X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 30267
Przesłano:

Kolorowe dni - niebieski. Scenariusz zajęć integracyjnych w grupach rewalidacyjno - wychowawczych

Scenariusz zajęć integracyjnych w grupach rewalidacyjno- wychowawczych.

Zajęcia realizowane w ramach Programu „ W świecie zmysłów- patrzę, czuję, słyszę, smakuję ”.

Termin: 23.02.2016 r.
Nauczyciel prowadzący: Agnieszka Łukasik
Temat zajęć: Kolorowe dni- niebieski.
Rodzaj zajęć: rewalidacyjno- wychowawcze.
Czas trwania zajęć: 60 min.
Liczba uczestników zajęć: max.12 ( 2-3 rewalidacyjno- wychowawcze )
Cele szczegółowe zajęć:
- dostarczanie optymalnej ilości bodźców stymulujących poszczególne zmysły ( bodźce słuchowe: dźwięki ciche i głośne, brzmienie różnych instrumentów, bodźce dotykowe: ciepła woda, piana, faktura zabawek, konsystencja pasty do zębów lub farby oraz innych pomoc wykorzystanych w pracy plastycznej, bodźce smakowe: słodka czekolada, miętowe nadzienie itp.)
- zdobywanie nowych doświadczeń zmysłowo-ruchowych
- niwelowanie lęku przed czymś nieznanym ( nieznane przedmioty, faktury, rodzaj dotyku, forma aktywności itp.)
- oswajanie z nowymi, nieznanymi lub budzącymi lęk dźwiękami, odgłosami, wrażeniami
- usprawnianie percepcji wzrokowej, dotykowej, węchowej, smakowej
- doskonalenie koordynacji wzrokowo- ruchowej
- zwiększanie sprawności motorycznej rąk
- wydłużanie czasu manipulowania przedmiotami
- rozwijanie spostrzegania
- wydłużanie czasu koncentracji uwagi
- zaspokajanie potrzeby kontaktu z drugą osobą, umożliwienie kontaktu
z rówieśnikami
- poszerzanie wiedzy o otaczającym świecie
- kształtowanie poczucia sprawstwa
-wywoływanie pozytywnych emocji.

Metody pracy: praktycznego działania, zabawowa, elementy Metody Porannego Kręgu, muzykoterapii i arteterapii
Formy pracy: zindywidualizowana
Pomoce dydaktyczne: płyta i odtwarzacz CD, lampa ledowa emitująca kolorowe światło, instrumenty dla każdego dziecka, niebieski kocyk, płyta CD zespołu Fasolki „Po co jest zima?”, niebieskie kartki formatu A4, płatki bawełniane, ścinki białej bibuły, białe piórka, biała miętowa pasta do zębów lub biała gęsta farba, wycięte z białego papieru gwiazdki, klej, płyn do kąpieli, pojemnik na ciepła wodę oraz gumowe zabawki do zabawy w wodzie, czekolada o nadzieniu miętowym
Miejsce: Sala Doświadczania Świata

Przebieg zajęć:

Powitanie: wszystkich uczestników zajęć ustawiamy ( dzieci w wózkach) lub sadzamy w kręgu, zaciemniamy pomieszczenie ( opuszczamy rolety, gasimy światła), włączamy płytę z nagraną piosenką „ Chodź, pomaluj mój świat na żółto i na niebiesko” i w tym samym czasie uruchamiamy lampę ledową emitującą kolorowe światełka, które przez cały czas trwania piosenki „tańczą’’ po ścianach zaciemnionego pomieszczenia. Podczas piosenki zachowujemy się cicho, umożliwiając dzieciom jej słuchanie i obserwowanie kolorowych światełek.
Po zakończeniu utworu, podnosimy rolety, włączamy światło i witamy się z wszystkimi dziećmi, wymieniając imię każdego z nich, podając rękę lub dotykając, głaszcząc. W miarę możliwości dzieci mogą się przywitać ze sobą nawzajem.

Zabawy z instrumentami:
- każdemu z uczestników zajęć po kolei podajemy instrument muzyczny i na melodię utworu „ Panie Janie” śpiewamy mu głośno i wyraźnie piosenkę „ Witaj ....., witaj...., jak się masz, jak się masz, wszyscy cię witamy, wszyscy cię kochamy, bądź wśród nas, bądź wśród nas”. W razie potrzeby pomagamy dziecku, z którym właśnie się witamy trzymać instrument i „ zagrać” do śpiewanej melodii. Pozostali wychowawcy włączają się w śpiewanie i granie na innych instrumentach lub angażują do grania inne dzieci. W ten sposób śpiewaną piosenką wyróżniamy każdego uczestnika zajęć, dając poszczególnym wychowankom możliwość zagrania na różnych instrumentach i zapoznania się z wywoływanymi przez nie dźwiękami
- kolejna piosenka przy której wspólnie będziemy się bawić to „ Wszyscy gramy, wszyscy gramy, teraz zagra.....( wypowiadamy wyraźnie imię konkretnego dziecka) ”- powtarzamy to dwukrotnie, w odpowiedzi wymienione dziecko samodzielnie lub z pomocą nauczyciela gra na swoim instrumencie do słów „ .....gra tralala.....gra tralala ( wypowiadamy wyraźnie imię konkretnego dziecka)”- powtarzamy to dwukrotnie w przypadku każdego uczestnika zajęć
- zabawa z niebieskim kocykiem- przykrywamy dziecko kocykiem i cichutko wszyscy razem śpiewamy mu „ cicho cicho .... ( wymieniamy imię konkretnego dziecka) śpi, dajcie mu się wyspać, cicho, cicho ... śpi dajcie mu się wyspać ”, w tym czasie cichutko gramy również na trzymanych w dłoniach instrumentach, po czym zdejmujemy kocyk i odsłaniamy dziecko śpiewając mu i głośno w tym czasie grając „ pobudka pobudka wstawać czyścić zęby, pobudka pobudka wstawać czyścić zęby!”. Dzieci mają okazję usłyszeć różnicę między dźwiękami cichymi i głośnymi.

Praca plastyczna:
Nauczyciel prowadzący mówi dzieciom: „ Zima powoli dobiega końca i czas się z nią pożegnać, na jej zakończenie przygotujemy pocztówki z zimowymi widokami, które pomogą nam o niej pamiętać przez najbliższy rok”. Do tej części zajęć przygotowujemy wcześniej pomoce, które ułatwią dzieciom pracę - białe płatki bawełniane, piórka, ścinki bibułki, gwiazdki imitujące śnieg, gęstą białą farbę lub pastę do zębów do malowania palcami oraz klej i niebieskie kartki formatu A4. Z ich wykorzystaniem pomagamy dziecku wykonać zimowy obrazem ( np. bałwanka, zimowy pejzaż ). Każdy zimowy obrazek podpisujemy imieniem dziecka, by potem przygotować z nich małą wystawę.

„Kąpiel ”w ciepłej wodzie z pianą:
Do niebieskiego plastikowego pojemnika nalewamy żelu do kąpieli i ciepłej wody, tak by wytworzona piana przykryła znajdujące się na dnie pojemnika gumowe zabawki- każde dziecko po kolei zanurza dłonie w pianie i wodzie oraz bawi się przez chwilę odnalezionymi tam zabawkami. Po zabawach w wodzie wycieramy do sucha dłonie dziecka.

Stymulacja słuchowa i smakowa:
Włączamy płytę CD zespołu Fasolki z piosenką „ Po co jest zima? ”, w trakcie jej słuchania częstujemy wszystkich uczestników zajęć kawałkami czekolady z nadzieniem miętowym, tak by miały sposobność posmakować tego ciekawego, słodko- miętowego połączenia.

Zakończenie zajęć:
Na zakończenie ponownie włączmy piosenkę „ Chodź, pomaluj mój świat na żółto i na niebiesko” ( już bez efektów świetlnych) i po jej wysłuchaniu dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w zajęciach.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.