SCENARIUSZ ZAJĘĆ
Rozkładanie liczby na różne składniki i ponowne ich łączenie jako przygotowanie do dodawania liczb
Grupa 6- latki
Nauczyciel prowadzący: Monika Korab
Cele ogólne:
-kształtowanie umiejętności rozkładania liczby na różne składniki
-wdrażanie do planowania wykonania zadania
-wdrażanie do współpracy w zespole
Cele operacyjne: dziecko
-wykonuje ruchy naprzemienne
-wyklaskuje rytm
-rozkłada liczbę na różne składniki
-układa zadanie z treścią
-współpracuje w zespole
Metody: czynna- zadania stawiane dzieciom
Formy: w zespołach, zbiorowa
Środki dydaktyczne: płyta z piosenką ,,Jak dobrze znać cyferki”, 7 klocków, białe kartki z narysowanymi kółkami, ołówki, nożyczki, kartoniki z cyframi od 1 do 7 (po kilka), plansza, cyfra 7
Przebieg
1. Wprowadzenie
Ruchy naprzemienne, wyklaskiwanie rytmu przy piosence ,,Jak dobrze znać cyferki”.
2. Nauczycielka układa na dywanie 7 takich samych klocków. Prosi, aby dzieci podzieliły klocki na dwie części.
Następnie zaprasza dzieci do stolików.
Każde dziecko ma kartkę z narysowanymi 7 kółkami, zadaniem dzieci jest przeciągnąć palcem wzdłuż linii planowanego podziału kartki ( zróżnicowany poziom trudności- dzieci mające trudności mogą narysować ołówkiem linię podziału kartki).
Po wykonaniu tego zadania, dzieci otrzymują następujące polecenie: rozciąć kartkę nożyczkami na dwie części, ale tak, by nie rozciąć żadnego kółka.
Gdy zadanie to zostanie wykonane- dzieci sprawdzają ile jest kółek w każdej części rozciętej kartki.
Porównują sposób wykonania zadania z innymi dziećmi przy stoliku (w zespole). Następnie dzieci znowu składają ze sobą obie części i otrzymują obraz siedmiu kółek.
Spośród wyłożonych na stole kartoników z cyframi dzieci muszą dobrać po dwa odpowiadające ilości kółek w każdej z części i umieścić je odpowiednio pod każdą z nich.
Na tablicy pod zbiorem 7 kółek i cyfrą 7 nauczycielka zamieszcza podane przez dzieci propozycje rozwiązań.
3. Określanie, jaka liczba poprzedza liczbę siedem a jaka następuje po niej.
4. Chętne dzieci układają do swoich liczb zadanie z treścią.
5. Ciąg dalszy zabawy rytmicznej przy piosence- zmiana wyklaskiwanego rytmu.