SCENARIUSZ ZAJĘĆ DYDAKTYCZNO – WYCHOWAWCZYCH DLA DZIECI 5,6 – LETNICH
HASŁO PROGRAMOWE: „ Jemy zdrowo”
TEMAT DNIA: „ Zdrowe jadłospisy”
CEL GŁÓWNY: Poznanie zdrowego sposobu odżywiania się.
CELE SZCZEGÓŁOWE:
1.Pobudzanie dzieci do samodzielnej aktywności.
2.Rozwijanie sprawności manualnej.
3.Kształtowanie skupienia uwagi.
4.Kształtowanie umiejętności dokonywania analizy i syntezy wzrokowej.
CELE OPERACYJNE:
DZIECKO:
1.Zna nazwy owoców i warzyw.
2.Rozpoznaje po smaku zagadki owocowo – warzywne.
3.Wie, dlaczego należy jeść owoce i warzywa.
4.Wie, jak wygląda piramida zdrowego odżywiania.
5.Potrafi samodzielnie wykonać piramidę żywienia.
6.Umie poprawiać po śladzie rysunki owoców.
7.Potrafi ułożyć obrazek z kilku elementów.
8.Rozwiązuje zagadki spożywcze.
9.Poprawnie przelicza w zakresie 1 – 6.
10.Potrafi posługiwać się określeniami: mniej, więcej, tyle samo.
11.Zna piosenkę „ Witaminki”.
12.Bierze udział w ćwiczeniach grafomotorycznych.
METODY PRACY:
Zabawy ruchowe, zabawy słuchowe, obserwacja, pokaz
FORMY PRACY:
Piłka, plakat piramidy zdrowego odżywiania, emblematy produktów spożywczych, kartki papieru, klej, nożyczki, produkty spożywcze do zagadek, ćwiczenia grafomotoryczne, ołówki, płyta Cd.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1.Powitanie dzieci piłką. Nauczyciel toczy piłkę do każdego dziecka wypowiadając jego imię. Każde dziecko otrzymuje piłkę i turla ją do nauczyciela.
2.Układanie obrazków przedstawiających warzywa i owoce pociętych na kilka części. Nadawanie tytułom ułożonym obrazkom.
3. Zabawa dydaktyczna „ Zdrowy jadłospis” – nauczyciel opisuje słowami produkt spożywczy. Chętne dziecko wyszukuje ten produkt wśród zgromadzonej żywności, o którym była mowa, a następnie kładzie na odpowiedniej tacy. Taca z uśmiechnięta buzia oznacza zdrową żywność, a ze smutną żywność niezdrową. Przeliczanie produktów na tacach w zakresie 1 – 6 i używanie określeń: mniej, więcej, tyle samo. Wspólna rozmowa z dziećmi na temat: dlaczego dane produkty sa zdrowe, a inne nie.
4. Zagadki smakowe – nauczyciel układa na talerzyku różne pokrojone produkty spożywcze ( warzywa, owoce, pieczywo, wędlinę, miód, dżem itp.). Dzieci zamykają oczy i degustują wybrane produkty i próbują zgadną. Określają smak.
5. Zabawa ruchowa „ Prosto do celu” – szukanie w sali ukrytych owocowych niespodzianek dla dzieci. Mogą to być: owocowe szaszłyki, sok w kartoniku, słomki do napojów, serwetki, sztućce, talerzyk, maselniczka. Dzieci szukają niespodzianek według wskazówek nauczyciela np. dwa kroki w przód, obrót 4 kroki w prawo itp. Chętne dzieci szukają niespodzianek, które mogą być oznaczone np. cyferkami. Następnie wspólnie się zastanawiająco czego odszukane przedmioty służą.
6. „ Piramida zdrowego odżywiania” – zapoznanie z wyglądem piramidy zdrowego odżywania, omówienie poszczególnych poziomów piramidy. Określenie czego należy jeść najmniej, a czego więcej, gdzie się mieści aktywność fizyczna dzieci. Układanie własnej piramidy według dostępnych szablonów.
7. Rysowanie po wykropkowanym śladzie różnych owoców – ćwiczenie graficzne usprawniające ruchy ręki.
8.Słuchanie piosenki „ Witaminki” – zabawy dowolne przy piosence.
9. Zabawa z piłką „ Złap i dokończ”.
Nauczyciel rzuca piłką do kolejno siedzących dzieci i wymienia przymiotniki określające konkretny produkt spożywczy np. żółta, kwaśna. Dziecko łapie piłkę i odpowiada, dopasowując odpowiedni rzeczownik, np. cytryna.
10. Pożegnanie dzieci.