KONSPEKT
Termin realizacji: 14.05.2015r.
Zespół Szkół Specjalnych w Raciborzu
Temat ośrodka tygodniowego: Maj wokół nas.
Temat ośrodka dziennego: Kwitnący sad.
Miejsce zajęć: sala lekcyjna
Uczestnicy: uczniowie klasy 1/2Z z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym i znacznym
Nauczyciel prowadzący: Maria Cwik
Cel ogólny:
- Zapoznanie uczniów z wyglądem sadu oraz rolą owadów w zapylaniu kwiatów.
Cele operacyjne:
Wiedza:
- uczeń wie, jak wygląda wiosenny sad
- uczeń wie, jak powstaje owoc
- uczeń wie, jaka jest rola owadów w zapylaniu
- uczeń zna nazwy owadów , które zapylają rośliny
- uczeń zna nazwy drzew i krzewów owocowych
- uczeń odpowiada na zadawane pytania
Umiejętności:
- uczeń potrafi opisać słowie wiosenny sad
- uczeń potrafi ułożyć obrazek z pociętych elementów;
- uczeń układa ilustrację przedstawiającą etapy powstawania owocu
- uczeń wymienia nazwy owadów, które zapylają rośliny
- uczeń słucha tekstu zaproszenia „ Jej wysokość Wiosna” i potrafi udzielić odpowiedzi na pytania
- uczeń potrafi podać nazwy drzew i krzewów owocowych
- uczeń przelicza konkrety w zakresie 5 przy pomocy liczebników porządkowych
- uczeń bierze udział w ćwiczeniach na zasadach określonych przez nauczyciela
Metody:
- oparte na słowie: pogadanka, rozmowa, opis, odpowiedzi na pytania;
- oparte na obserwacji: filmik
- praktycznego działania: samodzielne układanie ilustracji, klasyfikowanie drzew i krzewów,
Formy pracy:
- indywidualna jednolita i zróżnicowana
- zbiorowa jednolita
Środki dydaktyczne:
- ilustracje sadu, ilustracja budowy kwiatu, puzzle z pociętych obrazków- sad, filmik przedstawiający zapylanie kwiatów, karty pracy- w jaki sposób powstaje owoc, ilustracje drzew i krzewów( jabłoń, grusza, śliwa, wiśnia, czereśnia, porzeczka, agrest) tekst zaproszenia „ Jej Wysokość Wiosna”, historyjka obrazkowa, klej,
Przebieg zajęć
1) Wprowadzenie do tematu zajęć.
Wspólne ułożenie puzzli przedstawiających sad. Na dzisiejszych zajęciach porozmawiamy o sadzie i roli owadów w zapyleniu kwiatów.
Zapis tematu, indywidualne ułożenie obrazka- sad.
Wyjaśnienie pojęcia sad.
- Jak wygląda sad wiosną?
- Jakie kolory mają kwiaty drzew owocowych?
- Czy ilustracje w pełni oddają piękno kwitnących sadów?
- Czego nie możemy poczuć, oglądając tylko zdjęcia?
- Czego nie możemy usłyszeć?
- Dlaczego pszczoły i inne owady tak chętnie przylatują do sadu?
- Co oznacza słowo zapylenie?
2. Przypomnienie budowy kwiatu.
Na tablicy ukazuje się rysunek kwiatu. Uczniowie i zaznaczają odpowiednio poszczególne elementy tulipana.
3. Proces zapylania kwiatów- filmik
Omówienie etapu tworzenia się owoców. Owady zbierają nektar i przenoszą pyłek na róże kwiaty. W te sposób zapylają je. Płatki wkrótce opadną i uschną pręciki. Słupek rozroście się i powstanie owoc.
Ułożenie ilustracji przedstawiającej etapy tworzenia owoców.
4. Rozmowa kierowana na temat sposobów zapylania, np: przez wiatr i owady zbierające nektar. Wyszczególnienie czterech nazw owadów( pszczoły, trzmiele, motyle, muchy), które zapylają kwiaty.
5. Czytanie tekstu zaproszenia „ Jej Wysokość Wiosna”
Nauczycielka czyta tekst. Po przeczytanym tekście uczniowie odpowiadają na pytania:
- Na co zaprasza Wiosna?
- Kto jest zaproszony?
- Kiedy i gdzie odbędzie się impreza?
- Jaki konkurs jest przewidziany w programie imprezy?
5. Obserwacja ilustracji przedstawiających drzewa owocowe i krzewy- rozpoznawanie i nazywanie. Dzielenie na kategorie drzewa, krzewy ( jabłoń, śliwa, grusza, wiśnia, czereśnia, morela, porzeczka, agrest, malina)
6. Podsumowanie wiadomości o sadzie z zwróceniem uwagi na rolę owadów, oraz odpowiednie dbanie o sad.
7. Kolorowanie historyjki obrazkowej. Przeliczanie porządkowe i numerowanie w zakresie 6. ( kontynuacja na kolejnej lekcji)
8. Ocena aktywności uczniów.