Scenariusz zajęć „Warzywa i owoce w szkole”
Cele:
Uczeń:
wymienia zalety spożywania warzyw i owoców
zna konsekwencje nieprawidłowego odżywiania się
wymienia dobre nawyki żywieniowe
uzasadnia, dlaczego niezdrowe przekąski spożywane w dużych ilościach są szkodliwe dla zdrowia
wykonuje sałatkę zgodnie z zaleceniami nauczyciela
przestrzega zasad higieny
przestrzega zasad bezpieczeństwa podczas wykonywania sałatki
słucha piosenkę a następnie śpiewa ją razem z rówieśnikami
Metody:
metody aktywizujące – mapa mentalna (pojęciowa), rybi szkielet
metody waloryzacyjne – ekspresyjne
metody oparte na praktycznej działalności uczniów
metody oparte na słowie - rozmowa
muzyka i piosenka
Formy:
indywidualna
zbiorowa
Przebieg zajęć:
1.Dlaczego warto jeść owoce i warzywa?
Uczniowie wymieniają zalety spożywania warzyw i owoców, zapisywanie wypowiedzi na kolorowym arkuszu papieru
2.Jak jemy, tak żyjemy – dobre i złe nawyki żywieniowe
Uczniowie wymieniają złe nawyki żywieniowe i konsekwencje nieprawidłowego spożywania posiłków. Następnie wymieniają dobre nawyki żywieniowe i korzyści dla zdrowia.
3.Chipsy i czekolada to ciężka dla brzucha sprawa
Uczniowie na podstawie własnych doświadczeń wypowiadają się, dlaczego chipsy i czekolada spożywane w dużych ilościach są szkodliwe dla zdrowia. Nauczyciel uzupełnia wypowiedzi dzieci.
4.Piosenka Witaminki, witaminki.
Słuchanie piosenki Witaminki, witaminki, następnie wspólne śpiewanie.
5.Przygotowanie i degustacja owocowej surówki.
Uczniowie samodzielnie myją, obierają i kroją owoce, mieszają wszystkie składniki. Po wykonaniu pracy – sprzątanie stanowisk. Wspólna degustacja.
*************
Scenariusz zajęć „Warzywa i owoce w szkole”
Cele:
Uczeń:
określa, w jaki sposób można spożywać warzywa
wie, skąd biorą się bakterie na dłoniach
wie, dlaczego tak ważne jest mycie rąk
umie prawidłowo myć ręce
wie, jakie produkty spożywcze są niezbędne w diecie młodego człowieka
potrafi wymienić warzywa i owoce zastępujące słodkie przekąski
wykonuje sok zgodnie z zaleceniami nauczyciela
przestrzega zasad higieny
przestrzega zasad bezpieczeństwa podczas wykonywania soku
Metody:
metody waloryzacyjne – ekspresyjne
metody oparte na praktycznej działalności uczniów
metody oparte na słowie - rozmowa
metody projektów – prezentacja
metody oparte na obserwacji
Formy:
indywidualna
zbiorowa
Przebieg zajęć:
1.Do gryzienia, chrupania i gotowania, czyli jak jeść warzywa?
Nauczyciel prezentuje prawdziwe okazy warzyw, zadaniem uczniów jest określenie, w jaki sposób można je spożywać (surowe, gotowane).
2.Zarazkowa mapa dłoni
Rozmowa o bakteriach znajdujących się na dłoniach. Uczniowie podają, skąd się biorą zarazki i bakterie i dlaczego tak ważne jest mycie rąk. Nauczyciel prezentuje środki myjące dłonie przeznaczone dla dzieci. Nauka prawidłowego mycia rąk.
3.Dieta dzieciaka
Nauczyciel pokazuje produkty spożywcze, niezbędne
w codziennej diecie dziecka. Wspólne omówienie korzyści spożywania „zdrowych” produktów.
4. Zdrowe zamienniki – prezentacja
Prezentcja multimedialna, z której uczniowie dowiadują się, jakie warzywa i owoce mogą zastąpić słodkie przekąski (np. batony, wafelki, żelki)
5.Robimy i pijemy sok z marchwi i jabłek
Uczniowie obierają surowe owoce i warzywa, kroją je na mniejsze kawałki. Przy pomocy sokowirówki ronią sok warzywno – owocowy (z pomocą nauczyciela).
Po uporządkowaniu miejsc pracy, wspólna degustacja.