"Legenda o Złotej Kaczce" - kojarzenie widzianej ilustracji ze słyszanym tekstem (historyjka obrazkowa)- zajęcia hospitowane dla czterolatków
Scenariusz zajęć dydaktycznych w grupie 4-latków
Tematyka tygodniowa: Warszawa i Kraków.
Temat dnia: „Legenda o Złotej Kaczce”- kojarzenie widzianej ilustracji ze słyszanym tekstem (historyjka obrazkowa) oraz wykonanie pracy plastycznej (wyklejanie) inspirowanej legendą.
Cel:
kształtowanie umiejętności wspólnego podejmowania określonych zadań i rozwiązywania problemów w toku ich realizacji
Metody:
m. czynne: m. zadań stawianych dziecku
m. percepcyjne: m. obserwacji i pokazu
m. słowne: m. rozmowy, m. żywego słowa, objaśnienia i instrukcje
Formy:
zbiorowa
indywidualna
Środki dydaktyczne: ilustracje do historyjki obrazkowej, żółty papier, gazety, niebieska farba, klej, karty pracy, 2 obręcze, pudło z okrągłymi klockami
Przebieg zajęcia:
o Rozmowa kierowana wprowadzająca w temat dnia- nauczyciel pyta dzieci o jakich miastach Polski rozmawiali w tym tygodniu. Mówi, że w dzisiejszym dniu będą kontynuować „wędrówkę” po stolicy Polski, którą obecnie jest... (dzieci podają nazwę). Przy okazji przypominają, jak nazywa się poprzednia stolica.
o Nauczyciel zaprasza wszystkie dzieci do wysłuchania „Legendy o Złotej Kaczce” (opowiadanie J. Laskowskiego), zwracając jednak uwagę na konieczność zachowania ciszy podczas słuchania, co będzie sprzyjać skupieniu uwagi i zapamiętywaniu wydarzeń w legendzie. (zadaniem dzieci po wysłuchaniu legendy jest umiejętność odpowiedzi na pytanie: Co przydarzyło się głównemu bohaterowi historii? Co postanowił zrobić Kasperek?)
o Nauczyciel czyta legendę. Po określonych fragmentach utworu, pyta dzieci co według nich mogło wydarzyć się dalej, bądź jaką decyzję podjął Kasperek?
o Po wysłuchaniu legendy dzieci udzielają odpowiedzi na pytania:
- Jak nazywał się główny bohater?
- Kogo spotkał podczas swojej wędrówki?
- Czy poszukiwania Kaczki były proste? Dlaczego?
- Co Kaczka powiedział Kasperkowi?
- Czy Kasperek posłuchał Kaczki? Co zrobił? Czy żałował swojej decyzji?
o Nauczyciel prezentuje ilustracje, przedstawiające wydarzenia z wysłuchanej legendy. Dzieci przyglądają się im uważnie, omawiają co na poszczególnych obrazkach się dzieje, a następnie wspólnie zastanawiają się w jakiej kolejności należy ułożyć ilustracje, by stworzyć historyjkę obrazkową do „Legendy o Złotek Kaczce”. Na tablicy z przyczepionymi numerami- 1, 2, 3, 4- dzieci przy pomocy nauczyciela umieszczają ilustracje we właściwej kolejności.
o Po pomyślnym ułożeniu historyjki dzieci przystępują do wykonania pracy plastycznej „Moja Złota Kaczka”- przygotowaną grafikę wyklejają wydzieranką z gazet (loch) i żółtego papieru (kaczka) oraz wyznaczony fragment pracy (jeziorko) malują palcami umoczonymi farbie.
o „Grosik w skarbcu”- drużynowa zabawa ruchowa w formie wyścigów- bieg na koniec dywanu- wzięcie jednego grosika ze skarbca (okrągłe klocki umieszczone w pudle)- powrót do rzędu i pozostawienie „grosika” w przygotowanej obręczy (sakiewka „ubogiego”)- nawiązanie w zabawie ruchowej do treści legendy.