Konspekt zajęć otwartych prowadzonych dnia 19.05.2015r.
w Gminnym Przedszkolu w Brzeznej
Temat : Mali ogrodnicy sadzą kwiaty w przedszkolu – poznajemy pracę ogrodnika.
(zajęcia w ramach projektu edukacyjnego z zakresu edukacji przyrodniczej)
Grupa – dzieci 3 i 4 – letnie,
Prowadzący zajęcia – mgr Izabela Skoczeń
Cele główne:
- zapoznanie z pracą ogrodnika oraz nazwami narzędzi ogrodniczych,
- zachęcanie do samodzielnego sadzenia kwiatów, poznanie sposobów pielęgnacji roślin,
- rozwijanie aktywności ruchowej oraz myślenia twórczego
Cele szczegółowe:
dziecko:
- odpowiada na pytania nauczyciela,
- rozwiązuje zagadki,
- nazywa narzędzia ogrodnicze,
- nazywa części rośliny,
- dzieli nazwy na sylaby,
- prawidłowo przelicza sylwety kwiatów,
- nazywa wybrane czynności ogrodnika i naśladuje je,
- nazywa wybrane kwiaty :aster, cynia, aksamitka, pelargonia, surfinia,
- wymienia co jest potrzebne roślinom by rosły,
- sadzi sadzonki kwiatów na rabatkach i w donicach,
Metody:
słowna: rozmowa, opis
oglądowa: obserwacja, pokaz
czynna: zadań stawianych dzieciom do wykonania, ćwiczeń utrwalających poznane wiadomości
Formy pracy:
- zbiorowa jednolita,
- indywidualna jednolita;
Środki dydaktyczne:
ilustracja ogrodnika i taczki, list od ogrodnika, koperty ponumerowane z zadaniami do wykonania, ilustracje narzędzi ogrodniczych, fotografie kwiatów oraz rośliny kwiatowej
z wyszczególnionymi jej częściami , sylwety kwiatów, duży arkusz zielonego bristolu
z zaznaczonymi czterema rabatami i konewkami ze znakiem (trójkąt, koło, kwadrat, prostokąt) tamburyno, historyjka obrazkowa przedstawiająca pracę ogrodnika, konewki, sadzonki i nasiona kwiatów, ziemia, łopatki, donice i doniczki dla każdego dziecka, łyżki plastikowe, chusta animacyjna, sylweta papierowa kwiatu z napisem "Czego roślina potrzebuje do wzrostu?" oraz kolorowe płatki z kartonu, magnetofon
i nagrania muzyki do zabaw, klej, szary papier, puzzle kwiatowe (trzyelementowe puzzle rośliny kwiatowej: korzeń, liście, kwiat, przezroczyste pudełko z ziemia do której z brzegu wsadzone sadzonki kwiatów.
PRZEBIEG ZAJĘCIA:
1. Czynności organizacyjno –porządkowe
2. Zabawa na powitanie do piosenki Krasnoludek.
3. Odsłonięcie postaci ogrodnika z taczkami pełnymi zadań, odczytanie listu od ogrodnika
Drogie dzieci!
Jestem ogrodnikiem, pracuję w ogrodzie
i bardzo się cieszę, że do was przychodzę
Dzisiaj zadania dla Was przygotowałem postarajcie się je po kolei wykonać
I proszę Was nie sprawcie mi zawodu.
ZADANIE 1
NAZYWANIE NARZĘDZI OGRODNIKA DZIELENIE NAZW NA SYLABY
Różne narzędzia na tablicy widzicie
Teraz je nazwijcie, a ich nazwy na sylaby podzielicie.
ZADANIE 2
UKŁADANIE HISTORYJKI OBRAZKOWEJ, NAZYWANIE CZYNNOŚCI OGRODNIKA
Obrazki na dywanie obejrzyjcie,
Po kolei ułóżcie i prawidłowo czynności wykonywane przez ogrodnika nazwijcie.
Wtedy ogrodnik będzie zadowolony
A każdy przedszkolak
Na zakończenie zajęć nagrodzony.
ZADANIE 3
ZABAWA RUCHOWO - NAŚLADOWCZA
Wszyscy się teraz pobawimy
I w ogrodnika kogoś zamienimy.
Wy czynności ogrodnika obserwujcie
I to co robi naśladujcie.
ZADANIE 4
ZABAWA DYDAKTYCZNA KWIATY NA RABATKACH, PRZELICZANIE
I DEKODOWANIE
Na moich rabatkach dziś wielkie zamieszanie
Bo wszystkie kwiaty opuściły mieszkanie.
Weście kwiatka do ręki i sprawdzajcie znaczki
Posadźcie je przy konewkach na odpowiednie rabaty.
ZADANIE 5
TWÓRCZA ZABAWA MUZYCZNO RUCHOWA Z CHUSTĄ ANIMACYJNĄ
Abra Kadara małym nasionkiem jesteś ty.
Małe nasionko już w ziemi lecz za chwilę w piękny kwiat się zamieni.
Uważnie pani i muzyki słuchajcie
w cudowne kwiaty się zamieniajcie.
ZADANIE 6
ZABAWA SŁOWNA
Piękne kwiaty z nasion nam wyrosły
Powtarzajcie ich nazwy jak echo głosem donośnym.
ZADANIE 7
ZABAWA SŁOWNA – PODAWANIE WARUNKÓW KONIECZNYCH DO WZROSTY ROŚLINY
Kwiatek pogubił piękne swe płatki,
Powiedzcie czego potrzebuje by rósł piękny i gładki?
A wasze pomysły pani na płatkach zapisze
w ten sposób mojego kwiatka naprawicie.
ZADANIE 8
ZABAWA DYDAKTYCZNA – UKŁADANIE PUZLI POZNANIE NAZW CZĘŚCI ROŚLINY KWIATOWEJ
Ostatnie zadanie jest nie byle jakie
Gdy je rozwiążecie dostaniecie odznakę.
Popatrzcie w głąb ziemi na nasze rośliny,
jak są zbudowane może się dowiemy.
A potem ułóżcie puzzle kwiatowe.
Czy kwiatek tak jak my ma ręce, nogi i głowę.
ZADANIE 9
ZAJĘCIA PRAKTYCZNE W OGRODZIE – SADZENIE KWIATÓW NA DZIAŁCE
I W DONICACH
Zakończenie zajęć nadszedł czas.
obiecaną nagrodę dostanie każdy z was.
Doniczka, ziemia, sadzonki – ważna sprawa
Będzie z rodzicami i paniami cudowna zabawa.
W ogrodników wszyscy się zamienimy
I wspólnie ogródek kwiatowy w przedszkolu urządzimy.
Teraz w ogrodzie potrzebnych rzeczy poszukamy
I wszyscy do roboty się zabieramy.