SCENARIUSZ ZAJĘĆ „Mleko i przetwory mleczne”
Cele:
Uczeń:
poprawnie odgaduje zagadki o mleku
odczytuje rymowankę cicho i głośno
wymienia produkty spożywcze otrzymywane z mleka
wypowiada się na podany temat
ocenia znaczenie mleka w życiu człowieka
wykonuje zadanie w kartach pracy
wybiera produkty mleczne spośród innych, tworzy wystawę klasową
wykonuje pracę plastyczną dowolną techniką
Metody:
metody praktyczne – metody ćwiczebne, metody realizacji zadań wytwórczych
metody aktywizujące – burza mózgów
metody podające – pogadanka, rozmowa
Formy:
indywidualna
zbiorowa
Przebieg zajęć:
Wprowadzenie do tematu zajęć - odgadywanie przez uczniów zagadek
o mleku.
Dobre ma zwyczaje,
Mleko ludziom daje. (krowa)
Zwykle bywa w sklepie,
w kostkach sprzedawane.
Będzie nim pieczywo
w mig posmarowane. (masło)
Jest dziurawy, lecz tych dziurek
nigdy nie łatamy.
My kroimy go w plasterki
i z chlebem zjadamy. (ser)
Jest białe i pyszne,
Krówka nam je daje,
Pij je już od rana
Zdrowy wtedy będziesz (mleko)
Czytanie kociej rymowanki:
Kocia Rymowanka
Kota mam na punkcie mleka
Szklanka, kubek, nawet rzeka!
Miłość wielka ma do sera
Już od rana mnie pożera.
Kiedy słonko jest wysoko
Jogurt, kefir – też są spoko.
Urokliwa jest maślanka
Dana do drugiego danka.
Zanim ząbki swe umyję,
Koktajl mleczny chętnie piję.
Przyśni mi się kapka mleczka,
Kubek, szklanka, nawet rzeczka.
Rozmowa na temat mleka i jego przetworów: skąd pochodzi mleko, dlaczego dzieci powinny spożywać mleko i przetwory mleczne, jaki ważny składnik zawiera mleko.
Uczniowie spośród opakowań po produktach spożywczych wybierają produkty mleczne, stworzenie kącika „Mleczna Kraina”.
Praca plastyczna - wykonanie portretu kota dowolną techniką, wykorzystując gotowy element.