Numer: 30289
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Dzień Marchewki - scenariusz zajęć dla dzieci 3-letnich

SCENARIUSZ ZAJĘĆ DLA DZIECI 3-LETNICH
( Innowacja Pedagogiczna „ Wiemy co jemy”)
Opracowała: Jolanta Borkowska

1.Temat tygodniowy: Jesienne porządki w ogrodzie
2.Temat dzienny: Dzień Marchewki
3.Cele ogólne:
- poznanie wartości odżywczych marchewki,
- kształcenie przekonania o konieczności spożywania warzyw,
- poznanie urządzeń technicznych wykorzystywanych w kuchni, - kształtowanie nawyków higienicznych oraz czynności samoobsługowych,
- aktywne uczestnictwo w zajęciu;

4. Cele szczegółowe ( dziecko):
- wie, że spożywanie warzyw jest konieczne dla zdrowia,
- wie jak wygląda marchewka i poznaje jej wartość odżywczą,
- wie, że do przygotowania surówki potrzebujemy określonych przyborów kuchennych lub urządzeń (nazywa je),
- wie, że myjemy warzywa przed spożyciem,
- rozumie konieczność mycia rąk przed przystąpieniem do pracy i prawidłowo to robi,
- wie, że używając tarki i robota należy zachować ostrożność,
- aktywnie uczestniczy w zajęciu,
- degustuje przygotowana surówkę,
- odczuwa radość i zadowolenie z własnych i wspólnych działań,

5.Metody:
•słowna- rozmowa, pytania, odpowiedzi, instrukcje ( objaśnienia),
•oglądowa- pokaz, obserwacja, ilustracje, odznaka,
•czynna- działania praktyczne, zabawa ruchowa, puzzle
•Pedagogika Zabawy- „ Iskierka”,

6.Formy:
zbiorowa, indywidualna;

7.Podstawa Programowa: 1-1, 1-2, 1-3, 3-1,3-3, 3-4, 4-1,4-2,4-3,5-1, 5-4, 6-3,10-3, 14-2, 14-3, 15-5;


PRZEBIEG ZAJĘĆ:

Wprowadzenie:

Powitanie dzieci, zabawa integrująca grupę „ Iskierka przyjaźni”Dzieci ustawione w kręgu trzymają się za ręce. Nauczyciel inicjuje zabawę i wysyła iskierkę przyjaźni - uścisk dłoni. Dzieci kolejno przekazują sobie znak przyjaźni czekając , aż iskierka trafi do nauczyciela.

1.Zagadka słowna:
Jest warzywem korzeniowym
Kolor ma pomarańczowy,
Znakomity z niej dodatek,
Do zup oraz do sałatek.
( marchewka)
J. Stec „ Zagadki dla najmłodszych”

2.Puzzle- Chętne dziecko składa na tablicy ilustrację przedstawiającą marchewkę( puzzle- 4 elementy).

3.Prezentacja warzywa- Dzieci określają kolor, nazywają jej poszczególne części ( natka, korzeń), porównują marchewki o różnej długości i kształcie, poznają
walory odżywcze i zdrowotne warzywa.

4. Oglądanie ilustracji przedstawiających dania i przetwory- Dzieci podają przykłady potraw, do których przygotowania można wykorzystać marchew.

5.Zabawa ruchowa „ Pomarańczowy”
Na dywanie nauczyciel „ sadzi” marchewki (rozkłada szablony marchewek). W czasie kiedy wypowiada nazwy kolorów (inne niż „pomarańczowy”), dzieci swobodnie poruszają się po dywanie, podskakują, spacerują. Na hasło „ pomarańczowy” muszą się zatrzymać, „wyrwać” marchewkę, unieść ją wysoko do góry i odłożyć do koszyka. Zabawa trwa do momentu wyrwania wszystkich marchewek.

6.Robimy surówkę.
Dzieci omawiają sposób przygotowania surówki z wykorzystaniem tarek i urządzenia szatkującego marchewkę. Oglądają przygotowane rekwizyty, poznają sposób ich działania, ustalają zasady warunkujące higieniczną i bezpieczną pracę( ubierają fartuszki, myją ręce, przygotowują stanowisko). Wykonanie surówki – każde dziecko próbuje szatkować marchewkę z użyciem tarki i urządzenia elektrycznego.

7.Degustacja – zjadanie przygotowanej surówki . Zachęcanie dzieci do zjadania całej porcji przypominając o jej wartościach odżywczych.

Zakończenie:
Każdy przedszkolak za udział w zajęciu otrzymuje
„ Marchewkowy Medal”.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.