X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 30159
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Poznajemy nasze środowisko poprzez zabawy badawcze

Scenariusz zajęć przeprowadzonych dla grupy dzieci 3,4,5-letnich w PM nr 102 w Łodzi
Grupa „Niebieska”

Prowadząca zajęcia: Marzena Staniszewska - Rubacha
Temat: „ Poznajemy nasze środowisko poprzez zabawy badawcze ”
Data: 19. 02. 2016
Podstawa programowa: Wspieranie dzieci w rozwijaniu czynności intelektualnych, które stosują w poznawaniu i rozumieniu siebie i swojego otoczenia. (przewiduje, w miarę swoich możliwości, jakie będą skutki czynności manipulacyjnych na przedmiotach - wnioskowanie
o wprowadzanych i obserwowanych zmianach, łączenie przyczyny ze skutkiem i przewidywanie co może się zdarzyć);
Pozostałe obszary z podstawy programowej: obszar 1,2,3,8,13
Cel główny:
Poznanie właściwości lodu, kształtowanie zdolności do uważnej obserwacji i umiejętności wyciągania wniosków z zaobserwowanych zjawisk.
Cele operacyjne:
Dziecko:

• zna właściwości lodu;
• formułuje wnioski z zaobserwowanych zjawisk;
• samodzielnie przeprowadza doświadczenie;
• wie, że lód szybciej topnieje w ciepłej wodzie niż w zimnej oraz że lód pływa po powierzchni wody bo jest lżejszy;

Metody:
• Aktywizująca, podająca, praktyczna

Formy:
• indywidualna
• z całą grupą

Środki dydaktyczne:
Kostki lodu, 2 miski, pojemniki i talerze do lodu, ciepła woda, zimna woda, kolorowe krążki, bibuła, magnetofon, płyta CD z muzyką, jednorazowe kubki, zróżnicowane karty pracy.


Przebieg zajęcia:

1. Powitanie dzieci przez nauczyciela. Wprowadzenie do zajęć poprzez zapytanie dzieci jaką mamy obecnie porę roku.
Zabawa badawcza „Co ukryło się w sakiewce”. Nauczyciel trzyma w dłoni przygotowaną wcześniej sakiewkę, do której bez wiedzy dzieci wkłada kostkę lodu. Dzieci siedzące w kręgu na dywanie po kolei biorą do ręki sakiewkę i bez zaglądania do niej próbują odgadnąć co znajduje się w jej środku. Po podaniu przez dzieci różnych propozycji nauczyciel otwiera sakiewkę i wydobywa z niej kostkę lodu kładąc ją na tacy i pytając „Co to jest”. Po uzyskaniu odpowiedzi od dzieci nauczyciel zaprasza dzieci do stolików, na których przygotowane są materiały do zabaw badawczych.

2. „Jaki jest lód?” – poznanie właściwości lodu poprzez własne doświadczenia dziecka.

a. „Jaki jest lód?” – każde dziecko używając szczypców do lodu kładzie kostkę lodu na plastikowy talerz. Dzieci obserwują kostkę lodu, dotykają ją opowiadając o swoich wrażeniach dotykowych; wysnuwają następujące wnioski: lód jest zimny, mroźny, mokry, oraz twardy i śliski.

b. „Stan skupienia co to takiego?”. Nauczyciel pokazuje kostkę lodu oraz szklankę z wodą. Pyta dzieci czym różni się woda od lodu. Prowadzi rozmowę w taki sposób, by dzieci uświadomiły sobie i wysnuły wniosek, iż lód to też woda tylko że zamrożona i może przybierać różną postać zarówno płynną i stałą (Przelewanie wody z kubka do kubka, przesypywanie kostek lodu z jednego naczynia do drugiego) – inny stan skupienia oraz inny dźwięk wydawany podczas czynności.

c. „Czy lód smakuje jak lody?” – dzieci smakują lód opowiadając o swoich wrażeniach smakowych; dzieci wysnuwają wniosek: lód nie ma smaku i nie smakuje jak lody.

3. „Lodowe krążki” – zabawa ruchowa z elementami chodu i podskoku. Na dywanie nauczyciel rozkłada krążki – symbolizujące krę lodową. Tłumaczy dzieciom, iż dywan zamienił się w rzekę, po której pływają lodowe krążki i zadaniem dzieci jest kiedy gra muzyka przeskakiwanie z krążka na inny krążek w taki sposób, aby nie dotknąć podłogi. Natomiast kiedy muzyka milknie zadaniem dzieci jest stanie w bezruchu na krążku.

4. „Czy lód popłynie?” – dzieci wkładają po kilka kostek lodu do miski z wodą ciepłą, a następnie do miski z wodą zimną. Obserwują co się dzieje i wysnuwają wnioski na podstawie pytań nauczyciela:
-Czy lód unosi się na wodzie czy tonie.
-W której wodzie (ciepłej czy zimnej) lód szybciej topnieje. Formułowanie wniosków przez dzieci, iż lód unosi się na wodzie bo jest lżejszy od wody oraz lód szybciej topnieje w wodzie ciepłej, natomiast wolniej w wodzie zimnej. Lód kiedy topnieje staje się wodą.

5. „Czy lód może być kolorowy” – dzieci układają na tacy kolorowe kawałki bibuły w różnych kolorach. Na bibułę kładą kostki lodu i obserwują co się dzieje. Na podstawie obserwacji wysnuwają kolejne wnioski: lód jest przezroczysty, przyjmuje barwę przedmiotu przy którym leży.

6. „Lodowe figurki” – zabawa ruchowo – twórcza przy muzyce. Dzieci w rytm muzyki chodzą po całej sali wirując jak płatki śniegu. Nauczyciel wybiera jedno dziecko które dostaje lodową różdżkę i zostaje lodową wróżką. Lodową różdżką dotyka inne dzieci chodzące po sali i zamienia je w lodowe figurki. Kolejno następuje zmiana wróżki.
7. Nauczyciel dziękuje dzieciom za zajęcia wręczając im w podziękowaniu zróżnicowane karty pracy – kolorowanki do zrobienia w późniejszym czasie.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.