Konspekt na lekcję plastyki w klasie IV
Temat: Gama barwna.
Cele:
Uczeń:
- Zdefiniuje terminy: gama barwna, kolor lokalny ,tonacja,
- Wymieni barwy występujące na omawianych obrazach -,,Słoneczniki” Vincenta van Gogha ,,Parasol” Francisca de Goi, ,, Martwa natura” Paula Cezanna,
- Wskaże przykłady rodzajów gamy barwnej w najbliższym otoczeniu,
- Zastosuje w działaniu plastycznym gamę barwną.
Metody:
- Pogadanka,
- Wykład
- Pokazowa,
- Ekspresji twórczej.
Formy:
- Indywidualna,
- Grupowa.
Środki dydaktyczne:
- Reprodukcje obrazów--,,Słoneczniki” Vincenta van Gogha, ,,Parasol” Francisca de Goi, ,,Martwa natura” Paula Cezanna,
- Plansza dydaktyczna-koło barw podstawowych i pochodnych.
Materiały:
- Tafle styropianu, farby plakatowe, kubki, pędzelki, gazety, ściereczki.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wstępna
1.Czynności organizacyjno-porządkowe.
a)sprawdzenie obecności
b)podział na grupy(uczniowie losują kartki w kolorach barw podstawowych i pochodnych. Stanowi to punkt wprowadzający do pogadanki na temat barw, a także do dalszej pracy)
2.Wprowadzenie-pogadanka na temat poznanych rodzajów barw.
3.Podanie uczniom tematu i celów lekcji.
4.Omówienie barw na reprodukcjach.
Faza Główna
1.Ekspresja twórcza
a)uczniowie losują tematy, które mają przedstawić w odpowiedniej gamie barwnej,
b)po wylosowaniu uczniowie w 5 grupach czteroosobowych wykonują pracę plastyczną na temat, który wylosowali,
c)nauczyciel obserwuje, doradza, dokonuje korekty,
d)po wykonaniu prac uczniowie porządkują miejsca pracy.
Faza końcowa
a))wystawa i omówienie prac, które jest podsumowanie zdobytych wiadomości
b)oceny prac nauczyciel dokona na lekcji następnej
c)Czy zajęcia były interesujące? Podsumowanie buźką uśmiechniętą lub smutną.
Opracowała:
Wioletta Zakrzewska