Numer: 30345
Przesłano:
Dział: Przedszkole

"Kraina figur geometrycznych", rozpoznawanie i nazywanie figur geometrycznych oraz podstawowych kolorów. Scenariusz zajęć

Scenariusz zajęcia w grupie dzieci 4 – 5 letnich

Imię i nazwisko nauczyciela: mgr Monika Curyło – Drabek

Temat zajęcia: „Kraina figur geometrycznych”, rozpoznawanie i nazywanie figur geometrycznych oraz podstawowych kolorów.

Obszar z podstawy programowej wychowania przedszkolnego:
3. Wspomaganie rozwoju mowy oraz innych umiejętności komunikacyjnych dzieci.
2. Mówi płynnie, niezbyt głośno, dostosowując ton głosu do sytuacji lub komunikuje się w
inny zrozumiały sposób;
8. Wychowanie przez sztukę - muzyka: różne formy aktywności muzyczno-ruchowej (śpiew, gra, taniec).
1. Śpiewa piosenki z dziecięcego repertuaru oraz łatwe piosenki ludowe, chętnie uczestniczy w zbiorowym śpiewie, w tańcach i muzykowaniu;
2. Dostrzega zmiany dynamiki, tempa i wysokości dźwięku utworu muzycznego, wyraża je ruchem;
13.Wspomaganie rozwoju intelektualnego dzieci wraz z edukacją matematyczną.
4. Rozróżnia stronę lewą i prawą, określa kierunki i ustala położenie obiektów w stosunku do własnej osoby, a także w odniesieniu do innych obiektów;
6. zna stałe następstwo dni i nocy, pór roku, dni tygodnia, miesięcy w roku.

Cel główny zajęcia:
Rozpoznawanie i nazywanie podstawowych figur geometrycznych oraz podstawowych kolorów, kształtowanie intuicji geometrycznej.

Cele operacyjne (wskaźniki) zajęcia:
DZIECKO:
- uważnie słucha opowiadania nauczycielki
- odpowiada na pytania dotyczące opowiadania
- rozpoznaje i nazywa cztery podstawowe figury płaskie (koło, kwadrat, prostokąt, trójkąt)
- rozpoznaje i nazywa cztery podstawowe kolory (czerwony, żółty, zielony, niebieski)
- reaguje na przerwę w muzyce
- rozwiązuje zagadki
- składa obrazek figur geometrycznych z części
- zaśpiewa piosenkę „Kształty i figury”
- układa figury geometryczne od najmniejszej do największej
- prawidłowo wykonuje ćwiczenie Dennisona – „Kapturek myśliciela”
- układa powtarzający się rytm z figur geometrycznych

Zaplanowane metody pracy:

Czynna: zadań stawianych dzieciom do wykonania, samodzielnych doświadczeń, elementy metody E. Gruszczyk – Kolczyńskiej, elementy Kinezjologii Edukacyjnej P. Dennisona.
Słowna: zagadki, śpiew piosenki, polecenia nauczyciela

Oglądowa: pokaz nauczyciela, kukiełka

Aktywizująca: integracyjna, ewaluacyjna

Zaplanowane formy pracy:
praca z całą grupą, w małych grupach, indywidualna

Zaplanowane środki dydaktyczne:
magnetofon, płyta CD, teatrzyk, kukiełka, emblematy z figurami geometrycznymi, duże podstawowe figury geometryczne, pasek dla każdego dziecka z powtarzającym się rytmem, koperty dla każdego dziecka z figurami geometrycznymi różnej wielkości, buźka wesoła i smutna, figury do oceny zajęcia przez dzieci

Rodzaj aktywności: werbalna, ruchowa, muzyczna

Przebieg zajęcia:

1. Zabawa integracyjna do piosenki „Witam Was”.

2.Opowiadanie „Królewna Figurka”- nauczycielka trzyma w ręce kukiełkę królewny Figurki.

Dzień dobry dzieci, jestem królewna Figurka. Mieszkam w krainie, która nazywa się Figurolandia. W tej krainie wszystko jest zbudowane z figur geometrycznych (zamek, drzewa, kwiaty, słońce), wszystko jest z figur geometrycznych. Ja tez mam sukienkę z figur geometrycznych, koronę z figur geometrycznych. Powinnam być wesoła, a jestem smutna. Ostatniej nocy miałam sen, przyśnił mi się zły czarodziej, który powiedział, że zabierze z krainy wszystkie figury geometryczne. Bardzo się zmartwiłam, ale czarodziej powiedział, że jedynym ratunkiem dla krainy będzie wykonanie kilku zadań przez dzielnych, grzecznych przedszkolaków. Mam nadzieję, że do takich dzieci trafiłam. Pomożecie mi uratować moja krainę? Dziękuję bardzo. Dam waszej pani karteczkę, na której napisałam, jakie zadania musicie wykonać, aby moja kraina została uratowana.

3.Rozmowa na temat opowiadania:
- Jak nazywała się kraina, w której mieszkała królewna?
- Jak miała na imię królewna?
- Jakie figury geometryczne rozpoznajecie w stroju królewny?
- Co śniło się królewnie?
A teraz wykonamy zadania, aby pomóc królewnie ocalić krainę.

4.Zabawa „Przedstaw się figuro”. Dzieci otrzymują emblematy z figurami geometrycznymi. Zadaniem każdego dziecka jest przedstawienie się „Jestem np. kwadrat czerwony” itd.

5.Zabawa ruchowa „Znajdź swoją figurę”. Dzieci biegają po Sali w rytm muzyki, na przerwę w muzyce, siadają na takiej figurze, jaka mają na emblemacie.

6.Rozwiązanie zagadek o figurach:
Toczę, toczę się wesoło, I do wszystkich macham wkoło początku nie mam, ani końca podobne jestem do słońca Wszyscy mnie doskonale znacie. Myślę, że gotową odpowiedź macie
(koło)

Ta magiczna liczba trzy – zawsze towarzyszy mi.
Mam trzy boki i wierzchołki, trzy mam kąty, trzy odcinki
Twoja buzia mówi mi, że odgadniesz raz, dwa, trzy.
(trójkąt)

Powiem tylko: jestem szczery, ujrzysz u mnie boki cztery,
cztery kąty i wierzchołki – obce mi są różne dołki.
Moje boki są równiuteńkie, a cztery kąty prościutkie.
(kwadrat)

Mam cztery rogi,dwa krótkie i dwa długie boki.
Kwadratem nie jestem,choć mam kąty proste.(prostokąt)

Dzieci dobierają się w grupki – kształty figur na emblematach i układają obrazki figur z części.

7.Śpiew piosenki Kształty i figury” Słowa: Anna Ignaszewska, Muzyka: Adam Galant.

8.Zabawa „Od najmniejszej do największej figury”
Dzieci otrzymują koszulki z figurami geometrycznymi. Układają je od najmniejszej do największej.
Dzieci 4-letnie – 4 figury
Dzieci 5-letnie – 6 figur

9.Ćwiczenie Paula Dennisona „Kapturek myśliciela”.

10.Zabawa „Ułóż korale dla królewny Figurki”.
Dzieci siadają do stolików i otrzymują pasek z powtarzającym się rytmem figur geometrycznych i kontynuują go. Układają go, a następnie naklejają,
Dzieci 4 letnie – 3 figury
Dzieci 5 letnie – 4 figury

11.Ewaluacja.
Dzieci wybierają z koszyczka figurę i układają na smutnym kole, jeśli im się zabawa nie podobała, lub na wesołym, jeśli im się podobała. Rozmowa z dziećmi:
- co ci się podobało?
- co było łatwe a co trudne?
12. Podziękowanie królewny za uratowanie krainy.

Literatura:
1. E. Gruszczyk- Kolczyńska, E. Zielińska, Dziecięca matematyka. Program dla przedszkoli, klas zerowych i placówek integracyjnych, WSiP, Warszawa 1999.
2. E. Gruszczyk- Kolczyńska, E. Zielińska, Dziecięca matematyka. Książka dla rodziców i nauczycieli, WSiP, Warszawa 1997.
3.E. Gruszczyk- Kolczyńska, E. Zielińska, Dziecięca matematyka. Metodyka i scenariusze zajęć z sześciolatkami w przedszkolu, w szkole i w placówkach integracyjnych, WSiP, Warszawa 2000.
4.materiały z kursu „Kinezjologia Edukacyjna opracowana przez Paula Dennisona"

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.