Numer: 30334
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Wiosenne powroty ptaków - scenariusz zajęcia otwartego z rodzicami dla dzieci 5-6 letnich

DATA: 15.03.2016r.

GRUPA: 5-6-latki

PROWADZĄCY: mgr Małgorzata Świdzińska

CELE GŁÓWNE:
- Rozbudzenie zainteresowań przyrodniczych oraz chęci obserwowania otaczającego
świata.
- Wzbogacenie wiedzy na temat ptaków oraz uświadomienie potrzeby chronienia
niektórych gatunków.
- Uczenie się nawiązania kontaktu z innymi poprzez wspólną zabawę.
- Rozwijanie umiejętności liczenia.
- Analiza i synteza wyrazów.

CELE OPERACYJNE:
- Dziecko rozpoznaje i nazywa niektóre gatunki ptaków przylatujących do nas na
wiosnę
- Przelicza w zakresie 10
- Segreguje ptaki wg gatunku
- Dzieli na sylaby i głoski nazwy niektórych ptaków
- Śpiewa piosenkę o wiośnie
- Układa ptaka z puzzli.

POMOCE:
- Zdjęcia ptaków (bocian, skowronek, kukułka, jaskółka, dzikie gęsi),
- Mapa świata lub globus,
- Kart pracy,
- 3 wstążeczki,
- Puzzle ptaków,
- Gitara, piłeczka
- Zalaminowane ptaki: jaskółki, bociany, kukułki, dzikie gęsi, skowronki,
- Obręcze do tworzenia zbiorów,
- Plakietki z liczbami.

METODY:
- słowne(rozmowa, objaśnienia),
- oglądowe (pokaz ilustracji),
- czynne (zadań stawianych do wykonania).


PRZEBIEG:
1. „Powroty ptaków” – omówienie serii obrazków. Dzieci siadają na dywanie. Nauczyciel pokazuje dzieciom mapę świata lub globus i zaznacza na nich Polskę i Afrykę. Wskazuje, skąd przylatują na wiosnę: bociany, kukułki, skowronki, dzikie gęsi i jaskółki (z Afryki, Ameryki Południowej i Azji). Zaznaczanie na mapie świata trasy przylotu ptaków.
Pomoce: mapa świata lub globus.

- Dopasowywanie nazw ptaków do zdjęć. Dzielenie nazw ptaków na sylaby i przeliczanie ich.
Pomoce: zdjęcia ptaków, nazwy ptaków.

2. Następnie dzieci kończą zdanie: Ptaki odlatują jesienią do ciepłych krajów, bo... Nauczyciel opowiada dzieciom o ptakach i ich gniazdach:

Bociany najchętniej zajmują stare gniazda, zasiedlane przez wiele lat i pokoleń, w których naprawiają szkody powstałe po okresie zimowym. Budując nowe gniazdo, najchętniej korzystają z pomocy człowieka. Wybierają platformy zbite z desek, przymocowane na słupach energetycznych, koła od wozu umieszczone na wysokich drzewach lub dachach. Bociany znoszą chrust z całej okolicy. Najdłuższe gałęzie mogą mieć długość nawet półtora metra. Do wyściełania gniazda używają słomy, korzonków i suchych traw, a nawet znalezionych szmat, papieru, folii i sznurków.
Jaskółki (dymówki) budują swoje gniazda z gliny i grudek błota, które sklejają śliną i usztywniają trawami i słomą. Kształt tych gniazd przypomina otwartą od góry kulę wyściełaną piórami i roślinami. Jaskółki najczęściej gnieżdżą się wewnątrz stajni, stodół, korytarzy, pod mostami i przy rurach. W miastach budują swoje lepianki wewnątrz bram kamienic.
Skowronki budują gniazda na ziemi, pośród niskiej i zielonej roślinności, najczęściej z końskiego włosia i traw. Zwykle przylatują w pobliże gniazda, ale dochodzą do niego pieszo, by nie doprowadzić drapieżników.
Dzikie gęsi budują gniazda na ziemi z traw, mchu, puchu. Jaja wysiadywane są przez samicę, ale gąsior strzeże jej i gniazda.
Kukułki nie tworzą par, tym bardziej że samców jest więcej niż samic. Nigdy nie zakładają gniazd ani nie wychowują piskląt. Zjadają owady, szczególnie owłosione gąsienice motyli, których często unikają inne ptaki.

3. „Ciekawostki o ptakach” – pogadanka. Nauczyciel prosi o wyjaśnienie, czym się różnią ptaki od pozostałych zwierząt (kończyny przednie mają przekształcone w skrzydła, opływowe ciało jest pokryte piórami, większość z nich potrafi latać, nie mają zębów, zamiast pyska mają dziób, ich kości są lekkie, wypełnione powietrzem).

4. Następnie dzieli dzieci na pięć zespołów (odliczają od 1 do 5). Każdy z nich dostaje jeden pocięty obrazek przedstawiający łabędzia, bociana, dzikie gęsi, kukułkę lub skowronka. Dzieci składają obrazki. Po zakończeniu zadania opisują wygląd ptaka i podają znane im informacje na jego temat. Nauczyciel uzupełnia informacje.
67
Pomoce: pocięte obrazki przedstawiające opisywane ptaki – puzzle.

5. „Kukułeczka kuka” – zabawa ruchowa przy wyliczance. Dzieci siadają „po turecku” w kręgu, układają ręce za plecami w formie gniazdka. Jedno z nich (kukułeczka) dostaje od nauczyciela jajeczko (piłkę), które musi podrzucić wybranemu dziecku (ptaszkowi) do „gniazdka”. „Kukułka” „lata” po obwodzie koła z „jajem”, mówiąc wyliczankę:

Kukułeczka kuka,
wolnych gniazdek szuka,
do kogo przyleci –
ten wychowa dzieci!

W czasie deklamowania wyliczanki „kukułka” podrzuca wybranemu dziecko „jajo” i szybko ucieka. „Ptak”- dziecko, które otrzymało „jajo” goni „kukułkę”, by ta po obiegnięciu koła nie zajęła jego miejsca. Jeśli mu się nie uda złapać „kukułki”, wtedy on przejmuje jej rolę, a zabawa zaczyna się od początku. Nauczyciel przed rozpoczęciem zabawy dyskutuje z dziećmi na temat zasad bezpieczeństwa, zwraca uwagę na kierunek biegu oraz odpowiednie trzymanie rąk, aby nie przeszkadzać innym w biegu.
Pomoce: jajeczko lub piłka

6. „Wiosna w bocianiej rodzinie” – układanie historyjki obrazkowej w dużym formacie, rozmowa na jej temat, zwracanie uwagi na prawidłowe formułowanie zdań, układanie według kolejności. Następnie dzieci przystępują do pracy w kartach. Przyklejają właściwe liczby, numerując obrazki zgodnie z kolejnością zdarzeń: budowa gniazda, opieka dwóch bocianów nad jajami, karmienie piskląt przez dorosłe bociany, wylot małych bocianów z gniazda.
Pomoce: „Karty pracy cz. 3” s. 66, historyjka obrazkowa w dużym formacie.

7. Segregowanie ptaków i przeliczanie ich – tworzenie zbiorów wg gatunków ptaków.8
Ptaki się pokłóciły i trzeba im wskazać ich gniazda...

Pomoce: zalaminowane ptaki, obręcze, plakietki z liczbami.

8. „Marcowe żaby” – śpiewanie piosenki przy akompaniamencie gitary.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.