Scenariusz lekcji muzyki w klasie II c ( edukacja wczesnoszkolna)
Temat: ,,Kurczak Walery”- czyli przepis na piosenkę z akompaniamentem.
Cel główny:
- rozwijanie umiejętności wokalnych
- kształcenie słuchu muzycznego
- kształcenie poczucia rytmu
- pobudzanie wrażliwości muzycznej i estetycznej
Cele szczegółowe
- uważnie słucha piosenki
- rozumie tekst piosenki
- rytmicznie wypowiada fragmenty tekstu
- uczestniczy aktywnie w zbiorowym śpiewie i zabawie muzyczno-ruchowej
- powtarza i zapamiętuje akompaniament perkusyjny do piosenki
- rozumie budowę piosenki ABA
- rysuje lub maluje ,,własne wrażenia” na zakończenie zajęć.
Metody pracy:
- podająca: objaśnienie, instrukcja słowna
- eksponująca: pokaz
- praktyczna: ćwiczenia i zadania stawiane do wykonania
Formy pracy:
- zbiorowa, grupowa, indywidualna.
Pomoce dydaktyczne:
- tekst piosenki, instrumenty perkusyjne, instrument klawiszowy lub płyta CD
(z nagraniem), kartka ilustrująca wiersz i obrazek, kartki, kredki lub farby.
Przebieg zajęć:
- N. prezentuje piosenkę z akompaniamentem własnym lub z płyty.
- U. opowiadają treść piosenki,
- powtarzają rytmicznie wybrane fragmenty tekstu,
- śpiewają piosenkę.,
- dobierają wg upodobania własne instrumenty perkusyjne lub szkolne,
- uczą się akompaniamentu rytmicznego,
- dzielą się na dwie grupy: śpiewającą i grającą,
- prezentują piosenkę zespołowo,
- N. przypomina o tym, że piosenki mają swoją budowę np. ABA(A zwrotka, B refren),
- na melodię zwrotki podnoszą prawą rękę, a refrenu klaszczą w dłonie,
- N. proponuje zabawę pt ,,Afera”:
- wybrana dziewczynka prezentuję ,,MAMĘ KURĘ”, a chłopczyk ,,PSA KUNDLA”
- pozostałe dzieci są kurczaczkami, które swobodnie spacerują po trawie,
- na umówiony sygnał pies kundel atakuje kurczątka, a mama kura zwołuje je do siebie.
- Na zakończenie zajęć uczniowie rysują lub malują farbami wrażenia z lekcji.
Opr. Joanna Chyłek
Autor wiersza Agnieszka Frączek ,,Kurczak Walery”