Scenariusz zajęć: Bezpieczna droga do szkoły
Cele:
- kształtowanie właściwych nawyków zachowania w ruchu drogowym
- utrwalenie zasad bezpiecznego poruszania się po drogach pieszo
- zapoznanie z wybranymi znakami drogowymi, sygnałami świetlnymi i dźwiękowymi
- propagowanie idei noszenia elementów odblaskowych
Metody:
- metody asymilacji wiedzy – pogadanka
- metody praktyczne – metody ćwiczebne, metody realizacji zadań wytwórczych
- metody waloryzacyjne – metody ekspresyjne
- metody oparte na obserwacji – pokaz
- metody aktywizujące – praca w zespole
Formy:
- indywidualna
- grupowa
- zbiorowa
Przebieg zajęć:
1.Powitanie, przedstawienie tematu zajęć.
2.Analiza wiersza Wandy Chotomskiej „Gdy zamierzasz przejść ulicę”(fragment)
Każdy uczeń nawet mały,
Zna na pamięć uliczne sygnały
I odróżnia na ulicach
Wszystkie znaki na tablicach.
Gdy widzimy, że kolega pędzi
i na jezdnię wbiega, to wołamy:
- Wracaj kłusem,
bo nie jesteś autobusem!
Tych, co się czepiają wozów,
w mig bierzemy pod swój dozór.
Złapmy ich za mankiet spodni
i krzyknijmy: - Marsz na chodnik!
Gdy na jezdni nam się zdarzy
Ujrzeć piłkę i piłkarzy,
To wołamy bez obawy:
- Jezdnia nie jest do zabawy!
Gdy ujrzymy czytelnika,
Co na jezdnię zszedł z chodnika,
Zawołamy doń z daleka:
- Jezdnia to nie biblioteka!
Do tramwaju nie skacz w biegu
i powstrzymaj swych kolegów,
Jeśli skoki chcą trenować,
Na boisko ich zaprowadź!
Dzwonek dzwoni, więc do klasy
Wskakujemy zgrabnym kłusem
I z chodzenia po ulicach
dostajemy piątkę z plusem!
Na jakie problemy zwraca uwagę autorka wiersza?
3.Dzieci opowiadają o swojej drodze do szkoły, o niebezpiecznych miejscach, które stanowią zagrożenie dla dzieci. Udzielanie odpowiedzi na pytania:
- jakie niebezpieczne miejsca możecie spotkać w drodze do szkoły?
- czy można przechodzić przez drogę tuż przed pojazdem?
- czy wolno wyjść zza samochodu i przejść przez drogę?
- co czuwa nad tym, aby ruch w mieście był bezpieczny?
- jak wygląda sygnalizator świetlny dla pieszych, rowerzystów i kierowców?
- co oznaczają kolory świateł?
- dlaczego odblaski są tak ważne? Jaki jest ich cel?
4.Omówienie elementów ulicy (jezdnia, pas ruchu, chodnik, przejście dla pieszych)
5.Omówienie wybranych znaków drogowych.
6.Nauka wiersza Wandy Chotomskiej „Gdy zamierzasz przejść ulicę” (fragment)
Gdy zamierzasz przejść przez ulicę
Musisz poznać tajemnicę
Na chodniku przystań bokiem
Popatrz w lewo bystrym okiem
Skieruj w prawo wzrok sokoli
Znów na lewo spójrz powoli
Jezdnia wolna – więc swobodnie
Mogą przez nią przejść przechodnie.
7.Obserwacja ruchu ulicznego w pobliżu szkoły, zwrócenie uwagi na jezdnię, chodnik, pobocze, przejście dla pieszych, sygnalizację świetlną.
8.Zadanie domowe – dzieci wykonują pracę plastyczną (dowolna technika) na temat: Bezpieczna droga do szkoły