SCENARIUSZ ZAJĘĆ „Skąd się bierze mleko?”
Cele:
Uczeń:
uważnie słucha opowiadania i ogląda zdjęcia
z uwagą ogląda wyświetlany film edukacyjny
opisuje drogę mleka od krowy do kartonika/sklepu
rozwiązuje zadania w kartach pracy
współpracuje w grupie z zachowaniem szczególnej ostrożności
Metody:
metody podające – opowiadanie
metody eksponujące – film edukacyjny
metody praktyczne – metody ćwiczebne
Formy:
indywidualna
zbiorowa
Przebieg zajęć:
1.Wysłuchanie przez uczniów krótkiego opowiadania „Skąd się bierze mleko w sklepie?”, pokaz zdjęć multimedialnych
Wiosną, latem i jesienią, na wiejskiej łące, którą nazywamy pastwiskiem, pasą się krowy. W ich wymionach powstaje mleko. Na noc krowy wracają do obory. Codziennie rano i wieczorem gospodarz przystępuje do dojenia krów. Kiedyś robił to ręcznie i nie było to łatwe zadanie. Dzisiaj ma elektryczne dojarki, które ułatwiają mu pracę. Ściągają mleko z wymion krowy i rurkami odprowadzają je do przygotowanych wcześniej dużych pojemników. Pojemniki z mlekiem jadą do mleczarni. Tam odbywa się pewien tajemniczy proces. Gdy się ten proces zakończy, mleko jest rozlewane do takich opakowań,
w których możemy je potem kupować. Teraz następuje załadunek mleka i transport do sklepów. Tam sprzedawca ustawia mleko na półkach, gdzie każdy kupujący może je łatwo znaleźć.
2.Prezentacja filmu „Jak powstaje mleko”
3.Droga mleczna od krowy do sklepu – numerowanie ilustracji
i odpowiadających im podpisom.
(karty pracy 1)
4.Rozwiązywanie tekstu – podkreślenie prawidłowej odpowiedzi.
(karty pracy 2)
5.Wspólne tworzenie smakowych twarożków z dodatkiem warzyw. Degustacja i poczęstunek.
(twarożek, szczypiorek, rzodkiewka, jogurt, cebula, pomidor, talerze, nożyki, tacki)