Konspekt zabaw dydaktyczno-ruchowych z zakresu pojęć matematycznych
Temat : Matematyka Smyka – międzygrupowe zabawy matematyczne przedszkolaków.
Data: 26.02.2016
Nauczyciele prowadzący: Maria Wątor , Agnieszka Średniawa, Anna Żurek,
Agnieszka Kroczek
Grupa wiekowa: 5,6-latki
Cele ogólne zajęcia:
• wdrażanie dzieci do pokonywania trudności w zadaniach wymagających wysiłku intelektualnego jako podstawy do kształtowania emocjonalnej dojrzałości
do uczenia się matematyki
• dobranie odpowiednich czynności, które warunkują posługiwanie się przez dziecko konkretnymi operacjami myślowymi
Cele szczegółowe:
• wyznaczanie i różnicowanie kierunków w przestrzeni oraz położenia w stosunku do drugiej osoby
• liczenie w określonym zakresie;
• przeliczanie elementów i dopełnienie do wskazanej liczby;
• klasyfikowanie przedmiotów i tworzenie kolekcji
• uchwycenie rytmu w danym układzie i kontynuowanie go
• różnicowanie kształtów geometrycznych i kolorów
• kształtowanie logiki myślenia, umiejętności pokonywania trudności
• uważne słuchanie objaśnień nauczycielki.
Metody:
- oglądowa
- podająca
- problemowa
- praktycznego działania
Formy: zespołowa i indywidualna
Środki dydaktyczne: kartoniki z liczbami; szablony figur geometrycznych w różnych kolorach i wielkościach; płyty CD pt Kraina przedszkolaka; obręcze; przedmioty do tworzenia zbiorów i klasyfikowania; makaron, sznureczki dla każdego dziecka
Metody pracy: oglądowa ; podająca; problemowa; praktycznego działania
- kształtowanie logiki myślenia, umiejętności pokonywania trudności,
- uważne słuchanie objaśnień nauczycielki.
Formy: zespołowa i indywidualna
Przebieg:
1. Powitanie dzieci , wspólny śpiew piosenki „Koło, kwadrat, trójkąt”
2. Marszowe dyktando – dzieci stoją w luźnej gromadce, przodem do prowadzącej; nauczycielka wydaje polecenia: idziemy 2 kroki w prawo – stop; 3 kroki do przodu- stop; 2 kroki do tyłu- stop;
3. Hej, będziemy maszerować – Prowadzący ustawia dzieci wyznaczając kierunki:
• Dzieci w czerwonych bluzkach stają przede mną
• Dzieci w zielonych bluzkach stają za mną
• Dzieci w niebieskich bluzkach stają z mojej prawej strony
• Dzieci w żółtych bluzkach stają z mojej lewej strony
Prowadząca robi teraz ćwierć obrotu i zadaje pytanie: po której mojej stronie stoi teraz grupa w zielonych bluzeczkach? itd.
Potem następuje zmiana, N. stoi nieruchomo, a dzieci maszerują w rytm muzyki w szeregach wokół N. Gdy muzyka milknie dz. odpowiadają na zadawane przez N. pytania.
4. Kształt – każde dziecko ma emblemat innej figury geometrycznej. Dzieci, w rytm tamburyna biegają po sali na przerwę muszą odnaleźć swój kształt i ustawić się pod swoją figurą.
5. Zabawa w kolory i kształty –dzieci biegają po sali w rytm tamburyna, na sygnał ustawiają się przed nauczycielkami wg oznakowania np.: czerwone kwadraty, zielone trójkąty, żółte koła, niebieskie prostokąty. W następnej zabawie nauczycielki zmieniają kształty i kolory.
6. Klasyfikacja; Tworzenie zbiorów -
• Dzieci ustawiają się wokół rozłożonych na dywanie odpowiednich figur (koło, trójkąt, kwadrat, prostokąt) według swoich emblematów na koszulkach
• Ułożenie rozrzuconych zabawek (lalki, samochody, misie, klocki) w czterech obręczach, przeliczenie, porównanie liczebności zbiorów.
7. Poszukaj pary – N. pokazuje 2 tabliczki z kodem np.: kolor i trójkąt itd. – dzieci tworzą pary wg. kodu.
- ustaw się w parze z np. czerwony kwadrat z zielonym kołem
- ustaw się w parze : niebieski trójkąt z żółtym prostokątem .
8. Rytmy - dzieci podzielone na 4 grupy w 4 kolorach .N podaje dzieciom polecenia:
- ustawiamy się w pociąg, którego wagoniki są koloru
żółty- zielony-czerwony- niebieski / N powtarza rytm 3x/
- ustawiamy się w pociąg, którego wagoniki są koloru
czerwony-żółty tylko kwadraty/N powtarza rytm 3x/ - ustawiamy się w pociąg, którego wagoniki są koloru
zielony- czerwony tylko koła/N powtarza rytm 3x/
- ustawiamy się w pociąg, którego wagony to
kwadrat-koło- trójkąt- prostokąt/N powtarza rytm 3x/
9. Odszukaj liczbę – każde dziecko otrzymuje kartonik z dowolną liczbą oczek; przelicza je. Na sali umieszczone są tabliczki z liczbami . Zadaniem dzieci jest odszukanie i ustawienie się przed tabliczką z taka samą liczbą oczek. Następnie dzieci wymieniają się kartonikami i powtarzamy zabawę.
10 Koraliki – praca indywidualna; każde dziecko nawleka korale z makaronu; długość korali określa liczba umieszczona przy każdej z grup. /3,4,5.6/ Po wykonaniu tego zadania N proponuje dzieciom drugi etap zabawy czyli, dołożenie tylu korali by razem było ich 10. / Wykonane korale dzieci zawieszają sobie na szyję/
11. Liczymy dźwięki – dzieci biegają w rytm bębenka; na sygnał ustawiają się twarzą do N., która mówi: podskoczcie tyle razy ile wskazuje liczba; tupnijcie tyle razy ile razy uderzę w bębenek ; klaśnijcie tyle razy ile razy ja podskoczę. Za każdym razem dzieci mówią jaka ma być liczba powtórzeń.
12. Wspólny śpiew piosenki: Koło kwadrat, trójkąt.
13. Rozdanie pamiątkowych dyplomów : Najlepszy matematyk.