Scenariusz zajęć integracyjnych w grupach rewalidacyjno- wychowawczych.
Zajęcia realizowane w ramach Programu „ W świecie zmysłów- patrzę, czuję, słyszę, smakuję ”.
Termin: 11.03.2016 r.
Nauczyciel prowadzący: Agnieszka Łukasik
Temat zajęć: Kolorowe dni- zielony.
Rodzaj zajęć: rewalidacyjno- wychowawcze.
Czas trwania zajęć: 60 min.
Liczba uczestników zajęć: max.12 ( 2-3 rewalidacyjno- wychowawcze ).
Cele szczegółowe zajęć:
- dostarczanie optymalnej ilości bodźców stymulujących poszczególne zmysły
- zdobywanie nowych doświadczeń zmysłowo-ruchowych
- niwelowanie lęku przed czymś nieznanym ( nieznane przedmioty, faktury, rodzaj dotyku, forma aktywności itp.)
- oswajanie z nowymi, nieznanymi lub budzącymi lęk dźwiękami, odgłosami, wrażeniami
- usprawnianie percepcji wzrokowej, dotykowej, węchowej, smakowej
- doskonalenie koordynacji wzrokowo- ruchowej
- zwiększanie sprawności motorycznej rąk
- wydłużanie czasu manipulowania przedmiotami
- rozwijanie spostrzegania
- wydłużanie czasu koncentracji uwagi
- zaspokajanie potrzeby kontaktu z drugą osobą, umożliwienie kontaktu
z rówieśnikami
- poszerzanie wiedzy o otaczającym świecie
- kształtowanie poczucia sprawstwa
-wywoływanie pozytywnych emocji
Metody pracy: : praktycznego działania, zabawowa, stymulacja dotykowa dłoni, stymulacja wzrokowa, węchowo- smakowa, słuchowa, elementy zajęć plastycznych.
Formy pracy: : zindywidualizowana
Pomoce dydaktyczne: : płyta i odtwarzacz CD, lampa ledowa emitująca kolorowe światło, płyta z odgłosami ptaków, duży pojemnik z przedmiotami służącymi do stymulacji dotykowej dłoni, przedmiotami o różnych kształtach, rozmiarach, fakturach, świeża natka pietruszki, szczypiorek, zielony ogórek, tekturowe szablony pisanek o różnej wielkości, kawałki kolorowej bibułki, różnokolorowe piórka, ścinki materiałów, koraliki, tasiemki itp.- do zdobienia pisanek, klej, duże, pomalowane na zielono wytłoczki po jajach, na których ustawimy gotowe „ pisanki”.
Miejsce: Sala Doświadczania Świata.
Przebieg zajęć:
Powitanie: wszystkich uczestników zajęć ustawiamy ( dzieci w wózkach) lub sadzamy w kręgu, zaciemniamy pomieszczenie ( opuszczamy rolety, gasimy światła), włączamy płytę z nagraną piosenką „ Chodź, pomaluj mój świat na żółto i na niebiesko” i w tym samym czasie uruchamiamy lampę ledową emitującą kolorowe światełka, które przez cały czas trwania piosenki „tańczą’’ po ścianach zaciemnionego pomieszczenia. Podczas piosenki zachowujemy się cicho, umożliwiając dzieciom jej słuchanie i obserwowanie kolorowych światełek.
Po zakończeniu utworu, podnosimy rolety, włączamy światło i witamy się z wszystkimi dziećmi, wymieniając imię każdego z nich, podając rękę lub dotykając, głaszcząc. W miarę możliwości dzieci mogą się przywitać ze sobą nawzajem.
Stymulacja dotykowa dłoni: w dużym, najlepiej zielonym pojemniku gromadzimy przed zajęciami pomoce i przedmioty, które posłużą nam do stymulacji dotykowej dłoni naszych wychowanków. Przedmioty dobieramy tak, by dzieci mogły doświadczyć rozmaitych faktur, zgromadzić różne doświadczenia dotykowe, porównać faktury przeciwstawne np. gładkie- szorstkie, miękkie- twarde. W trakcie zajęć zatrzymujemy się przy każdym uczestniku i pozwalamy mu samemu wybrać z pojemnika interesujące go przedmioty lub pomagamy sięgnąć po takie, które wzbogacą jego doświadczenia dotykowe i zapewnią jak najszerszą stymulację. W trakcie stymulacji głośno i wyraźnie nazywamy faktury np. „To jest szorstkie”, „ To jest twarde”...
Zapoznanie dzieci z nowalijkami: przypominamy dzieciom, że na ostatnich zajęciach pożegnaliśmy już zimę i teraz nieśmiało zbliża się do nas nowa pora roku WIOSNA, którą zapowiadają różne zielone warzywa zwane nowalijkami. Pozwalamy dzieciom zapoznać się z niektórymi np. zieloną natka pietruszki, szczypiorkiem czy ogórkiem- dajemy je po kolei każdemu dziecku do rąk, pozwalając dokładnie obejrzeć, dotknąć, zbadać kształt, powąchać, czy nawet spróbować smaku.
Stymulacja słuchowa: włączamy płytę CD z nagranymi głosami różnych ptaków, które jak cała przyroda WIOSNĄ budzą się do życia i pozwalamy przez kilka minut w ciszy i w spokoju wsłuchiwać się w nie dzieciom.
Zajęcia plastyczne: nauczyciel wprowadza uczestników w kolejny etap zajęć, mówiąc, że w tym roku w marcu, nie tylko przychodzi do nas WIOSNA, ale również będziemy obchodzić Święta Wielkanocne, a nieodłącznym znakiem tych świąt są kolorowe pisanki, które teraz wykonamy. Każde dziecko otrzymuje wycięty z kartonu szablon pisanki, który za pomocą dostępnych elementów ma udekorować, ozdobić. Oczywiście sami angażujemy się w to zadanie i na tyle na ile jest to niezbędne, pomagamy naszym podopiecznym. Do tego celu może wykorzystać np. skrawki kolorowych tkanin, kawałki barwnej krepiny, koraliki, wycięte z kolorowego papieru elementy, kawałki tasiemek, czy włóczki itp. Gotowe pisanki umieszczamy w specjalnie ponacinanych i pomalowanych wcześniej na zielono, dużych wytłoczkach po jajkach. W ten sposób mamy gotową dekorację do naszych klas lub świetlic oraz „wystawę” wykonanych przez dzieci prac.
Zakończenie zajęć:
Na zakończenie ponownie włączmy piosenkę „ Chodź, pomaluj mój świat na żółto i na niebiesko” ( już bez efektów świetlnych) i po jej wysłuchaniu dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w zajęciach.