X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 30181
Przesłano:
Dział: Przedszkole

W pałacu Królowej Zimy - zabawy twórcze inspirowane baśnią H. Ch. Andersena "Królowa Śniegu"

Scenariusz zajęć dla dzieci 3 i 4 letnich.
Prowadząca: mgr Izabela Skoczeń nauczyciel Gminnego Przedszkola
w Brzeznej
Data: 13.01.2011
Temat zajęć: „W pałacu Królowej Zimy” – zabawy twórcze inspirowane baśnią H. Ch. Andersena „Królowa Śniegu.”
Cele ogólne:
uwrażliwianie dzieci na wartości uniwersalne,
stwarzanie okazji do swobodnej ekspresji ruchowej,
rozwijanie wyobraźni i ekspresji twórczej,
rozwijanie wrażliwości muzycznej,
doskonalenie koordynacji wzrokowo – ruchowej oraz sprawności manualnej,
kształtowanie umiejętności współpracy w grupie.

Cele operacyjne:
DZIECKO:
uważnie słucha baśni i odpowiada na pytania, dotyczące jej treści,
próbuje oceniać postępowanie bohaterów literackich, dostrzega i nazywa wartości uniwersalne tj. dobro,
chętnie podejmuje ekspresję ruchową przy muzyce,
ilustruje ruchem muzykę, tańcząc ze wstążką,
podejmuje twórcze rozwiązania zadań zaproponowanych przez nauczyciela,
rysuje kredą na granatowej kartce wzory własnego pomysłu,
składa serce pocięte na kawałki w całość i nakleja na kartce,
stara się współpracować w parze podczas zabawy,
ozdabia suknię Królowej Śniegu z zastosowaniem techniki kolażu.

Metody pracy:
1) aktywizujące: ekspresja artystyczna, elementy dramy, metoda wg A. i M. Kniessów, metoda Rudolfa Labana, technika pracy
z wykorzystaniem ruchu, rytmu i muzyki wg Karola Orffa, metoda
wg pedagogiki zabawy KLANZA.
2) słowne: rozmowa kierowana, opis słowny.
3) oglądowe: pokaz, prezentacja
4) praktyczne: taniec, ruch przy muzyce, twórcze działania plastyczne

Formy pracy:
praca grupowa jednolita, praca indywidualna jednolita, praca zbiorowa.

Pomoce dydaktyczne: baśń pt. „Królowa Śniegu” H. Ch. Andersena, ilustracje do baśni, płyty z nagraniami (A. Vivaldi „Cztery pory roku.”, L. Mozart „Symfonia dziecięca Sanna”, G. Zamfir „Floral Dance – muzyka relaksacyjna”), folia malarska, płatki śniegu
z białej bibuły, obręcze plastikowe, puzzle (serduszka z wyrazami: proszę, dziękuję, przepraszam, dzień dobry, dowidzenia) – 1 zestaw na dwie osoby, niebieski kartki z narysowanym konturem serc (tyle samo ile zestawów puzzli), pas granatowego kartonu (dł. ok. 4m, szer. ok. 40 cm.), niebieskie i białe wstążki z bibułki dla każdego dziecka, sylwety sukien królowej zimy dla każdego dziecka, biała kreda, klej, skrawki materiałów w kolorze białym, kawałki koronek, wata, sreberka, pędzle, klej.

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

1. Na powitanie wszyscy razem - zabawa na rozpoczęcie zajęć
i zorganizowanie grupy:

Na powitanie wszyscy razem:
hip, hip, hura! (x3)
Z całego serca, pełnym gazem:
Witamy was! (x3).
Podczas śpiewania pierwszego i ostatniego wersu piosenki dzieci rytmiczne klaszczą, przy wersie drugim podskakują z rękami uniesionymi do góry, natomiast przy trzecim kładą dłoń na serduszku.

2. Słuchanie baśni pt. „Królowa Śniegu”:

• słuchanie I fragmentu baśni

Dawno, dawno temu... żył sobie pewien złośliwy czarodziej, który najbardziej lubił dokuczać innym. Czarodziej ten wyczarował lustro, w którym rzeczy ładne wyglądały szkaradnie; brzydko.
Pewnego dnia lustro stłukło się i rozsypało na małe kawałeczki. Jeśli odłamek tego lustra wpadł komuś do oka, to taka osoba stawała się zła i złośliwa, a jeśli odłamek lustra trafił kogoś w serce to stawało się ono twarde i zimne, jak lód.
Właśnie taki kawałek lustra złego czarodzieja wpadł do oka pewnego chłopca o imieniu Kaj. Odtąd Kaj stał się bardzo złym i niegrzecznym chłopcem i nikt nie chciał się z nim już bawić. Jedynie Gerda jego siostra nadal go kochała choć Kaj był dla niej niemiły i bardzo jej dokuczał.
Mijały dni, miesiące aż nadeszła mroźna zima, a wraz z nią zamiecie i śnieżyce...........

• „Zamieć” – ekspresja muzyczna z elementami dramy do muzyki
A. Vivaldiego „Zima cz.1 z cyklu Cztery Pory Roku.
Nauczyciel proponuje aby wspólnie z nim dzieci wyczarowały zimę i śnieżycę, o której mowa była w baśni. W tym celu rozkłada dużą folię malarską i wysypuje na nią kawałki białej bibuły. Dzieci chwytają za krawędzie foli i poruszają nią do muzyki Vivaldiego, obserwując jak fruwają bibułkowe płatki śniegu. Po zakończeniu muzyki dzieci siadają w kręgu, pozwalając folii swobodnie opaść na ziemię , a nauczyciel kontynuuje opowiadanie baśni.

• słuchanie II fragmentu baśni
Podczas jednego z takich śnieżnych zimowych dni Kaj wybrał się na sanki i tam spotkał Królową Śniegu. Królowa dotknęła Kaja swoją lodowatą dłonią i wtedy Kaj całkiem zapomniał o Gerdzie i zamieszkał razem z królową w jej zimowym pałacu. Gerda bardzo kochała swojego brata dlatego postanowiła go odszukać
i odczarować......

• rozmowa przy ilustracjach na temat baśni:
- Kto porwał Kaja? Dokąd Królowa Śniegu zabrała Kaja?
- Kto wyruszył na poszukiwania Kaja? Dlaczego Kaj zapomniał
o Gerdzie?
- Czy pomożemy Gerdzie odszukać Kaja i odczarować go?
3. „Podróż do pałacu Królowej Śniegu” – zabawa ruchowa z obręczami przy muzyce.(L. Mozart „Symfonia dziecięca – sanna.”).
Nauczyciel zaprasza dzieci w podróż do zimowego pałacu. Dzieci dobierają się w pary tworząc sanki. W momencie kiedy usłyszą muzykę poruszają się po sali w jej rytmie. Koniec muzyki oznacza koniec podróży. Dzieci siadają na dywanie w parach, czekając na zadania, które przygotowała dla nich Królowa Śniegu, aby odczarować Kaja.(Można utworzyć jedne długie sanie, które poprowadzi nauczyciel).

4. „Magiczne serduszka” – nauczyciel rozdaje każdej parze dzieci kopertę z puzzlami i mówi : zła królowa rozbiła zaczarowane serca z magicznymi wyrazami. Pomóżcie Kajowi i Gerdzie poskładać serduszka. Dzieci w parach układają puzzle, a następnie naklejają całe serduszka na grantowych kartkach. Po skończeniu nauczyciel odczytuje magiczne wyrazy, a dzieci wyklaskują je rytmicznie
i wyjaśniają na czym polega „Magiczność” tych słów oraz co można nimi wyczarować.

5. „Dywan dla Królowej Śniegu”.
Rysowanie kredą na granatowej kartce wzorów własnego pomysłu. Nauczyciel rozkłada w sali długi pas kartonu dzieci siadają wzdłuż niego. Ich zadaniem jest ozdobić karton, rysując na nim białą kredą różne wzory. Nauczyciel zaznacza jednak, że królowa pozwoli tak długo ozdabiać dywan aż będzie słychać zaczarowaną melodię, po czym nauczyciel włącza muzykę. Koniec muzyki jest dla dzieci sygnałem do zakończenia pracy. (Można wykorzystać w tym celu utwór G. Zamfir „Floral Dance – muzyka relaksacyjna”).

6. „Taniec radości Gerdy i Kaja”.
Nauczyciel oznajmia dzieciom, że udało się im wykonać przygotowane do tej pory przez królową zadania i odczarować Kaja. Dlatego wspólnie zatańczą zimowy taniec na pożegnanie królowej. Dzieci dostają wstążki z białej lub niebieskiej bibuły i tańczą z nimi dowolnie do muzyki A. Vivaldi „Cztery pory roku – Zima cz. 3”

7. Suknia dla Królowej Śniegu” – praca plastyczna techniką kolażu.
• Opis i pokaz sposobu wykonania pracy przez nauczyciela,
• Wykonanie sukni przez dzieci.
- dzieci dostają sylwety sukien wycięte z niebieskiego kartonu, ich zadaniem jest ozdobienie sylwet wg własnego pomysłu, poprzez przyklejanie dostępnych materiałów(kawałki materiału, koronek, papier, wata, bibuła, sreberka itp.) zgromadzonych na stolikach.
• Wykonanie wystawki prac.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.