X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 30344
Przesłano:
Dział: Przedszkole

"Wiosenne zabawy na łące" - scenariusz zajęcia otwartego z rodzicami dla dzieci 5 letnich z wykorzystaniem tablicy multimedialnej

TEMAT: Wiosenne zabawy na łące - poznajemy świat roślin i zwierząt.

DATA: 25.03.2015r.

GRUPA: 5-latki

PROWADZĄCY: mgr Małgorzata Świdzińska

CELE OGÓLNE:
- tworzenie okazji do rozbudzenia zaciekawienia światem przyrody poprzez wybrane
utwory,
- bogacenie mowy czynnej i biernej dziecka w oparciu o zagadnienia dotyczące
środowiska przyrodniczego- łąki,
- rozbudzanie gotowości do samodzielnej obserwacji przyrody, rozpoznawanie cech
charakterystycznych wiosny,
- ćwiczenie narządów mowy i słuchu fonematycznego,
- uczenie się nawiązania kontaktu z innymi poprzez wspólną zabawę,
- rozwijanie umiejętności liczenia, rozpoznawania i nazywania figur geometrycznych.

CELE OPERACYJNE:
dziecko:
- zna nazwę i charakterystyczne cechy aktualnej pory roku-wiosny,
- potrafi rozpoznać zwierzęta i rośliny żyjące na łące,
- wypowiada się na określony temat,
- posługuje się w praktyce liczbą porządkową,
- rozpoznaje i nazywa figury geometryczne,
- rozwiązuje zagadki,
- dzieli wyrazy na sylaby,
- chętnie odpowiada na pytania zadawane przez nauczyciela.

POMOCE:

Zagadki przyrodnicze, obrazki : ślimaka, konika polnego, żaby, bociana, motyla, pszczoły biedronki, listki z imionami dzieci, płyty CD z piosenkami, ilustracja wiosennej łąki, wiersz H. Bechlerowej „Pociąg”, " Wiosna " Grażyny Kobały, tabliczki z liczbami, kredki, obręcze, drzewo z szarego papieru, pinezki, kolorowanka biedronki, piłki do masażu relaksacyjnego.

METODY:
- słowne (rozmowa, zagadki, słuchanie wiersza, objaśnienia),
- oglądowe (pokaz ilustracji),
- czynne (zadań stawianych do wykonania),

FORMY:
- praca z całą grupą,
- zespołowa,
- indywidualna.


PRZEBIEG:

1. Zabawa integracyjna - (wszyscy stoją w kręgu).

Dobre humory wszyscy dziś mamy, więc przed zabawą się powitamy:
- niech pomachają do mnie dzieci, które mają dobry humor,
- niech zaklaszczą dzieci, które lubią się śmiać,
- niech zatupią dzieci, które lubią wiosnę,
- niech podskoczą do góry dzieci, które lubią się bawić.

2. Drzewko przyjaźni- przedstawienie swoich imion – dzielenie na sylaby.

Na tablicy zawieszone jest drzewko wykonane z szarego papieru. Nauczycielka prosi dzieci o odszukanie listka ze swoim imieniem . Dzieci kolejno dzielą swoje imię na sylaby i przyklejają listek na drzewku przyjaźni.
Zabawa w formie sprawdzenia obecności.

3. Krótka rozmowa z dziećmi w formie „prawda czy fałsz?” na temat aktualnej pory roku:
Nauczyciel podaje informacje, a dzieci podnoszą w górę zielony listek jeśli informacja jest ich zdaniem prawdziwa, np.:
- Teraz jest pora roku, którą nazywamy Jesień
- Teraz jest pora roku, którą nazywamy Zimą
- Teraz jest pora roku, którą nazywamy Wiosną
- Miesiąc, który mamy teraz, to: luty, marzec, listopad, kwiecień
- Zwiastunami wiosny są: śnieg, spadające liście, powracające jaskółki, krokusy, mróz, owoce na drzewach, stokrotki, bociany, grzyby w lesie itp.
- Na wiosnę przylatują bociany z ciepłych krajów,
- Zimą jeździmy na wakacje i kapiemy się w morzu,
- Zimą lepimy bałwana,
- Jesienią zbieramy grzyby i kasztany,
- Przebiśnieg i krokus to pierwsze wiosenne kwiaty.

4. Wysłuchanie treści wiersza „Wiosna " Grażyny Kobały - ( tablica przedstawia dekorację do treści wiersza).

Obudziła się wiosna tu i tam,
rozrzuciła kwiatki wszędzie nam.
Łąki kaczeńcami ozdobiła
a nad polami się zastanowiła.
Kiedy świat cały malowała
skowronka w polu ujrzała.
Piosenkę z nim zanuciła
i gniazdo w trawie uwiła.
W lesie zobaczyła kukułkę-
o ciepłych krajach porozmawiała.
Nawrzucała do kosza fiołków
i z powrotem na łąkę odleciała.
Tam spotkała bociana,
który klekotał już od rana:
-zbuduję na kominie gniazdo duże,
a potem odbędę długie podróże.

Rozmowa na temat treści wiersza.
- co zrobiła wiosna na łące? - kogo ujrzała w polu, w lesie, na łące? - co zrobiła wiosna ze skowronkiem? - o czym rozmawiała z kukułką i bocianem?

(Zdjęcie kaczeńców, skowronka, gniazdo ptaka, kukułka, fiołki, bocian, gniazdo bociana).

Oglądanie ilustracji innych wiosennych kwiatów, dzielenie nazw na sylaby, wysłuchiwanie pierwszych i ostatnich głosek.

5. Zabawa inscenizowana „Chodzi wiosna” (na melodię „Płynie Wisła, płynie”)
Dzieci chodzą w kole, w środku koła w drugą stronę porusza się wybrane dziecko -Wiosna.
Dzieci śpiewają piosenkę:

Chodzi Wiosna, chodzi, chodzi po polanie, chodzi po polanie,
Zaraz zobaczymy, koło kogo stanie,
Zaraz zobaczymy, koło kogo stanie.

Pięknie się ukłoni, do tańca zaprosi, do tańca zaprosi.
Zatańczą wokoło, będzie im wesoło,
Zatańczą wokoło, będzie im wesoło.

6. Rozwiązywanie zagadek słowno- obrazkowych.
(Dzieci słuchają słownych zagadek, wybrane dziecko wyszukuje wśród zawieszonych na tablicy obrazków właściwą odpowiedź). Dzielenie wyrazów na sylaby ( ślimak, konik polny, żaba, biedronka, pszczoła, motyl, bocian). Dopasowywanie wyrazów do obrazków.

ZAGADKI- czytają kolejno rodzice

1.Co to za wspaniały muzykant, skacze po łące i lubi cykać. / konik polny/

2.Nie chodzą , lecz skaczą, nad stawem mieszkają . Gdy wieczór zapadnie to głośno kumkają . /żaby/

3.O nocleg nie prosi, pełzając, wędrując po świecie, bo swój dom nosi na własnym grzbiecie. / ślimak/

4.Czerwone nogi i białe piórka , przed nim do wody żaby dają nurka. /bocian/

5.Ledwie błyśnie słońce złote , słychać brzęk wesoły. To dla dzieci robią miodek pracowite.../ pszczoły/

6.Tu cytrynek, tam paź królowej, wszędzie piękne, kolorowe. Lekko unoszą się nad łąką, gdy tylko zaświeci słonko./motyle/

7.Lata po łące w czerwonej kapotce ,a na tej kapotce kropka przy kropce./biedronka/



7. Wspólna podróż na łąkę pociągiem przy wierszu H. Bechlerowej „Pociąg”:

Puf, puf pociąg rusza, podróż się zaczyna,
Już się koła toczą po zielonych szynach.
Jedzie pociąg, jedzie, mija rzekę, las.
- Panie maszynisto, dokąd wieziesz nas?
- Jadę dziś nad łąkę – droga niedaleka,
dużo pasażerów na peronach czeka.
Jedzie pociąg, jedzie, a w nim już gromada,
Na każdej stacji ktoś jeszcze dosiada. (...)
( Nauczycielka podaje głoskę, dzieci których imię zaczyna się na tę głoskę wsiadają do pociągu).
Jedzie pociąg, jedzie, a w nim już gromada,
Na każdej stacji ktoś jeszcze dosiada. (...)

( Nauczycielka podaje kolejne głoski, dzieci których imię zaczyna się na tę głoskę wsiadają do pociągu).

8. Dzieci zajechały na łąkę- zabawy na łące.

Zabawa „ Skowronki”
Tym razem dzieci są ptaszkami. Latają nad łąką na sygnał ptaszki wracają do gniazd- ( 7 obręczy) w każdym gnieździe są 3 skowronki. Przy powtórce w każdym gnieździe jest 5 skowronków.

Zabawa „ Kukułka”
Dzieci liczą na palcach ile razy zakukała kukułka.

Kukułka

Siedzi sobie kukułka na wysokim buku
Ile razy zakuka tyle razy ku - ku.
Ref. Śpiewajmy ojra, tarira, ojra ku - ku ...
ojra, tarira, ojra ku - ku ...
ojra, tarira, ojra ku - ku ...
ojra, tarira, bęc.

OPIS:

Wszyscy siedzą w kręgu i śpiewają piosenkę wykonując podane ruchy w refrenie. Dzieci kukają tyle razy, ile pokaże prowadzący w czasie śpiewania zwrotki.
śpiewajmy - dzieci uderzają rękoma w nogi
ojra, tarira, ojra - dzieci klaszczą w dłonie
ku - ku - pokazują to na palcach, wyliczając ile razy kukaj
bęc - uderzają rękoma w uda.


Zabawa „Ile kropek ma biedronka ”
Dzieci otrzymują kolorowankę biedronki, następnie ją kolorują. Dzieci liczą kropki swojej biedronki- podają liczbę kropek. Każde dziecko układa tyle guzików ile jago biedronka ma kropek. Porównują ilość kropek, kto ma więcej, kto ma mniej, o ile więcej, o ile mniej. Przyporządkowanie liczby do ilości kropek.


9. Masaż relaksacyjny, który każdy rodzic wykonuje swojemu dziecku.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.