SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASIE III
Temat: Doskonalenia umiejętności mnożenia i dzielenia przez 6,7,8,9 w zakresie 100.
Powiązanie z wcześniejsza wiedzą:
wykorzystanie umiejętności mnożenia i dzielenia przez 6,7,8,9 w zakresie 100.
Cele sformułowane w języku ucznia:
Na zajęciach będziecie rozwiązywać matematyczne łamigłówki, ćwicząc w ten sposób mnożenie i dzielenie w zakresie 100.
NACOBEZU:
- prawidłowo wykonasz w pamięci 18 przykładów mnożenia przez 6,7,8,9 w zakresie 100;
- prawidłowo wykonasz w pamięci 18 przykładów dzielenia przez 6,7,8,9 w zakresie 100;
PRZEBIEG ZAJĘĆ
I Wprowadzenie do tematu
- Podanie tematu, celu lekcji i NACOBEZU. Powieszenie informacji na tablicy.
- Rachunek pamięciowy - Łańcuszek działań - uczniowie podnoszą wyniki na kartoniku.
II Ćwiczenia w rozwiązywaniu zadań
1. Mnożenie liczb przez 6,7,8,9 w zakresie 100.
ZADANIE 1 - MNOŻENIE
Oblicz działania. Podane litery zapisz obok odpowiednich wyników. Odczytaj hasło.
6•2 =
6•8 =
3•7=
8•2=
7•6=
6•9=
4•8=
7•5=
9•3=
8•8=
J N N R E D E A S CH
12
64
35
21
54
42
16
27
32
48
J
(Informacją zwrotną jest poprawnie ułożone hasło. Wspólne sprawdzenie przez głośne odczytanie wyników. Uczniowie otrzymują 1 punkt za każdy dobrze wykonany przykład. Uczniowie zliczają punkty i wpisują ich ilość w okienko)
2. Dzielenie liczb przez 6,7,8,9 w zakresie 100.
ZADANIE 2 – DZIELENIE
Oblicz działania i wpisz wyniki w tabelkach.
☺ ☺:6
12
24
30
☺ ☺:9
72
45
81
☺ ☺:7
49
28
56
(Uczniowie samodzielnie rozwiązują zadanie. Ocena koleżeńska – zamiana kartek i wspólne sprawdzenie przez odczytanie głośno wyników. Obliczenie ilości prawidłowo rozwiązanych przykładów – 1 punkt za każdy przykład. Wpisanie uzyskanych punktów w okienko.)
ZADANIE 3 – DZIELENIE
Pokoloruj liczby podzielne:
-przez 6 na żółto, - przez 7 na zielono,
- przez 8 na niebiesko, - przez 9 na czerwono.
30
14
40
22
81
49
64
45
12
(Informacją zwrotną jest poprawnie pokolorowany wzór. Wspólne sprawdzenie przez głośne odczytanie rozwiązania. Uczniowie otrzymują 1 punkt za każdy dobrze wykonany przykład. Uczniowie zliczają punkty i wpisują ich ilość w okienko)
3. Mnożenie liczb przez 6,7,8,9 w zakresie 100.
ZADANIE 4 – MNOŻENIE
Oblicz i pokoloruj śnieżynki na których wynik jest równy liczbie wpisanej
w środku chmurki.
(Ocena koleżeńska – zamiana kartek i wspólne sprawdzenie przez odczytanie głośno wyników . Obliczenie ilości prawidłowo rozwiązanych przykładów – 1 punkt za każdy przykład. Wpisanie uzyskanych punktów w okienko.)
III Podsumowanie
1. Uzupełnienie Karty oceny – wpisanie zdobytych punktów za poszczególne zadania. Zsumowanie punktów za zadania na mnożenie i oddzielnie za dzielenie. Omówienie uzyskanych wyników w odniesieniu do NACOBEZU. Rozdanie zadań do dodatkowych ćwiczeń.
KARTA OCENY
ZADANIE 1
MNOŻENIE
ZADANIE 4
MNOŻENIE
RAZEM
ZADANIE 2
DZIELENIE
ZADANIE 3
DZIELENIE
RAZEM
PUNKTACJA
18 – 14 punktów - bardzo dobrze mnożysz/dzielisz
13 – 9 punktów - potrafisz dobrze liczyć, ale musisz jeszcze poćwiczyć mnożenie/dzielenie
8 – 0 punktów - rozwiązujesz niektóre przykłady, ale nie znasz jeszcze tabliczki mnożenia/dzielenia. Musisz dużo ćwiczyć mnożenie/dzielenie
IV Zadanie domowe
Rozdanie karty pracy ksero i przedstawienie NACOBEZU do pracy domowej.
NACOBEZU – Poprawnie oblicz wyniki i starannie pokoloruj obrazek.