagadki).
Formy: z całą grupą, indywidualna.
Obszary wskazane w podstawie programowej wychowania przedszkolnego:
3.1) zwraca się bezpośrednio do rozmówcy, stara się mówić poprawnie pod względem
artykulacyjnym, gramatycznym, fleksyjnym i składniowym;
5.3) jest sprawne fizycznie lub jest sprawne w miarę swoich możliwości, jeżeli jest dzieckiem mniej sprawnym ruchowo;
13.2) wyznacza wynik dodawania i odejmowania, pomagając sobie liczeniem na palcach lub na innych zbiorach zastępczych;
Pomoce dydaktyczne:
koperta z puzzlami dla każdego dziecka, ilustracje związane z Wielkanocą, maskotka, płyta CD, magnetofon, szablony pisanek, tamburyno, pisanka, koszyk, zagadki, kółka orgiami, klej, kartki,
PRZEWIDYWANY PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Powitanie dzieci w kręgu słowami:
Dzień dobry, dzień dobry,
witam Was,
na wspólną zabawę,
nadszedł czas.
2. „Wielkanocne jajko” – puzzle.
Każde dziecko otrzymuje kopertę z puzzlami (zróżnicowanie ilościowe). Nauczyciel informuje, że obrazki nawiązują do tematu dzisiejszych zajęć.
3. „Jakie to święta?” – rozmowa na temat Wielkanocy z wykorzystaniem obrazków.
Jak przygotowujemy się do Świąt Wielkanocnych? (porządki przedświąteczne, wysyłanie kartek świątecznych, święcenie palmy wielkanocnej)
Jakie znasz tradycje Świąt Wielkanocnych? (święcenie koszyka, robienie pisanek, biały obrus, wielkanocne śniadanie, śmigus-dyngus).
4. „Lubię Wielkanoc, bo...” – dzieci siedzą w kole i podają sobie maskotkę – kurczaczka. Dziecko, które trzyma maskotkę mówi dlaczego lubi Wielkanoc.
5. „Zajączki” – zabawa ruchowa. Dzieci są zajączkami. Skaczą po całej sali skokami zajęczymi, gdy dźwięk tamburyna cichnie naśladują pracę wielkanocnego zajączka - malują pisanki, wkładają je do koszyka, dźwigają koszyczek, zwijają się w kłębuszki i „śpią”.
6. „Liczymy pisanki” – zabawa dydaktyczna. Nauczyciel przygotowuje szablony pisanek. Dzieci operują, manipulują liczmanami i rozwiązują treść zadań.
- Ola do koszyka włożyła 4 pisanki. Zosia dołożyła jeszcze 2. Ile pisanek jest w koszyku?
- Kasia włożyła do koszyka 2 pisanki. Zosia włożyła 4 pisanki. Przyszedł Staś i też włożył 3 pisanki. Ile pisanek jest w koszyku?
- Mama pomalowała 3 pisanki. Tata pomalował 4 pisanki. Ich synek pomalował
tylko 1. Ile pisanek pomalowali razem?
- W koszyku było 9 jajek do malowania pisanek. Przyszedł Krzyś i potłukł 3 jajka. Ile jajek pozostało w koszyku?
7. „Kwoki, koguty i kurczątka” – zabawa ruchowa przy muzyce.
Rodzice są kwokami (matki) lub kogutami (ojcowie) – ustawiają się po bokach sali, dzieci to kurczątka. Gdy gra muzyka, dzieci naśladują sposób poruszania się kurcząt (spacerują, podskakują, machają „skrzydełkami”, grzebią „pazurkami”), muzyka milknie – szybko chowają się pod „skrzydłami” kwoki lub koguta (przytulają się do swojej mamy lub taty). Zabawa powtarzana jest kilka razy.
8. „Wielkanocne zagadki”- odgadywanie zagadek związanych z Wielkanocą.
Dzieci wraz z rodzicami stoją w kole, przy dźwiękach muzyki podają sobie pisankę. Gdy muzyka milknie dziecko, które jest w posiadaniu pisanki losuje z koszyka zagadkę, która jest ukryta w otwieranym jajeczku. Po odgadnięciu zagadki pisanka dalej krąży po kole.
9. „Kurczątka” - praca plastyczna. Wykonanie razem z rodzicami kurczątka wg instrukcji nauczycielki techniką origami.
10. Podziękowanie za udział w zajęciach.
Opracowanie:
....................................
....................................