Scenariusz zajęcia zintegrowanego
Temat zajęcia: Detektywi witaminek
Cele ogólne zajęcia:
-przeciwdziałanie złym nawykom żywienia i biernego spędzania wolnego czasu,
-kształtowanie orientacji przestrzennej,
-rozwijanie słuchu fonematycznego,
-poznanie znaczenia witamin dla zdrowia człowieka,
-rozpoznanie i nazywanie różnych produktów żywnościowych,
-doskonalenie umiejętności matematycznych,
-doskonalenie umiejętności wypowiadania się nt. wysłuchanego wiersza
Cele szczegółowe:
Dziecko:
-wypowiada się nt. czynników sprzyjających i zagrażających zdrowiu,
-stosuje się do instrukcji słownej nauczyciela,
-dokonuje analizy i syntezy wyrazowej,
-wypowiada się na forum grupy, poprawnie budując zdania,
-poprawnie przelicza warzywa, potrafi ułożyć działanie matematyczne do instrukcji słownej nauczyciela,
-komponuje sałatkę owocową decydując o składnikach,
-potrafi za pomocą zmysłów rozpoznać owoce i warzywa,
-wie, że nie należy nikogo osądzać po wyglądzie.
Środki dydaktyczne:
Kolorowe szablony z literkami (sylwety witamin), dyplom” Przedszkolaka dbającego o zdrowie” dla każdego dziecka, sylwety warzyw i owoców, kartony z cyframi, sklepik z owocami i warzywami, klocki w różnych kształtach, naklejki z literkami, owoce i warzywa do spróbowania, słoik z ogórkiem, żabka plastykowa.
Przebieg zajęcia:
1.Wprowadzenie do zajęć: wspólne rozwiązanie zagadki:
„W warzywach i owocach mieszkamy,
Jak literki w alfabecie się nazywamy”
Przedstawienie dzieciom produktów , w których mogą znaleźć podstawowe witaminy ,wyjaśnienie, jakie korzyści ma jedzenie witamin.
Oczy , gardło, włosy, kości zdrowsze są gdy A w nich gości.
B- bądź bystry, zwinny, żwawy do nauki i zabawy.
C- to coś na przeziębienie i na lepsze ran gojenie.
Zęby, kości lepiej rosną, kiedy D dostaną wiosną.
2.Zabawa ruchowa” Taniec witaminek”
Nauczyciel nakleja na ubrania dzieci emblematy z literkami A, B, C, D- symbole witaminek. Włącza radosną muzykę, dzieci tańczą, na przerwę w muzyce starają się jak najszybciej utworzyć witaminowe koła – według literek na koszulkach.
3.”Sklepik ze zdrową żywnością”- rozwijanie słuchu fonematycznego.
Chętne dziecko zostaje sprzedawcą w kąciku zdrowej żywności- dziecko- klijent dokonuje zakupu dzieląc nazwę wybranego produktu na sylaby, sprzedawca musi wskazać proszony produkt.
4. „Warzywny mecz”
Nauczyciel przypina na tablicy sylwet śmiesznych warzyw rozgrywających mecz, dzieci odpowiadają na zadawane pytania:
-ile warzyw podłużnych gra w mecz, jak one się nazywają,
- ile warzyw okrągłych gra w mecz, jak one się nazywają,
-ile warzyw jest razem.
Dzieci przypinają odpowiednią ilość kartoników , zastępują kolorowe kartoniki, tymi na których widnieją cyfry.
5.Zabawa rozwijająca „Wybierz klocek”
Dzieci siedzą w kręgu, nauczyciel losowo daje każdemu dziecku kolorowe klocki w różnych kształtach. Dzieci wykonują polecenia według instrukcji nauczyciela.
-kto ma klocek okrągły niech z nim wstanie,
-kto ma klocek inny niż czerwony , niech go podrzuci,
-kto ma klocek niebieski, niech go położy przed sobą,
-kto ma klocek zielony, niech go położy na kolanie
6.Słuchanie wiersza „Zakochana żaba” T.Śliwak
Zakochała się żaba w ogórku kiszonym
- Ach Ożeń się ze mną!
Przecież nie masz żony!
Ty jesteś zielony-
Ja też w tym kolorze.
Ładna będzie z nas para,
więc ożeń się, ożeń!
Jeśli zechcesz, to będę
mieszkać z tobą w słoju.
A ogórek na to:
- Zostaw mnie w spokoju!
Nie pleć bredni, żabo, i skończ swe zaloty.
Nie chcę cię, boś brzydka i czuć ciebie błotem.
Na te słowa żaba jak nie zarechocze...
- Co? Ja jestem brzydka?! Patrzcie go. Wymoczek!
Nikt na świecie nie widział (daję na to słowo),
aby żaba została panią ogórkową.
Rozmowa z dziećmi nt. utworu:
-jacy bohaterowie występowali w wierszy?
-jaką propozycję dała żaba ogórkowi?
-co odpowiedział ogórek? Czy dobrze postąpił obrażając żabkę?
-jak myślicie jak poczuła się żaba?7.
7” Detektyw witaminek”
Nauczyciel rozdaje dzieciom owoce owinięte w folie aluminiową, dzieci odgadują zagadki wykorzystując swoją spostrzegawczość i pamięć do wyglądu owoców i warzyw.
Dzieci wykorzystując tylko zmysł smaku odgadują próbowane zdrowe produkty (ogórek kiszony, cytryna, miód , jabłko itp.)
7. Quiz wiedzy o zdrowym odżywianiu:
Nauczyciel zadaje pytania:
1.Wymień 5 nazw owoców.
2.Gdzie można udać się, aby sprawdzić czy masz zdrowe zęby?
3.co należy zrobić przed zjedzeniem owoców?
4.Wykonaj 5 przysiadów.
5.Czy obżarstwo jest zdrowe?
6.Co można zrobić z warzyw i owoców?
7. Co należy robić :grać w piłkę na powietrzu czy oglądać telewizję?
8.Podziel na sylaby: pomarańcza, pomidor, kalafior.
9.Ile wyrazów jest w zdaniu: Warzywa mają dużo witamin.
10.Na mojej buzi jest ładna minka, gdy w moim brzuszku jest witaminka.
11.Przegłoskuj pomagając sobie nakrętkami w kolorze niebieskim- spółgłoski, czerwonym –samogłoski wyraz: OWOCE
Wręczenie dyplomów dla każdego dziecka.
9.Wykonanie lodów owocowych- dzieci samodzielnie komponują jakich owoców użyją by zrobić sałatkę, umieszczają owoce w wafelkach do lodów.
10.Podsumowanie zajęć, rozmowa z dziećmi, które zadanie było najtrudniejsze, najciekawsze, które najzabawniejsze itp.