Numer: 30292
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Pory roku - witamy wiosnę. Scenariusz zajęć

Cele ogólne:
• Zapoznanie z oznakami wiosny.
• Rozwijanie umiejętności wypowiadania się w różnych sytuacjach stwarzanych przez nauczycielkę.
• Stwarzanie sytuacji sprzyjających aktywizowaniu myślenia i doskonalenie sprawności umysłowych.
• Integracja grupy.

Cele szczegółowe:
Dziecko:
- wie, jaka jest aktualnie pora roku,
- wymienia zwiastuny wiosny,
- odpowiada na zagadki,
- chętnie uczestniczy w zabawach.

Metody wg Kupisiewicza;
- Metody oparte na obserwacji (pokaz).
- Metody oparte na posługiwaniu się słowem (opis, pogadanka).
- Metody oparte na działalności praktycznej (metoda zajęć praktycznych).
- Metody gier i zabaw.

Formy pracy:
Zbiorowa, grupowa, indywidualna.


Przebieg:
1. Dzieci wchodzą do udekorowanej wiosennie sali gimnastycznej, w sali rozbrzmiewa utwór ,,Wiosna” Vivaldiego.

2. Prowadzący wita wszystkich w szczególny sposób, kto poczuje się powitany wstaje i kłania się:
- witam wszystkich, którzy mają imię rozpoczynające się głoską “K”,
- witam wszystkich, którzy mają okulary,
- witam wszystkich, którzy są dzisiaj w spodniach,
- witam wszystkich, którzy mają długie włosy,
- witam wszystkich, których jeszcze nie powitałam.

3. Prowadzący prowadzi rozmowę z dziećmi:
21 marca to dzień szczególny. Czekamy na szczególnego gościa.

Na jaka porę roku czekamy?
Czy wiecie jakie są oznaki wiosny?

4. Prowadzący z dziećmi przywołuje Wiosnę.
WIOSNO, WIOSNO CHODŹ TU DO NAS!

5. Pojawienie się Pani Wiosny (przebrana nauczycielka). Przywitanie z dziećmi.

6. Zabawy taneczne z Panią Wiosną.
Dzieci tworzą duże koło. Pani Wiosna tańczy wewnątrz, zaprasza do tańca wybrane dzieci.

7. Zagadki słowne: ,,Zagadki dla najmłodszych" J. Stec)
Jeszcze śpi wszystko, co żyje.
Jeszcze nic nie rośnie.
A on śmiało śnieg przebije-
powie nam o wiośnie!(przebiśnieg)

Kiedy rośnie to się zieleni,
kiedy leci złotem się mieni.(liść)

Mleczka nie piją, myszek nie jedzą.
Te bure kotki, co na drzewie siedzą.(bazie)

Po łące chodzi rycerz srogi.
Ma długie czerwone nogi.(bocian)

Ma biały brzuszek, granatowy fraczek.
Powraca z wiosną, wkrótce ją zobaczysz.(jaskółka)

Co buduje każdy ptak,
by chować pisklęta.
A tylko kukułka o tym nie pamięta?(gniazdo)

8. Zabawa ruchowa „Latające ptaszki”.
Wszystkie dzieci zamieniają się w ptaszki. Na znak podniesienia zielonej chorągiewki ptaszki zaczynają latać w różnych kierunkach. Na czerwoną chorągiewkę - zatrzymują się.

9. Zabawy taneczne przy piosenkach o tematyce wiosennej.
Każda grupa tworzy swoje kolo i tańczy przy nagraniu piosenki.

10. Zagadki słuchowe: słuchanie i rozpoznawanie dźwięków:
-klekot bociana,
-kumkanie żab,
-kukanie kukułki,
-brzęczenie muchy.

11. Zabawa dydaktyczna ,,Kolorowe okulary”.
Kolorowe okulary służą do odszukiwania przedmiotów w danym kolorze. Dzieci przekazują sobie okulary w trakcie grania muzyki, na przerwę w muzyce dziecko zakłada okulary i wymienia przedmiot w danym kolorze.

12. Zabawa w słowa.
Prowadzący rzuca piłkę i mówi część słowa, a dziecko dopowiada drugą część.
ża – ba, wio – sna , bo – cian, kro – kus, łą – ka, ba – zie, pta – ki, tra – wa

13. Zabawa dydaktyczna ,,Dotknij kolor”.
Dzieci swobodnie bawią się przy piosence o tematyce wiosennej, na przerwę w nagraniu mają przemieścić się do miejsca. w którym powieszona jest kartka w danym kolorze.

14. Zabawa ruchowa ,,Czapka niewidka”.
Dzieci tworzą koło. Podczas grania piosenki przekazują sobie czapkę, gdy nagranie zostanie zatrzymane osoba, która ją ma na głowie odpada z zabawy.

15. Zabawa ruchowa ,,Wiosenny spacer”.
Dzieci poruszają się w zwartej grupie, jedne z drugim, starają się omijać kałuże, tak by nie zamoczyć butów.

16. Pożegnanie Pani Wiosny i poczęstunek słodkościami.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.