X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 3034
Przesłano:

Konspekt zajęć zintegrowanych w klasie 1: Jak to dawniej bywało - spotkanie z babcią

Cel ogólny: Wykorzystanie zasobów szkoły w poszerzaniu wiadomości i kształtowaniu postaw uczniów.

Kompetencje kształcone w trakcie wykonywanych zadań:

- budzenie szacunku wobec osób starszych oraz zwyczajów i tradycji lokalnych,
- wdrażanie do kulturalnego prowadzenia rozmowy,
- wprowadzenie pojęcia „wywiad”,
- kształcenie umiejętności zadawania pytań,
- poszerzanie wiedzy o historii najbliższego otoczenia,
- kształtowanie przywiązania do miejsca urodzenia i zamieszkania,
- kształcenie umiejętności uważnego słuchania oraz poprawnego wnioskowania.

Cele operacyjne – uczeń potrafi:

- z szacunkiem odnosić się do osób starszych,
- kulturalnie prowadzić rozmowę z elementami wywiadu,
- poprawnie formułować pytania,
- uważnie słuchać,
- poprawnie wnioskować,
- wskazać przeznaczenie różnych przedmiotów używanych w przeszłości znajdujących się w „ szkolnym kąciku regionalnym”,
- opowiedzieć o życiu i zwyczajach dawnych mieszkańców Hyżnego,
- szanować tradycje lokalne.

Metody: rozmowa, wywiad, pokaz, objaśnienie, praktyczne działanie, doświadczanie, obserwacja, rozwiązywanie problemu, ekspresja plastyczna.

Forma zbiorowa jednolita.

Środki dydaktyczne: eksponaty z „kącika regionalnego”, odtwarzacz CD, laurka dla Gościa, nakrycie stołu.

Do klasy zaproszono babcię jednego z uczniów. Przygotowano salę – wspólny stół, skromny poczęstunek.
Przed rozpoczęciem zajęć zapoznano uczniów pojęciem „wywiadu”, a w wyniku „burzy mózgów” opracowano w klasie przykładowe pytania jakie mogą zadawać Gościowi.

Przebieg zajęć:

1. Przybycie Gościa

2. Powitanie „Piosenką dla babci”.

3. Wprowadzenie: przedstawienie Gościa, krótka historia życia, zaproszenie do rozmowy.

4. Opowieść Babci o świętach Bożego Narodzenia za czasów jej dzieciństwa.

5. Zadawanie pytań przez dzieci.

6. Przejście do „kącika regionalnego”

7. Oglądanie eksponatów, zgadywanie ich przeznaczenia, demonstracja zastosowania.

8. Wnioskowanie: Jak dawniej żyło się mieszkańcom Hyżnego? Czy chcielibyśmy żyć w przeszłości? Dlaczego? (dobre i złe strony).

9. Zakończenie spotkania – podziękowanie Gościowi, wręczenie kwiatów i laurki, recytacja krótkiego wierszyka.

10. Pożegnanie Babci.

11. Podsumowanie zajęć – dzielenie się wrażeniami.

Zadanie domowe: Narysuj co najbardziej podobało ci się na dzisiejszych zajęciach

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.