Numer: 30244
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Obrazki z figur geometrycznych - scenariusz zajęć 4-5-latków

Cel główny:utrwalenie znajomości figur geometrycznych

Cele operacyjne: -rozpoznaje i nazywa figury geometryczne
- przelicza elementy
- utrwala poznane kolory
- bierze udział w zabawie ruchowej
- współpracuje w zespole

Metody: słowna - rozmowy, instrukcje
Czynna: zadań stawianych dzieciom

Formy: indywidualna, grupowa, zbiorowa

Środki dydaktyczne: kolorowe figury geometryczne różnej wielkości, cztery koszyczki, wiersz M. Platy pt. "Pajacyk", kartony, ołówki, kolorowe kredki, płyta z muzyką


Przebieg:
1. Powitanie w kole: "Wszyscy są, witam Was, zaczynamy - już czas! Jestem ja, jesteś Ty. Raz, dwa, trzy!"

2. Uważne wysłuchanie wiersza M. Platy pt. "Pajacyk"
Hop- rączki w górę,
Hop- rączki w dół
Co to za dziwny, skaczący stwór?
Jest koło, kwadrat,
Prostokąt jest śliczny.
To nasz pajacyk geometryczny.
Głowa okrągła jest jak piłeczka.
A na tej głowie trójkątna czapeczka.
Kwadrat to brzuszek.
Oczy i nosek okrągłe jak groszek.
Nogi pajaca- prostokąciki.
Na nich z kwadratów małe buciki.
Figur przeróżnych ułóż kilka
I już jest pajacyk co skacze jak piłka.

Dzieci po kolei przywieszają poszczególne figury i powstaje pajacyk. Następnie przeliczają z ilu figur jest zbudowany.

3. Zabawa "Robimy porządki"
Dzieci otrzymują cztery koszyczki i pojemnik z figurami. Mają za zadanie uporządkować figury według kształtu.

4. Zabawa ruchowa "Znajdź figurę"
Dzieci biegają po sali w różnych kierunkach. Na znak n-la szukają w sali przedmiotów w kształcie pokazanej figury.

5. Zadanie w zespołach. Dzieci dobierają się w czteroosobowe grupy i mają za zadanie wspólnie ułożyć z figur geometrycznych ciekawą konstrukcję. Po zakończonej pracy następuje prezentacja budowli.

6. Zabawa "Kolorowe pociągi"
Dzieci losują emblematy w kształcie prostokąta w czterech kolorach (czerwony, zielony, niebieski i żółty). Następnie poruszają się po sali w rytm muzyki, a gdy ta ucichnie , ustawiają się w pociągach według kolorowych emblematów. Zabawę powtarzamy kilkukrotnie.

7.Praca przy stolikach. Dzieci odrysowują figury geometryczne na kartkach tak, aby powstał ciekawy figurowy obrazek. Następnie kolorują starannie całą pracę.

8. Omówienie prac i wystawa.

9. Zakończenie zajęć.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.