SCENARIUSZ „BALU OGNIA” PRZEPROWADZONEGO W DNIU 28.05.2012r.
PRZEZ NAUCZYCIELKĘ: PATRYCJĘ JANAS-STAŃCZYK.
Cele ogólne:
-integracja społeczności przedszkolnej,
-utrwalenie i podsumowanie wiadomości dotyczących żywiołu ognia,
-doskonalenie umiejętności łączenia ruchu z muzyką,uwrażliwienie na rytm.
Cele operacyjne:
Dziecko:
-prezentuje okrzyk grupowy dotyczący ognia,
-przewiduje wyniki zabawy badawczej,
-układa puzzle,
-udziela prawidłowo odpowiedzi na pytania dotyczące ognia,
-reaguje ruchem na słyszaną muzykę zgodnie z rytmem,
-ilustruje ruchem piosenki i utwory muzyczne.
Metody:
-Pedagogiki Zabawy,
-aktywnego działania,
-słowna (opis),
-oglądowa (pokaz).
Formy:
-indywidualna,
-grupowa,
-zbiorowa.
Pomoce:
-dekoracja sali;
-sprzęt nagłaśniający
-zagadki związane tematycznie z żywiołem ognia;
-rekwizyty do zabaw badawczych
-płyty CD z piosenkami związanymi tematycznie z ogniem;
-płyty CD z piosenkami z repertuaru dziecięcego;
-puzzle dla każdej grupy
-kolorowanki związane z żywiołem ognia dla każdej z grup
Przebieg imprezy:
1.Powitanie grup przez prowadzącego. Zaproszenie do wspólnej zabawy.
2.Powitanie wzajemne przez prezentacje przygotowanych wcześniej okrzyków związanych z żywiołem ognia.
3.Zabawa muzyczno-ruchowa do piosenek harcerskich pt „Ogień” i „Płonie ognisko”.
5.Zagadki o żywiole ognia dla dzieci starszych.
6.Zabawy badawcze- przewidywanie i obserwacja wyniku doświadczenia:
Grupy młodsze:
Nauczyciel zapala świecę. Słucha propozycji dzieci, jak ją zgasić.
1. Zdmuchuje – wyciągnięcie wniosku, że podczas dmuchania płomień świecy „wygina się”, co może być przyczyną pożaru.
2.Nakrywa świecę słoikiem. Płomień gaśnie.
Grupy starsze:
Nauczyciel prowadzący pokazuje różne łatwopalne materiały: olej, rozpuszczalnik, spirytus, pastę do butów, pastę do podłogi,benzynę – dzieci wyjaśniają, co to znaczy, że materiały są łatwopalne.
Pudełko z niewielką ilością pasty do butów kładzie na odpowiedniej podstawie i podpala. Płonącą pastę nakrywa wieczkiem lub metalową pokrywą, co powoduje jej ugaszenie.
Wniosek: Ogień gasł przy braku dostępu tlenu.
Należy bardzo uważać, aby nie zaprószyć ognia w pobliżu materiałów łatwopalnych.
Nauczyciel do naczynia z wodą wlewa trochę oleju. Miesza, a dzieci obserwują, co się dzieje z olejem w połączeniu
z wodą. Olej pozostaje na powierzchni wody.
Nie rozpuszcza się w niej.
Wniosek: Płynów łatwopalnych nie gasi się wodą. Gasi się je przez odcięcie dostępu tlenu, np.: zasypanie piaskiem,
nakrycie kocem gaśniczym.
7.Zabawy muzyczno-ruchowe do piosenek z repertuaru dziecięcego.
8.Zagadki związane z ogniem dla dzieci młodszych.
9.Tańce grupowe z inscenizacją ruchową do piosenek E.Farny „Ogień we mnie” oraz The Doors „Light My Fire”
10.Konkurs na poziomach „Układamy puzzle”.
11.Zabawy muzyczno-ruchowe do piosenek z repertuaru dziecięcego.
12.Podziękowanie za wspólną zabawę,pożegnanie dzieci. Prezentacja okrzyków i puzzli wykonanych przez dzieci. Urządzenie wystawki w szatni.