Scenariusz zajęć logopedycznych przeznaczony do realizacji
wśród dzieci 5 i 6 letnich
Temat zajęć: „ Głoska A”
Cel główny: „Wdrażanie do prawidłowej wymowy samogłosek A, O, E, I, U”
Cele szczegółowe:
1.Usprawnienie narządów artykulacji głównie języka.
2.Zwiększenie ruchomości narządów mowy.
3.Doskonalenie prawidłowego sposobu oddychania.
4.Naśladowanie dźwięków mowy różnych zwierząt oraz śmiechów różnych osób.
Pomoce dydaktyczne:
Emblematy z samogłoskami, koszyki, kostka z samogłoskami, karty pracy z samogłoskami, plastelina.
Formy pracy:
Grupowa i indywidualna.
Przebieg zajęć:
1.Zabawa fonacyjno – oddechowa „ O mamma mia!”
Wypowiadanie słowa o mamma mia w następujący sposób:
- raz wolno, a raz szybko,
- sylabami z przedłużeniem samogłosek,
- jedną sylabę cicho, a drugą głośno,
- najpierw wolno, potem coraz szybciej.
2. Zabawa słuchowa – „ Kto mnie woła?”
Uczestnicy zabawy siedzą w kole. Wyznaczone dziecko staje w środku koła z zasłoniętymi oczami. Jego zadanie polega na odgadnięciu imienia dziecka, które je wołało. Prowadzący wskazuje, kto ma wołać odgadującego, prosi, aby dzieci wymawiały imiona śpiewając, zwracając uwagę na wyrazistą wymowę głosek.
3.Zabawa artykulacyjna „ Na zakupach”
Logopeda opowiada dzieciom historyjkę , prosząc je wcześniej o powtarzanie we wskazanym miejscu samogłosek imitujących określone dźwięki. Sposób ich artykulacji ilustruje dłonią.
Samogłoska „ A” wybrała się na zakupy. Najpierw jechała autobusem po równej asfaltowej drodze ( dzieci długo i płynnie wymawiają samogłoskę aaa) następnie wysiadła i maszerowała ( wymawiają rytmicznie a, a, a, a). Po chwili przystanął przy niej samochód, którym jechała koleżanka głoski A – głoska O z mamą. A pojechała razem z nimi ( uczestnicy na jednym wydechu wymawiają aaaaoooo, płynnie przechodząc od głoski a do o). Dojechały do sklepu, obok którego znajdował się duży plac zabaw. Koleżanki poszły się pobawić. Jeździły na koniku ( powtarzanie rytmicznie na jednym wdechu a a a a o o o o ). Konik biegł najpierw powoli, potem coraz szybciej ( zwiększają tempo wymawiania samogłosek). W pewnym momencie samogłoska A dostrzegła swoich przyjaciół stojących obok dużej ślizgawki ( dzieci wyraziście wymawiają samogłoski i, e, u). Wszyscy byli zadowoleni ze spotkania, słychać było radosny śmiech ( wymawiają w rożnej tonacji i w różnym tempie hi hi, ha, ha, he, he, hu, hu). Razem poszli na zjeżdżalnie ( uczestnicy wymawiają samodzielnie każdą z głosek a, o, u, e, i, wydłużając jej brzmienie i stopniując natężenie głosu od maksymalnego do minimalnego). Po zabawie głoska A poszła na zakupy. Kupiła pluszowego osiołka.
4. Zabawa artykulacyjna „ Samogłoskowa kostka” - osoba prowadząca zabawę pokazuje dzieciom kartonowa kostkę. Na jej bokach znajdują się wypisane samogłoski. Każde dziecko rzuca nią i wymyśla słowo rozpoczynające się daną samogłoską.
5. Ćwiczenie grafomotoryczne – dzieci losują emblematy jednej dowolnej samogłoski i zadaniem ich jest ozdobienie samogłoski np. plasteliną w dowolny sposób.
6. Zabawa słuchowo – ruchowa „ Zamiana miejsc” – dzieci siedzą na dywanie tworząc koła, logopeda przypina dzieciom emblematy samogłosek. Następnie wypowiada nazwy dwóch samogłosek. Dzieci, które mają emblematy z literami odpowiadającymi danej głosce zamieniają się miejscami.
7. Zabawa słuchowa „ Do koszyka”.
Rozmieszczone są w sali samogłoski w różnych miejscach. Dzieci otrzymują koszyki i zadaniem ich jest spacerowanie w rytm muzyki. Kiedy muzyka cichnie logopeda mówi głoski O do koszyka. Wtedy dzieci, które widzą głoskę O wkładają ją do koszyka. Zabawa trwa do momentu aż zostaną zebrane wszystkie głoski.
8.Zagadki bez fonii – „ Samogłoski”
Logopeda pokazuje emblematy wszystkich samogłosek i pokazuje jednocześnie prawidłowe ułożenie narządów artykulacyjnych nie wydając dźwięku. Dzieci starają się rozpoznać po układzie warg, języka ( artykulatorów) i wskazują odpowiednią samogłoskę. Następnie uczestnicy wzajemnie zadają sobie zagadki bez fonii.