Numer: 30287
Przesłano:
Dział: Przedszkole

W krainie bajek i baśni - scenariusz zajęć

Grupa: 3-latki
Temat: W krainie bajek i baśni.
Cele ogólne:
- rozwijanie zainteresowań czytelniczych dzieci,
- rozwijanie wyobraźni,
Cele szczegółowe:
- interesuje się książkami oraz wypowiada się na temat znanych bajek- Obszar XIV,5
- grupuje obrazki i przedmioty według określonego kryterium –Obszar IV,2
- potrafi współdziałać z innymi dziećmi w sytuacjach zadaniowych- Obszar I,2

Metody:- słowne,
- oglądowe,
- praktyczne,
- pedagogika zabawy,
- metoda relaksacyjno-koncentrująca,
- Burza mózgów
Formy: indywidualna, zbiorowa, praca w grupach
Środki dydaktyczne: ilustracje do bajek, puste pojemniki, groch, fasola, wycięte z papieru słoneczka i chmury, arkusz papieru, klej, koszyk, opakowania po lekach, książki z bajkami, dynia, różdżka, płyta z piosenką ”Jedzie pociąg”, odtwarzacz CD, ilustracje do bajek „Kopciuszek”, „Czerwony Kapturek”, nitki, makaron.


Przebieg zajęć:
1. Powitanie przy piosence „Wszyscy są witam was”.
Wszyscy są, witam was,
rozpoczynać już czas.
Jestem ja i jesteś ty.
Raz, dwa, trzy.

2. Wprowadzenie do tematu zajęć metodą relaksacyjno - koncentrującą.
Zapraszam Was na wycieczkę w świat wyobraźni, w zaczarowany świat bajek i baśni. Usiądźcie wygodnie. Zamknijcie oczy. Zróbcie kilka wdechów i wydechów, głębszych niż zwykle. Wdychajcie powietrze nosem, a wydychajcie ustami. Rozluźnijcie się i odprężcie. Wyobraźcie sobie, że otwieracie czarodziejskie drzwi i nagle (...) jesteście w krainie bajek. Podchodzą do was różne bajkowe postacie i zapraszają Was do zabawy. A teraz otwórzcie oczy i zobaczcie, dokąd się udaliśmy.

3. „Bałagan w krainie bajek”.
Udaliśmy się do krainy bajek, ale ktoś zrobił tu bałagan. Pomóżcie mi to wszystko uporządkować.
Nauczycielka czyta fragmenty bajek, dzieci mają za zadanie odgadnąć o jaką bajkę chodzi i dopasować do niej odpowiednie rekwizyty, charakterystyczne przedmioty, obrazki.
1. Dziewczynka otworzyła drzwi i weszła do sypialni.
-Babciu, dlaczego masz takie wielkie oczy?- spytała.
- Żeby Cię lepiej widzieć, moja droga- odparł wilk.
- Babciu, dlaczego masz takie wielkie uszy?- zawołała dziewczynka.
- Żeby Cię lepiej słyszeć, moja droga- odpowiedział wilk.
- A dlaczego masz takie wielkie zęby?!- dodała zdumiona dziewczynka.
- Żeby cię zjeść!- odparł wilk.

Dzieci mówią, o jaką bajkę chodzi i przynoszą odpowiednie rekwizyty: koszyczek, lekarstwa, kwiaty, postać Czerwonego Kapturka, Babci, wilka, Leśniczego.

2. Wróżka podarowała dziewczynie również kryształowe pantofelki.
- Pamiętaj, że musisz opuścić pałac, zanim wybije północ. O tej godzinie czary przestaną działać i wszystko wróci do swojej dawnej postaci- ostrzegła.
- Obiecuję, że wyjdę z balu przed północą!- powiedziała dziewczyna, żegnając się z wróżką.

Dzieci mówią, o jaką bajkę chodzi i przynoszą odpowiednie rekwizyty: różdżkę, dynię, pantofelka, postać Kopciuszka, Wróżki.

4. „Dlaczego warto czytać książki?”- metoda burzy mózgów.
Wspólne poszukiwanie odpowiedzi na pytanie.

5. „Pomóż bajkowym postaciom”
Dzieci mają za zadanie pomóc bajkowym postaciom w wykonaniu poszczególnych zadań.
- Muszą pomóc Kopciuszkowi przebrać do oddzielnych pojemników pomieszany groch z fasolą.
- Muszą wykonać z makaronu korale na bal dla Kopciuszka.

6. „Pociągiem w świat bajek”- zabawa ruchowa przy piosence.

7. Podsumowanie i zakończenie zajęć. Ocena zajęć dokonana przez dzieci.
Dzieci tworzą wspólnie w formie plakatu ocenę zajęć. Przyklejają uśmiechnięte słoneczko, w przypadku, gdy zajęcia podobały im się. Jeśli zajęcia wydały im się mało interesujące, przyklejają smutne, szare chmury.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.