Scenariusz zajęć dla dzieci 3 i 4 letnich
Prowadząca: mgr Izabela Skoczeń nauczyciel Gminnego Przedszkola
w Brzeznej
Data: 12.01.2012
Temat zajęć: „Kolorowe ptaki”- zabawy inspirowane wierszem Joanny Kulmowej; poznajemy piękno przyrody na przykładzie różnorodności ubarwienia ptaków zimujących
w Polsce.
Cele ogólne:
uwrażliwienie dzieci na piękno przyrody na przykładzie różnorodności ubarwienia ptaków ,
stwarzanie okazji do swobodnej ekspresji ruchowej,
poznawanie nazw i wyglądu wybranych ptaków,
rozwijanie wyobraźni i ekspresji twórczej,
rozwijanie wrażliwości muzycznej,
rozwijanie twórczej ekspresji plastycznej oraz sprawności manualnej,
utrwalanie nazw kolorów ,
rozwijanie uwagi,
kształtowanie umiejętności współpracy w grupie.
Cele operacyjne:
DZIECKO:
uważnie i aktywnie słucha wiersza, odpowiada na pytania dotyczące treści,
ilustruje treść wiersza wykorzystując umowne rekwizyty,
naśladuje odgłosy ptaków,
rozpoznaje i nazywa wybrane ptaki zimujące w kraju,
nazywa wybrane kolory w toku omawiania wyglądu ptaków,
poprawnie liczy sylwety ptaków,
chętnie podejmuje ekspresje ruchową przy muzyce,
określa nastrój muzyki, odzwierciedla go ruchem, nazywa towarzyszące temu emocje (smutek, radość),
wykleja sylwetę ptaka drobnymi kawałkami bibuły, dobiera odpowiednie kolory.
Metody pracy:
1) aktywizujące: ekspresja artystyczna, elementy dramy , metoda Rudolfa Labana, technika pracy z wykorzystaniem ruchu, rytmu i muzyki
wg Karola Orffa, metoda wg pedagogiki zabawy KLANZA,
2) słowne: rozmowa kierowana, opis słowny.
3) oglądowe: pokaz, prezentacja
4) praktyczne: ruch przy muzyce, twórcze działania plastyczne.
Formy pracy:
praca grupowa jednolita, praca indywidualna jednolita, praca zbiorowa.
Pomoce dydaktyczne: dwa drzewa ok. 1, 5 m wysokości (mogą być papierowe sylwety), duże sylwety ptaków: gile, sikorki, wróble, gawrony (na drzewa), bibułkowe pompony w kolorach: brązowy, czerwony, zielony, żółty i czarny (dla każdego dziecka jeden pompon), kartoniki
z minkami smutną i wesołą (dla każdego dziecka jedna minka), naklejki
z sylwetami ptaków: gile, sikorki, wróble, gawrony (dla każdego dziecka jedna naklejka), cztery kawałki białego materiału albo foli ogrodniczej o wymiarach ok. 1,5 m x 1,5 m, papierowe sylwety ptaków (4 sztuki: czerwona, brązowa, czarna, żółta), kawałki bibuły drobno pociętej (czarne, białe, czerwone, szare, brązowe, żółte, niebieskie), sylwety ptaków dla każdego dziecka (wycięte z białego brystolu), tamburyno, grzechotka, odtwarzacz CD, nagrania odgłosów ptaków, nagranie
pt. „Floral Dance” – G. Zamfir muzyka relaksacyjna, klej.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Powitanie piosenką wg Marty Bogdanowicz pt. „Dzień dobry”.
Dzień dobry, dzień dobry wam
pięknie witamy się.
/Podajmy sobie ręce obie,
dzień dobry, dzień dobry wam/ 2x.
2. Aktywne słuchanie wiersza Joanny Kulmowej pt. „Kwitną gawrony”.
Dzieci otrzymują po jednym pomponie z bibuły: brązowy, czerwony, zielony, żółty albo czarny. Nauczyciel czyta wiersz, ilustrując go dekoracją złożoną z dwóch dużych drzew (na jednym drzewie przypięte są sylwety gili, sikorek i wróbli, a na drugim sylwety gawronów).
A czym drzewa kwitną w styczniu?
brązowymi wróblami
żeby ćwierkać, a nie szumieć nad nami (...)
i gilami płoną czerwono,
i sikorką żółtą
żeby śpiewać, a nie szumieć koroną.
A najczarniej kwitnie się gawronami
czarne liście i czarny śpiew.
Nie lubimy gawronich drzew.
Ale wiosną, kiedy odlecą gawrony
Znów powróci szum bardzo zielony.
W trakcie słuchania wiersza nauczyciel robi przerwy podczas, których dzieci naśladują odgłosy występujących kolejno w wierszu ptaków. Dzieci słuchają wiersza i w momencie, kiedy usłyszą nazwę wybranego koloru ilustrują go poprzez uniesienie kolorowego pomponu z bibuły .
3. Rozmowa kierowana w oparciu o wysłuchany wiersz ( na temat kolorystyki ptaków).
- Jakimi kolorami kwitną drzewa w styczniu? (dzieci wymieniają kolory: brązowy, czerwony, żółty i czarny).
- Kto sprawił, że drzewa w styczniu były kolorowe? (dzieci wymieniają ptaki występujące w wierszu i opisują ich kolorystykę: czerwone gile, brązowe wróble, żółte sikorki i czarne gawrony; przeliczają umieszczone na drzewach sylwety poszczególnych ptaków i podaja ich liczbę).
- Których drzew nie lubimy? (drzew gawronich; dzieci mogą próbować wyjaśniać dlaczego).
- Jaki kolor powróci na wiosnę, kiedy odlecą gawrony? (zielony kolor, ponieważ na drzewach pojawia się zielone liście). W tym momencie można dzieciom zasygnalizować, że gawrony to ptaki, które przylatują do nas tak jak gile na zimę, a na wiosnę odlatują z Polski.
4. „Kolorowe drzewa” - zabawa ruchowa orientacyjno – porządkowa
z elementami dramy.
Dzieci trzymają w dłoni kolorowe pompony, którymi ilustrowały treść wiersza i biegają swobodnie po sali w rytm gry na tamburynie. Kiedy słyszą grzechotkę łączą się w grupy wg kolorów i naśladują szumiące drzewa. Ponowny dźwięk tamburynu jest sygnałem do swobodnego poruszania się. Zabawę powtarzamy kilkakrotnie.
5. Cd. Rozmowy kierowanej w oparciu o wysłuchany wiersz (na temat emocji, jakie mogą wywołać kolory: smutek – radość).
Dzieci otrzymują kartoniki z minami: smutna albo wesołą.
Nauczyciel prosi dzieci aby przyjrzały się jeszcze raz drzewom,
o których mowa w wierszu i pyta:
- Które drzewo wg was wygląda wesoło, a które smutno?(Nauczyciel wskazuje pierwsze drzewo z kolorowymi ptakami, a następnie drugie drzewo z czarnymi gawronami. Dzieci za pomocą podniesionych kartoników wyrażają swoją opinię na temat emocji, jakie wywołuje kolorystyka pierwszego drzewa i drugiego).
6. Zabawa słuchowa „Ptasie odgłosy”.
Dzieci słuchają z nauczycielem odgłosów ptaków występujących w wierszu i wspólnie z nauczycielem próbują określić czy są one wesołe czy smutne. (podczas tego ćwiczenia w dalszym ciągu można wykorzystać kartoniki z minkami).
7. „Wesołe i smutne ptaki” – ekspresja ruchowa przy muzyce.
Dzieci podzielone na cztery grupy : gile, wróble, sikorki i gawrony (każde dziecko dostaje naklejkę z sylweta odpowiedniego ptaka co stanowi o jego przynależności do jednej z czterech grup). Kiedy słychać muzykę wesołą tańczą dzieci: gile, wróble, sikorki a dzieci – gawrony w tym czasie stoją nieruchomo. Kiedy muzyka jest smutna role się odwracają i tańczą dzieci – gawrony, a dzieci z pozostałych grup stoją nieruchomo.
8. „Który ptak najdłużej fruwa” – zabawa twórcza z elementami dramy
z wykorzystaniem białego materiału.
Dzieci dalej podzielone na cztery grupy. Każda grupa dostaje kawałek białego materiału (może być otulina ogrodnicza) o wymiarach około 1,5 m x 1,5 m oraz papierową sylwetę ptaka symbolizującego grupę. Zadaniem grup jest tak poruszać materiałem aby sylweta ptaka podskakiwała ale nie wypadła poza materiał . (Czas zadania wyznacza utwór muzyczny pt. „Floral Dance” – muzyka relaksacyjna.
9. „Kolorowe ptaki” – praca plastyczna. (Wyklejanie sylwet ptaków drobnymi kawałkami bibuły).
- pokaz i omówienie sposobu wykonania pracy przez nauczyciela,
- prezentacja przykładowej pracy wykonanej przez nauczyciela,
- przypomnienie o odpowiednim doborze kolorów w zależności od tego, jakiego ptaka dzieci będą wyklejać,
- samodzielna działalność plastyczna dzieci (smarowanie sylwety ptaka klejem, przyklejanie kawałków bibuły w odpowiednich kolorach),
- wspólne oglądanie wykonanych prac i zorganizowanie wystawki.